Nušalinta Mianmaro lyderė nuteista už korupciją ir įkalinta iš viso 33 metams ES, JAV smerkia naują nuosprendį

Mianmaro chuntos teismas penktadienį nuteisė nušalintą civilinę lyderę Aung San Suu Kyi septynerių metų laisvės atėmimo bausme už korupciją, taip užbaigdamas 18 mėnesių trukusį Nobelio premijos laureatės teismo procesą, naujienų agentūrai AFP pranešė teisinis šaltinis.

Aung San Suu Kyi. <br>Reuters/Scanpix nuotr. 
Aung San Suu Kyi. <br>Reuters/Scanpix nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 30, 2022, 8:33 AM, atnaujinta Dec 30, 2022, 5:42 PM

Aung San Suu Kyi buvo įkalinta dėl penkių kaltinimų korupcija, susijusia su sraigtasparnio, dėl kurio „valstybė patyrė nuostolių“, nuoma ir priežiūra, sakė šaltinis.

Nuo 2021 metų perversmo buvusi kariuomenės kalinė, 77 metų Aung San Suu Kyi buvo nuteista dėl visų jai pateiktų kaltinimų, pradedant korupcija ir baigiant neteisėtu racijų turėjimu bei COVID-19 apribojimų nepaisymu.

„Visos jos bylos buvo baigtos ir kaltinimų jai nebėra“, – teigė šaltinis, pageidavęs išlikti anonimu, nes nebuvo įgaliotas kalbėti su žiniasklaida.

Šaltinis pridūrė, kad Aung San Suu Kyi, kuri įkalinta iš viso bus 33 metus, atrodė geros sveikatos.

Žurnalistams neleista dalyvauti teismo posėdžiuose, o nušalintos lyderės advokatams uždrausta bendrauti su žiniasklaida.

Nuo teismo proceso pradžios ji buvo matoma tik vieną kartą – prastos kokybės valstybinės žiniasklaidos nuotraukose iš plikos teismo salės – ir naudojosi advokatais, kad perduotų žinias pasauliui.

Praėjusią savaitę Jungtinių Tautų Saugumo Taryba savo pirmojoje rezoliucijoje dėl padėties Mianmare po perversmo paragino chuntą paleisti Aung San Suu Kyi.

Taryba buvo pasiekusi santykinę vienybę po to, kai nuolatinės narės ir artimos chuntos sąjungininkės Kinija ir Rusija susilaikė, nusprendusios po formuluotės pakeitimų netaikyti veto teisės.

Neramumai

Kariuomenė teigė, kad per 2020 metų lapkričio mėnesio rinkimus, kuriuos triuškinamai laimėjo Aung San Suu Kyi partija „Nacionalinė demokratijos lyga“ (NLD), buvo plačiai paplitęs balsų klastojimas, nors tarptautiniai stebėtojai sakė, kad balsavimas iš esmės buvo laisvas ir sąžiningas.

Vėliau chunta panaikino rezultatus ir pareiškė, kad atskleidė daugiau kaip 11 mln. suklastotų balsų.

Mianmare kilo neramumai nuo tada, kai kariškiai užgrobė valdžią ir nutraukė trumpą Pietryčių Azijos šalies demokratijos eksperimentą bei sukėlė didžiulius protestus.

Atsakydama į tai, chunta ėmėsi represijų, kurios, kaip teigia teisių gynimo grupės, apima kaimų griovimą, masines neteismines egzekucijas ir antskrydžius prieš civilius gyventojus.

JT vaikų teisių agentūros UNICEF duomenimis, po perversmo daugiau nei milijonas žmonių buvo priversti palikti savo namus.

ES, JAV smerkia naują nuosprendį Aung San Suu Kyi

Europos Sąjunga penktadienį pasmerkė nušalintos Mianmaro lyderės Aung San Suu Kyi įkalinimą iš viso 33 metams po to, kai valdančioji chunta surengė „grynai politiškai motyvuotus“ teismo procesus.

„Šie procesai buvo vykdomi nesilaikant tinkamos teisinės procedūros ir būtinų teisinių garantijų ir yra akivaizdus bandymas pašalinti demokratiškai išrinktus lyderius iš politinio gyvenimo“, – sakė ES atstovas spaudai.

Jis taip pat pasmerkė sprendimą buvusiam prezidentui Win Myintui paskirti 12 metų laisvės atėmimo bausmę.

Jungtinės Valstijos penktadienį taip pat pasmerkė Mianmaro chuntą už bausmę nušalintai lyderei ir pareikalavo ją paleisti.

„Birmos karinio režimo paskelbtas galutinis nuosprendis valstybės patarėjai Aung San Suu Kyi yra įžeidimas teisingumui ir teisinei valstybei“, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai, pavartodamas ankstesnį Mianmaro pavadinimą ir veteranės lyderės titulą iki jos nušalinimo 2021 metų vasarį.

Mianmaro chuntos teismas penktadienį nuteisė nušalintą civilinę lyderę Aung San Suu Kyi septynerių metų laisvės atėmimo bausme už korupciją, taip užbaigdamas 18 mėnesių trukusį Nobelio premijos laureatės teismo procesą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: oro balionui atsitrenkus į žemę, iš krepšio ėmė kristi žmonės