JAV teismas nuteisė IS „bitlą“ kalėti iki gyvos galvos

JAV teismas penktadienį skyrė įkalinimo iki gyvos galvos bausmę liūdnai pagarsėjusiam džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) pagrobėjų ir žudikų būrio, praminto „bitlais“, nariui, nuteistam už keturių įkaitais paimtų amerikiečių mirtį.

34 metų El Shafee el Sheikhas balandžio mėnesį buvo pripažintas kaltu dėl įkaitų paėmimo, sąmokslo nužudyti JAV piliečius ir paramos teroristinei organizacijai.<br>AFP/Scanpix nuotr.
34 metų El Shafee el Sheikhas balandžio mėnesį buvo pripažintas kaltu dėl įkaitų paėmimo, sąmokslo nužudyti JAV piliečius ir paramos teroristinei organizacijai.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 20, 2022, 3:41 PM

34 metų El Shafee el Sheikhas balandžio mėnesį buvo pripažintas kaltu dėl įkaitų paėmimo, sąmokslo nužudyti JAV piliečius ir paramos teroristinei organizacijai. Jam buvo skirtos aštuonios įkalinimo iki gyvos galvos bausmės be teisės išeiti į laisvę lygtinai.

JAV Aleksandrijos apygardos teisme, Virdžinijos valstijoje, nuosprendį paskelbęs teisėjas T. S. Ellisas sakė, kad El Sh. el Sheikho elgesį „galima apibūdinti tik kaip siaubingą, barbarišką, brutalų, beširdišką ir, žinoma, nusikalstamą“.

Didelius akinius, juodą apsauginę veido kaukę ir tamsiai žalią kalėjimo kombinezoną su užrašu ant nugaros „Aleksandrijos kalinys“ dėvintis El Sh. el Sheikhas emocijų nerodė ir atsisakė galimybės kalbėti su teismu.

Buvusio Jungtinės Karalystės piliečio teismo procesas, kuriame emocingai liudijo buvę įkaitai ir nužudytų amerikiečių tėvai, buvo reikšmingiausias IS kovotojo baudžiamasis persekiojimas Jungtinėse Valstijose.

Nužudyto įkaitu paimto amerikiečių žurnalisto Jameso Foley motina Diane penktadienį kreipdamasi į El Sh. el Sheikhą pabrėžė, kad kaip tik tą dieną mini savo sūnaus „siaubingo nukirsdinimo“ aštuntąsias metines.

„Už savo nuodėmingumą buvote patrauktas atsakomybėn“, – sakė D. Foley nuteistajam. – Jūs praradote savo šalį, pilietybę, laisvę ir šeimą.“

„Meilė yra daug stipresnė už neapykantą, – pridūrė ji. – Man gaila jūsų, El Sheikhai, kad pasirinkote neapykantą.“

Po dvi savaites užtrukusio teismo proceso prisiekusiesiems prireikė mažiau nei šešių valandų verdiktui priimti. Jie pripažino El Sh. el Sheikhą kaltu dėl keturių amerikiečių – žurnalistų J. Foley ir Steveno Sotloffo (Stiveno Sotlofo) bei pagalbos darbuotojų Peterio Kassigo ir Kaylos Mueller – mirties.

El Sh. el Sheikhas ir kitas „bitlas“ iš liūdnai pagarsėjusios IS grupuotės Alexanda Kotey buvo sučiupti kurdų kovotojų 2018 metų sausį ir perduoti JAV pajėgoms Irake.

2020 metais jie buvo parskraidinti į JAV, kur buvo teisiami.

38 metų A. Kotey 2021 metų rugsėjį pripažino savo kaltę ir balandį buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

„Barbariška ir sadistiška“

Kitas naryste „bitlais“ pramintų pagrobėjų ir žudikų būryje įtariamas asmuo, 38 metų Aine'as Davisas, buvo deportuotas iš Turkijos į JK, kur yra laikomas nelaisvėje dėl su terorizmu susijusių kaltinimų.

Ketvirtas šios grupės narys egzekucijų vykdytojas Mohammedas Emwazi 2015 metais buvo nukautas per JAV vadovaujamos ir su IS kovojančios koalicijos drono ataką Sirijoje.

Londone užaugusius ir radikalias pažiūras perėmusius įkaitų pagrobėjus belaisviai pravardžiavo „bitlais“ dėl jų savito britiško akcento.

Nuo 2012 iki 2015 metų veikusi grupė pagrobė daugiau nei dvi dešimtis žurnalistų ir pagalbos darbuotojų iš JAV ir kitų šalių.

Teisme liudijo 10 buvusių įkaitų iš Europos ir Sirijos. Jie kaltino „bitlus“ ilgus mėnesius trukusiais kankinimais, įskaitant mušimą, elektrošoko naudojimą, kankinimus vandeniu ir imituojant egzekucijas.

„Šis kaltinimas demaskavo barbarišką ir sadistišką IS „bitlų“ būrį“, – penktadienį skelbiant nuosprendį sakė JAV prokuroro padėjėjas Rajas Parekhas.

„El Sh. el Sheikhas tebėra negailestingas ir neatgailauja“, – pridūrė R. Parekhas.

M. Emwazi nukirto J. Foley, S. Sotloffui ir P. Kassigui galvas, o IS paskelbė jų egzekucijos vaizdo įrašus propagandiniais tikslais.

„Bitlai“ iš pradžių įkaite laikė ir K. Mueller, tačiau vėliau ji buvo perduota IS lyderiui Abu Bakrui al Baghdadi, kuris, kaip pranešama, ją prievartavo.

2015 metų vasarį IS pranešė apie K. Mueller mirtį. Grupuotės teigimu, ji žuvo per oro smūgį, tačiau JAV pareigūnai su tuo nesutinka.

A. B. al Baghdadi žuvo 2019 metais per JAV specialiųjų pajėgų reidą Sirijoje.

K. Mueller tėvas Carlas buvo patenkintas El Sh. el Sheikhui skirta įkalinimo iki gyvos galvos bausme.

„Manau, kad ši bausmė yra tinkama už tokį nusikaltimą, – sakė jis. – Visą likusį savo gyvenimą jis praleis kameroje.“

El Sh. el Sheikho advokatas paprašė teisėjo T.S. Elliso rekomenduoti, kad jo ginamasis nebūtų siunčiamas į itin sustiprinto saugumo kalėjimą Florense, Kolorado valstijoje.

Teisėjas atsisakė patenkinti šį prašymą.

El Sh. el Sheikho advokatas taip pat sakė, jog jo ginamasis ketina apskųsti teismo nuosprendį.

Londono policijos kovos su terorizmu padalinio vadovas Richardas Smithas palankiai įvertino nuosprendį: „El Sheikhas ir Kotey manė, kad jiems įstatymai negalioja, tačiau jie klydo.“

FTB vykdomojo direktoriaus pavaduotojas Paulas Abbate perspėjo, kad ši byla turėtų būti įspėjimas, jog „tie, kurie žudo ar žaloja mūsų piliečius, negali amžinai slapstytis“.

„FTB ir mūsų partneriai visoje JAV vyriausybėje nenuilstamai dirbs, kad jie būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė P. Abbate'as.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.