Turkija pasisako už Suomijos kandidatūros į NATO patvirtinimą anksčiau už Švedijos Sulaukė suomių atsakymo

Turkija galėtų uždegti žalią šviesą Suomijos narystei NATO anksčiau nei Švedijos, jei karinis aljansas ir abi Šiaurės šalys tam pritartų, pirmadienį pareiškė Turkijos užsienio reikalų ministras.

Mevlutas Cavusoglu.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Mevlutas Cavusoglu.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 30, 2023, 1:58 PM, atnaujinta Jan 30, 2023, 2:54 PM

Mevlutas Cavusoglu Suomijos paraišką pavadino „mažiau problemiška“ nei Švedijos. Turkija kaltina Stokholmą, kad šis nesiima konkrečių veiksmų kovai su grupuotėmis, kurias Ankara laiko teroristinėmis.

Pastaruoju metu Turkiją papiktino Korano deginimo protestai, kuriuos prie Turkijos ambasadų Stokholme ir Kopenhagoje surengė Švedijos ir Danijos pilietybes turintis prieš islamą nusiteikęs aktyvistas.

„Mano nuomone, būtų sąžininga atskirti problemišką šalį nuo mažiau problemiškos, – sakė M. Cavusoglu per bendrą spaudos konferenciją su kolega iš Portugalijos. – Manome, kad jei NATO ir šios šalys priims tokį sprendimą, galėsime atskirai įvertinti.“

Švedija ir Suomija pateikė bendrą prašymą tapti karinio aljanso narėmis, atsisakydamos ilgalaikio karinio neprisijungimo Rusijai pradėjus karą Ukrainoje.

NATO reikalauja vienbalsio pritarimo priimant naujas nares. Turkija vilkina Švedijos ir Suomijos paraiškų ratifikavimo procesą savo parlamente.

Turkija yra apkaltinusi vyriausybę Stokholme, kad ji yra pernelyg atlaidi grupėms, kurias Ankara laiko teroristinėmis organizacijomis arba keliančiomis egzistencinę grėsmę, įskaitant kurdų grupuotes.

„Švedijoje buvo imtasi tam tikrų veiksmų, pavyzdžiui, konstitucijos pataisų ir teisės aktų pakeitimų, – teigė M. Cavusoglu. – Deja, buvo žengta žingsnių atgal dėl grupių, norinčių užkirsti kelią Švedijai įstoti į NATO, provokacijų.“

Sekmadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas taip pat užsiminė, kad Ankara gali padėti parašą ant Suomijos paraiškos ir taip palikti Švediją, jo žodžiais, šokiruotą.

Jis sakė, kad Turkija pateikė 120 asmenų, kuriuos nori, kad Švedija išduotų, sąrašą – šis reikalavimas buvo įtrauktas į birželio mėnesį pasirašytą memorandumą, kuriuo buvo išvengta Turkijos veto bendrai Šiaurės šalių paraiškai.

Turkija reikalauja išduoti įtariamus Kurdistano darbininkų partijos (PKK) kovotojus ir kai kuriuos musulmonų dvasininko Fethullah Guleno, kaltinamo 2016 metais bandžius įvykdyti perversmą, pasekėjus.

Po praėjusios savaitės protestų R. T. Erdoganas įspėjo Švediją nesitikėti paramos jos narystės siekiui. Turkija taip pat neribotam laikui atidėjo svarbų susitikimą Briuselyje, kuriame turėjo būti aptarta Švedijos ir Suomijos narystė.

Švedijos vyriausiasis derybininkas Oscaras Stenstromas ankstyvą sekmadienio rytą Švedijos radijui teigė, kad trišalės derybos buvo sustabdytos siekiant išvengti padėties pablogėjimo.

Ministras: Suomija tikisi prisijungti prie NATO su Švedija, nepaisant turkų pareiškimų

Suomija vis dar tikisi įstoti į NATO kartu su Švedija, pirmadienį pareiškė suomių užsienio reikalų ministras po Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano savaitgalį išsakytų pastabų, kad Ankara galėtų patvirtinti Suomijos paraišką be jos kaimynės.

„Suomija labai norėjo ir tebenori prisijungti prie NATO kartu su Švedija“, – sakė užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto ir pridūrė: „Mūsų pozicija išlieka tokia pati“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.