JK vyriausybės Ruandos planui – dar vienas iššūkis

Jungtinės Karalystės aktyvistams pirmadienį teisme buvo suteikta paskutinė galimybė sustabdyti pirmąjį vyriausybės organizuojamą prieglobsčio prašytojų išskraidinimą į Ruandą, augant visuomenės nepasitenkinimui šia politika.

Jungtinės Karalystės parlamentas.<br>AFP/Scanpix asociatyvi nuotr.
Jungtinės Karalystės parlamentas.<br>AFP/Scanpix asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 13, 2022, 2:00 PM, atnaujinta Jun 13, 2022, 3:44 PM

Britų vyriausybė ketina antradienį į Ruandą nuskraidinti pirmąjį lėktuvą su 31 prieglobsčio prašytoju.

Aukštasis Teismas penktadienį blokavo bandymą sustabdyti šį vyriausybės planą, kurį apskundusios pabėgėlių labdaros organizacijos ir profesinė sąjunga vadina amoraliu, pavojingu ir neproduktyviu.

Tos pačios grupės pirmadienį pateikė apeliaciją skubos tvarka ir dar kartą pabandė teisiškai atskirai užginčyti vyriausybės sprendimą, padrąsintos princo Charleso, kaip skelbiama, pasakytų žodžių, kad šis planas yra „pasibaisėtinas“.

Tarp ieškovų yra Viešųjų ir komercinių paslaugų sąjunga (PCS), kurios nariams, dirbantiems JK pasienio pajėgų agentūroje, pavesta vykdyti deportacijas.

Nevyriausybinė organizacija „Care4Calais“ socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad 20 lėktuvu turėjusių skristi asmenų bilietai atšaukti, tačiau 11 asmenų vis tiek turėtų išskristi antradienį.

Tarp jų yra keturi iraniečiai, du irakiečiai, du albanai ir vienas siras, pridūrė organizacija.

PCS vadovas Markas Serwotka pabrėžė, kad penktadienį Aukštasis Teismas suplanavo kitą posėdį liepos mėnesį išsamesniam viso plano teisėtumo išaiškinimui.

„Įsivaizduokite, jei tai, ką jums liepia daryti antradienį, vėliau liepos mėnesį bus pripažinta neteisėta. Tai būtų siaubinga situacija“, – sekmadienį sakė jis televizijai „Sky News“.

Vidaus reikalų sekretorė Priti Patel turėtų sulaukti liepos mėnesio posėdžio, jei ji „gerbia ne tik beviltiškoje padėtyje atsidūrusius žmones, kurie atvyksta į šią šalį, bet ir savo darbuotojus“, pridūrė M. Serwotka.

„Esame visiškai įsitikinę, kad liepą – atsižvelgiant į tai, ką UNHCR (JT pabėgėlių agentūra) labai aiškiai pasakė teisme – šie pasiūlymai bus pripažinti neteisėtais“, – kalbėjo PCS vadovas.

Sekmadienį protestai prieš prieglobsčio prašytojų perkėlimą vyko prie imigrantų sulaikymo centro, o pirmadienį numatyta daugiau protestų prie Vidaus reikalų ministerijos.

Neapykantos retorika ir diskriminacija

Tačiau P. Patel ir ministras pirmininkas Borisas Johnsonas nenusileidžia ir tvirtina, kad ši politika reikalinga siekiant sustabdyti neretai tragedijomis pasibaigiančius migrantų bandymus iš Prancūzijos per Lamanšo sąsiaurį pasiekti Jungtinę Karalystę.

„Labai svarbu, kad nusikalstamos grupuotės, keliančios pavojų žmonių gyvybėms Lamanšo sąsiauryje, suprastų, jog jų verslo modelis bus sužlugdytas“, – pirmadienį radijui LBC sakė B. Johnsonas.

„Jie apgaule įvilioja žmones į tai, kas yra labai rizikinga ir nusikalstama“, – kalbėjo premjeras.

Pagal susitarimą su Kigaliu visiems asmenims, nelegaliai atvykusiems į Jungtinę Karalystę, gali būti išduotas bilietas į vieną pusę jų perkėlimui į Ruandą.

Vyriausybė sako, kad šis planas nukreiptas prieš nusikaltėlius, kurie iš būsimų migrantų, kurie viliasi pradėti naują gyvenimą Jungtinėje Karalystėje, už pavojingą kelionę susižeria tūkstančius dolerių.

Pasak vyriausybės, tikrus prieglobsčio prašytojus turėtų tenkinti galimybė likti Prancūzijoje.

Be to, prieštaraudama JT pabėgėlių agentūrai vyriausybė primygtinai tvirtina, kad Ruanda yra saugi šalis, galinti ateityje priimti dešimtis tūkstančių į Jungtinę Karalystę atvykstančių prieglobsčio prašytojų.

Kol kas deportacijos bus vykdomos „palaipsniui“, radijui LBC sakė Ruandos teisingumo ministerijos vyriausioji techninė patarėja Doris Uwicyeza.

Ji atmetė kritiką dėl žmogaus teisių padėties Ruandoje, kur vėliau šį mėnesį vyks Tautų Sandraugos viršūnių susitikimas. Jame ketina dalyvauti ir princas Charlesas bei B. Johnsonas.

Po 1994 metais Ruandoje vykdyto genocido šalis ypač daug dėmesio skiria „visų žmonių, įskaitant homoseksualius asmenis, apsaugai nuo neapykantos retorikos ir diskriminacijos“, sakė D. Uwicyeza.

Ruandos vyriausiasis komisaras Didžiojoje Britanijoje Johnstonas Busingye dienraštyje „The Daily Telegraph“ rašė, kad Ruanda taps „saugiu prieglobsčiu“ migrantams.

Tačiau tai neįtikina naujosios politikos kritikų.

Tarp jų yra ir princas Charlesas. Kaip šeštadienį pranešė laikraštis „The Times“, dėl to sosto įpėdinis buvo paragintas neįvardytų ministrų kabineto narių nesikišti į politiką.

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) paskelbė viešą laišką, kuriame įspėjo, kad „Ruandoje iki šiol tebevykdomi rimti žmogaus teisių pažeidimai, įskaitant žodžio laisvės slopinimą, savavališkus sulaikymus, netinkamą elgesį ir kankinimus“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.