Lemtingas lūžis: Turkija sutinka paremti Suomijos ir Švedijos narystę NATO

Turkija sutiko paremti Suomijos ir Švedijos bendrą narystę NATO, patvirtino Suomijos prezidentas Sauli Niinisto, praneša „Sky News“.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 28, 2022, 9:54 PM, atnaujinta Jun 28, 2022, 10:05 PM

S. Niinisto sakė, kad lūžis įvyko po to, kai trys šalys per antradienio susitikimą Madride pasirašė bendrą memorandumą, „siekdama visapusiškai remti grėsmes viena kitos saugumui“.

„Mūsų bendrame memorandume pabrėžiamas Suomijos, Švedijos ir Turkijos įsipareigojimas visapusiškai remti grėsmes vieni kitų saugumui. Tapdami NATO sąjungininkais dar labiau sustiprinsime šį įsipareigojimą.

Pastarosiomis savaitėmis Turkija išreiškė susirūpinimą dėl terorizmo grėsmės. Suomija nuolat rimtai žiūri į šiuos rūpesčius. Suomija smerkia terorizmą visomis jo formomis ir apraiškomis. Būdama NATO narė, Suomija visapusiškai įsipareigoja laikytis NATO kovos su terorizmu dokumentų ir politikos.

Nors stipriname bendradarbiavimą kovos su terorizmu, ginklų eksporto ir ekstradicijos srityse, Suomija, žinoma, ir toliau veikia pagal savo nacionalinius įstatymus. Džiaugiuosi galėdamas užbaigti šį Suomijos kelio narystės NATO etapą. Dabar laukiu vaisingų pokalbių apie Suomijos vaidmenį NATO su mūsų būsimomis sąjungininkėmis čia, Madride, – rašoma Suomijos prezidento S. Niinisto pareiškime.

J. Stoltenbergas: NATO lyderiai pakvies Švediją ir Suomiją tapti Aljanso narėmis

Turkija antradienį vakarą pareiškė, jog „gavo, ką norėjo“ iš pokalbių su Švedijos ir Suomijos atstovais.

Išsprendus nesutarimus, NATO šalių lyderiai per susitikimą Madride formaliai pakvies šias dvi valstybes tapti Aljanso narėmis, pranešė bloko generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas po derybų su Švedijos ir Suomijos atstovais nurodė, kad pokalbiuose pasiekė proveržio „kovoje su teroristinėmis organizacijomis“.

„Turkija gavo, ką norėjo“, – sakė jis.

Kurį laiką Suomijos ir Švedijos prisijungimą prie Aljanso blokavusi Turkija kaltino šias valstybes teikiant prieglobstį kurdų kovotojams iš uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK).

Suomijos prezidentūra pranešė, jog su Švedija ir Turkija pasirašė memorandumą, kuriuo Ankara reiškia paramą valstybių pakvietimui į NATO.

Aljanso generalinis sekretorius po to pranešė, kad per viršūnių susitikimą Madride bus priimtas sprendimas oficialiai pakviesti Švediją ir Suomiją į bloką.

„Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad pasiekėme susitarimą, atveriantį kelią Suomijai ir Švedijai stoti į NATO. Turkija, Suomija ir Švedija pasirašė memorandumą, kuriame atsižvelgiama į Turkijos susirūpinimą, įskaitant ginklų eksportą ir kovą su terorizmu“, – pareiškė J. Stoltenbergas.

Švedija ir Suomija stoti į NATO nusprendė besibaimindamos dėl savo saugumo po Rusijos invazijos Ukrainoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.