Respublikonų šimtmečio nesekmė: JAV Atstovų Rūmai buvo priversti skelbti pertrauką neišrinkę pirmininko

Naujajame JAV Kongrese antradienį įsivyravo sumaištis, nes dešiniojo sparno respublikonų grupė neleido favoritui Kevinui McCarthy tapti Atstovų Rūmų pirmininku per kelis žeminančius balsavimus, vadinamus priekaištu partijos vadovybei.

JAV Kapitolijus.<br>ZUMA Press/Scanpix nuotr.
JAV Kapitolijus.<br>ZUMA Press/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 4, 2023, 9:28 AM, atnaujinta Jan 13, 2023, 4:10 PM

Kalifornijai atstovaujančiam K. McCarthy reikėjo paprastos balsų daugumos, kad jis būtų išrinktas Atstovų Rūmų pirmininku – trečiu pagal svarbą JAV pareigūnu po prezidento ir viceprezidento.

Tačiau pirmą kartą per šimtmetį respublikonams nepavyko išrinkti pirmininko per pirmuosius tris balsavimo turus.

Atstovų Rūmų kontrolę perėmusi Respublikonų partija, užuot šventusi, įsivėlė į kovą dėl pirmininko išrinkimo, galinčią dar labiau padidinti vidaus nesutarimus ir pakenkti K. McCarthy politinei karjerai.

57-erių kandidatui reikėjo 218 balsų žemuosiuose rūmuose, kur po pernai įvykusių kadencijos vidurio rinkimų respublikonai turi 222 vietas ir nedidelę persvarą prieš 212 mandatų turinčius demokratus.

Tačiau K. McCarthy nepavyko suvaldyti partijos maištininkų, įskaitant kelis svarbius buvusio prezidento Donaldo Trumpo sąjungininkus, ir jis sulaukė 19 balsų „prieš“ savo paties stovykloje per du pirmuosius balsavimus. Per trečią balsavimą prieš jį balsavo 20 respublikonų.

Jo pozicijos buvo tokios silpnos, kad jis per visus tris pirmuosius balsavimus pralaimėjo demokratų mažumos lyderiui Hakeemui Jeffriesui, tačiau beveik neabejotina, kad galiausiai Atstovų Rūmų pirmininko plaktukas vis tiek atiteks kuriam nors respublikonui.

K. McCarthy seniai troško šių pareigų, tačiau 2015 metais pasitraukė iš kovos dėl daugybės klaidų ir dešiniojo sparno maišto.

Tolesni žingsniai

Šį kartą jis vėl buvo suklupdytas kraštutinių dešiniųjų maištininkų, nors po to, kai perėmė Atstovų Rūmus, nusilenkė jų raginimams inicijuoti agresyvius tyrimus demokratų, įskaitant prezidentą Joe Bideną, atžvilgiu.

Įstatymų leidėjai sutiko padaryti pertrauką iki trečiadienio, nuolat didėjant respublikonų ryžtui per naktį persigrupuoti, išsilaižyti žaizdas ir parengti strategiją, kaip katastrofišką pralaimėjimą paversti mažai tikėtina, reputaciją gelbstinčia pergale.

„Realybė tokia, kad respublikonas Kevinas McCarthy neturi balsų“, – teigė Floridos atstovas Byronas Donaldsas pareiškime prieš pertrauką, ragindamas partijos narius „padaryti mažą pertrauką ir susitelkti“ ieškant proveržio.

Pastarąjį kartą Atstovų Rūmų pirmininkui išrinkti daugiau nei vieno turo prireikė prieš šimtmetį, 1923 metais. Tuo metu 1855 metais per du mėnesius įvyko 133 balsavimo dėl pirmininko turai.

K. McCarthy, kuris stengėsi, kad nedidelės grupelės nesitrauktų iš salės ir nevestų savo derybų – iš pradžių planavo laikyti narius salėje ir balsuoti tol, kol jam pavyks laimėti.

Tačiau kai kurie įstatymų leidėjai ir K. McCarthy palaikantys darbuotojai dieną pradėjo sakydami, kad jis turėtų pasitraukti, jei nesugebės užtikrinti posto antrajame ture, pranešė JAV žiniasklaida.

Tikimasi, kad trečiadienį nuo vidurdienio (19 val. Lietuvos laiku) Atstovų Rūmai rengs tolesnius balsavimus, kol kas nors surinks daugumą, ir neatmestina, kad gali iškilti naujas kandidatas, kurio antradienio procese nebuvo.

Lojalumas D. Trumpui

Viena iš kliūčių K. McCarthy išrinkimui buvo kai kurių jo partijos kraštutinių dešiniųjų narių nuomonė, kad jis nėra pakankamai lojalus D. Trumpui, kuris, po pralaimėjimo J. Bidenui 2020 metais, lapkritį pareiškė vėl sieksiąs prezidento posto.

Iki pertraukos neatsirado jokios patikimos respublikonų alternatyvos K. McCarthy, nors viena iš akivaizdžių pavardžių būtų naujasis Atstovų Rūmų daugumos lyderis Steve'as Scalise'as, K. McCarthy šalininkas, kuris vis dėlto aiškiai parodė, kad turi savų ambicijų.

Vis dėlto K. McCarthy priešiška stovykla veikiausiai laikytų S. Scalise'ą nedaug besiskiriantį nuo pastarojo.

K. McCarthy, kuris nepakluso Atstovų Rūmų komisijos, tiriančios 2021 metų išpuolį Kapitolijuje, šaukimui liudyti, jau pažadėjo griežtosios linijos šalininkams atlikti tyrimus dėl J. Bideno šeimos ir administracijos, taip pat FTB ir CŽA.

Tačiau kuo toliau jis bus laikomas nusileidžiančiu dešiniesiems, tuo labiau tikėtina, kad jis atstums nuosaikiuosius ir sukels atvirą karą tarp Senato ir Atstovų Rūmų respublikonų.

Vis dėlto Kongreso respublikonams antradienį ne viskas klostėsi niūriai.

Antradienį pirmąkart susirinko ir naujos sudėties Senatas, o respublikonų mažumai vadovaujantis Mitchas McConnellas pagerino ilgiausiai Senatui vadovaujančio asmens rekordą.

„Respublikonų partijoje tiek daug nereikalingos sumaišties“, – po to, kai antradienio vakarą buvo paskelbta pertrauka Atstovų Rūmų posėdyje, D. Trumpas parašė socialiniame tinkle „Truth Social“, dėl vidaus nesutarimų kaltindamas būtent M. McConnellą, bet neminėdamas K. McCarthy ar chaoso Atstovų Rūmuose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.