Italijos premjero M. Draghi likimas spręsis parlamente Išdėstė sąlygas savo vyriausybės tolesniam darbui

Trečiadienį spręsis Italijos ministro pirmininko Mario Draghi vienybės vyriausybės ateitis, praėjusią savaitę šalies prezidentui atmetus jo atsistatydinimo pasiūlymą.

 Mario Draghi.<br>AFP/Scanpix nuotr.
 Mario Draghi.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 20, 2022, 8:45 AM, atnaujinta Jul 20, 2022, 12:06 PM

Rytą M. Draghi praneš apie politinę padėtį Senate, po to vyks diskusijos, turinčios pasibaigti balsavimu dėl pasitikėjimo. Ketvirtadienį M. Draghi taip pat turėtų kalbėti Deputatų rūmuose. Vienas iš galimų padarinių būtų toks, kad gavęs daugumos pritarimą M. Draghi galėtų likti. Tačiau lieka neaišku, ar jis dar tikisi toliau eiti ministro pirmininko pareigas. Jei nuspręs atsistatydinti, prezidentas Sergio Mattarella gali paleisti parlamentą ir tuomet turės būti surengti pirmalaikiai rinkimai.

M. Draghi, jokiai partijai nepriklausantis ekonomistas, anksčiau vadovavęs Europos Centriniam Bankui, vadovauja daugiapartinei vienybės vyriausybei nuo 2021 m. vasario. Vyriausybės krizė kilo praėjusią savaitę, kai populistinio Penkių žvaigždžių judėjimo (M5S) nariai atsisakė dalyvauti balsavime dėl didžiulio pagalbos paketo.

M. Draghi vyriausybė vis tiek gavo reikiamą daugumą ir be M5S balsų, tačiau premjeras pareiškė, kad koalicijos „pasitikėjimo paktas“ sulaužytas. Giuseppe‘s Conte vadovaujamas populistinis M5S paragino M. Draghi patenkinti jo politinius reikalavimus. Kaip ši partija balsuos trečiadienį, neaišku.

Išdėstė sąlygas savo vyriausybės tolesniam darbui

Italijos premjeras Mario Draghi trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybei visuomenės reiškiama parama yra „beprecedentė, ir jos neįmanoma ignoruoti“, svarstydamas raginimus atšaukti savo atsistatydinimą, apie kurį jis pranešė vienai koalicijos partnerei išprovokavus vyriausybės krizę.

M. Draghi praeitą ketvirtadienį įteikė Italijos prezidentui atstatydinimo raštą. Tačiau valstybės vadovas paprašė jo pamėginti išsiaiškinti, ar įmanoma pratęsti dabartinio ministrų kabineto darbą iki kitų metų pradžioje vyksiančių visuotinių rinkimų.

Praeitą savaitgalį daugiau nei tūkstantis Italijos merų pasirašė peticiją, kuria paragino M. Draghi pergalvoti savo sprendimą atsistatydinti iš pareigų ir prašė jo pagalbos kovojant su smarkiai išaugusia infliacija, vykdant ES reformas ir reaguojant į karą Ukrainoje.

Trečiadienį M. Draghi išdėstė prioritetus, į kuriuos įstatymų leidėjai turėtų atsižvelgti, „nuo viršaus“ pertvarkydami daugumą, reikalingą vyriausybės veiksmingam darbui.

Kalbėdamas Senate premjeras paminėjo, kad būtina įvykdyti Europos Sąjungos remiamą atsigavimo po COVID-19 pandemijos programą ir imtis teismų sistemos reformų bei kitų priemonių.

Pasak M. Draghi, vienintelė išeitis iš gilios politinės krizės būtų naujas „paktas“ tarp besivaidijančių partijų.

„Jeigu norime likti kartu, vienintelis kelias į priekį – iš naujo perkurti šį [vyriausybės] paktą: drąsiai, nesavanaudiškai ir patikimai, – kalbėjo premjeras. – Ar esate pasiruošę perkurti šį paktą?“

Vyriausybės vadovas sakė buvęs asmeniškai sujaudintas, pastarosiomis dienomis sulaukęs eilinių italų raginimų tęsti darbą. Jis atkreipė dėmesį į peticijas, paskelbtas Italijos merų ir medicinos darbuotojų, kuriuos vadino „pandemijos didvyriais“.

“Šis stabilumo poreikis mūsų visų reikalauja nuspręsti, ar įmanoma atkurti sąlygas, kuriomis vyriausybė iš tikrųjų galėtų vadovauti“, – sakė M. Draghi , leisdamas suprasti, kad jis yra nusiteikęs pamėginti.

Politinė krizė prasidėjo anksčiau šį mėnesį, kai populistinis Penkių žvaigždučių judėjimas (M5S) nusprendė nedalyvauti balsavime dėl nepasitikėjimo, surengtame dėl pagalbos pragyvenimo išlaidoms paketo. M5S, itin žemus populiarumo reitingus turintis koalicijos partneris, kai kurioms šios priemonės nuostatoms prieštaravo.

Vyriausybė balsavimą atlaikė, bet M. Draghi pareiškė ketinantis atsistatydinti.

Tačiau prezidentas Sergio Mattarella, politinių krizių akimirkomis tampantis įtakinga figūra, atsisakė priimti M. Draghi atsistatydinimą. Valstybės vadovas nurodė premjerui grįžti į parlamentą ir įsivertinti, kiek jis turi pasitikėjimo.

Buvęs premjeras Silvio Berlusconi ir kraštutinių dešiniųjų lyderis Matteo Salvini, kurių abiejų partijos priklauso M. Draghi suburtai koalicijai, sekmadienį pareiškė, kad nebegali valdyti šalį kartu su M5S dėl šios politinės jėgos „nekompetencijos ir nepatikimumo“.

Tiek S. Berlusconi, tiek M. Salvini yra „pasirengę“ eiti į rinkimus, prireikus – „net visai netrukus“, sakoma jų bendrame pareiškime.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.