B.Obamos sprendimas nuvylė Sirijos opoziciją (papildyta)

Tikisi, kad kančios palengvės

Atstovų Rūmuose yra griežtosios linijos konservatorių, kurie kiekviena proga trukdydavo B.Obamos darbotvarkei.<br>AP nuotr.
Atstovų Rūmuose yra griežtosios linijos konservatorių, kurie kiekviena proga trukdydavo B.Obamos darbotvarkei.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

Sep 1, 2013, 3:04 PM, atnaujinta Mar 1, 2018, 3:15 PM

„Jautėme nusivylimą. Tikėjomės, kad viskas eisis greičiau, kad smūgis bus (suduotas) netrukus ... Tačiau tikime, kad Kongresas pritars smūgiui“, - sakė Samiras Nasharas, Sirijos nacionalinės koalicijos aukšto rango pareigūnas.

Visuotiniam nustebimui, B.Obama šeštadienį atidėjo raketinius smūgius Sirijai, kuriais grasino ir kurie, kaip manė pasaulis, bus suduoti visai netrukus, ir vietoje to pasirinko rizikingą lošimą dėl Kongreso pritarimo.

Tikisi, kad kančios palengvės

Tuo bet kokie kariniai veiksmai siekiant nubausti režimą dėl įtariamo cheminių ginklų panaudojimo iš esmės atidedami iki mažiausiai rugsėjo 9-osios, kai JAV Kongresas grįš po vasaros atostogų.

Pasak S.Nasharo, Koalicija yra įsitikinusi, kad arabų užsienio reikalų ministrai, kurie sekmadienį renkasi Kaire, pareikš „labai stiprią paramą“ JAV vadovaujamiems kariniams veiksmams.

„Turkijos pozicija taip pat labai svarbi. Vašingtonui reikia šios paramos“, - sakė Stambule dirbantis pareigūnas.

„Koalicija susisieks su arabų šalimis ir Turkija, kad jos kaip įmanoma labiau bendradarbiautų su Jungtinėmis Valstijomis“, - sakė jis.

„Bandysime stumti šias šalis dalyvauti karinėje operacijoje, kuri smarkiai palengvins sirų kančias“, - pridūrė jis.

Debatų laukia visi

 Nuo karų pavargę JAV įstatymų leidėjai šeštadienį pelnė pribloškiamą pergalę - prezidentas Barackas Obama nusileido jų reikalavimams siekti Kongreso pritarimo bet kokiems kariniams veiksmams prieš Siriją.

Dabar klausimas yra toks: ar Atstovų Rūmų ir Senato nariai pritars jo siekiui imtis veiksmų, ar skirs prezidentui skaudų pralaimėjimą nepaisydami jo pareiškimo, kad Sirijos režimas naudojo cheminius ginklus prieš savo paties žmones?

Tas retas B.Obamos pranešimas – daugelis prezidentų, taip pat ir B.Obama, pastaraisiais dešimtmečiais yra ėmęsi karinių veiksmų be Kongreso pritarimo – parengia sceną vieniems labiausiai laukiamų šiemetinių debatų, kai Kongresas rugsėjo 9 dieną grįš po pertraukos.

Senato Užsienio santykių komiteto pirmininkas Robertas Menendezas, kuris karinę intervenciją prieš Basharo al Assado režimą vadina „pateisinama“, svarstymus dėl Sirijos numatė jau antradienį, šešios dienos prieš tai, kai Kongresas oficialiai atnaujins savo darbą.

B.Obama gali jaustis tikras dėl balsavimo laimėjimo demokratų kontroliuojamame Senate, kuriame taip pat yra respublikonų, reiškusių pritarimą kariniams veiksmams.

Tačiau jo galimybės laimėti paramą Atstovų Rūmuose, kur respublikonai turi politinę pusiausvyrą, nėra tokios didelės.

Atstovų Rūmuose yra griežtosios linijos konservatorių, kurie kiekviena proga trukdydavo B.Obamos darbotvarkei.

Ar JAV tikrai pasirengusios smūgiui?

Manevravimas prasidėjo anksčiau šią savaitę, kai maždaug 170 Kongreso narių iš abiejų partijų pasirašė laiškus, kuriais B.Obama raginamas siekti Kongreso pritarimo veiksmams Sirijoje, kur B.al Assadas laikosi įsikibęs valdžios ir po daugiau kaip dvejų kruvino pilietinio karo metų.

Dabar, kai B.Obama kreipėsi į Kapitolijų, dėmesio centre atsidurs patys Kongreso nariai, o respublikonų senatorius Bobas Corkeris, kuris remia „chirurgiškai“ tikslų smūgį Sirijai, užsiminė, kad prezidento laukia sunkus metas užsitikrinant pakankamą paramą.

B.Corkeris CNN sakė, jog B.Obama turėtų panaudoti „kiekvieną savo turimo politinio kapitalo unciją, kad tai įsiūlytų“.

„Manau, kad tai – problemiška ir (kad) tai gali būti problemiška abejuose rūmuose“, - sakė jis, kalbėdamas apie balsavimus.

„Šiandien aš nemanau, kad šalis yra pasirengusi, ir prezidentui labai svarbu išdėstyti, kodėl jis nori tai daryti, ir, atvirai konfidencialiai tarp mūsų, kaip jis nori tai daryti“, - pridūrė jis.

Senato daugumos lyderis Harry Reidas sakė, kad Senatas „šiuos svarbius debatus pradės iš karto“, o tada balsuos ne vėliau kaip tą rugsėjo 9 diena prasidėsiančią savaitę.

B.Obama šeštadienį nusiuntė Kongresui rezoliucijos, kuria būtų duotas leidimas panaudoti jėgą, projektą.

Terminai jame nenurodyti, bet tiksliai apibrėžiama, kad jėga būtų naudojama siekiant „užkirsti kelią, atgrasinti nuo naudojimo ar platinimo“ bet kokių masinio naikinimo ginklų, ir siekiant „apsaugoti Jungtines Valstijas ir jų sąjungininkes bei partneres nuo tokių ginklų keliamos grėsmės“.

Tokia kalba tikriausiai siekiama nuraminti įstatymų leidėjus, kurie nerimauja, kad intervencija galėtų įtraukti JAV į dar vieną karinį liūną.

Karai išsekino politikus

Atstovų Rūmų pirmininkas Johnas Boehneris aptarė su B.Obama galimybes dėl Sirijos, tačiau pabrėžė, kad dabar prezidentas turi „pateikti savo argumentus Kongresui ir Amerikos žmonėms“.

Jis ir kiti Atstovų Rūmų respublikonų lyderiai paskelbė pareiškimą, kuriame reiškiamas pritarimas B.Obamos sprendimui „reaguojant į keliamus rimtus ir esminius klausimus“.

Daugelis įstatymų leidėjų, tarp jų – antrasis pagal rangą Senato demokratas Dickas Durbinas, skeptiškai vertino karinį smūgį.

Šeštadienį D.Durbinas kalbėjo įspėjamai ir priminė kokia „didžiulė buvo gyvybių ir turto kaina mūsų šaliai per pastaruosius 12 karo metų“.

„Jeigu galime padaryti ką nors, kad atimtume norą Assadui ir kitiems į jį panašiems (veikėjams) naudoti cheminius ginklus neįsitraukdami į karą ir nedarydami ilgalaikių karinių Jungtinių Valstijų įsipareigojimų, aš esu atviras tokiems debatams“, - sakė jis.

Kongresas turi ir karinių veiksmų šalininkų abiejose partijose.

„Kas dėl manęs, mes turėtume smogti (taikiniams) Sirijoje šiandien“, - sakoma trumpame demokratų senatoriaus Billo Nelsono pareiškime.

„Cheminių ginklų panaudojimas buvo nehumaniškas ir tie, kas yra atsakingi, turėtų būti priversti patirti pasekmes“, - rašė B.Nelsonas.

Tačiau respublikonų senatoriai Johnas McCainas ir Lindsey Grahamas, kurie pastaruosius 12 mėnesių ragino surengti intervenciją, įkišo pagalį į ratus.

„Negalime švaria sąžine remti izoliuotų karinių smūgių Sirijoje, kurie nėra dalis bendros strategijos, galinčios pakeisti impulsą mūšio lauke, pasiekti deklaruotą prezidento tikslą nušalinti nuo valdžios Assadą ir nutraukti šį konfliktą“, - sakė jie.

Respublikonas Peteris Kingas nuėjo tiek, jog pasakė, kad B.Obama „išsižada savo, kaip vyriausiojo vado, atsakomybės“ kreipdamasis į Kongresą su prašymu duoti leidimą atakuoti.

„Prezidentui nereikia 535 Kongreso narių, kad priverstų laikytis jo paties raudonos linijos“, - sakė P.Kingas.

Damaskas pasijuto drąsus

Sirija sekmadienį sakė, kad JAV prezidentas B.Obama „svyruoja ir yra sutrikęs“.

„Prezidentas Obama aiškiai svyravo, buvo nusivylęs ir sutrikęs, kai vakar kalbėjo“, - Damaske žurnalistams sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Faisalas Muqdadas.

Tai buvo pirmoji Sirijos režimo reakcija į tą B.Obamos pranešimą.

O Kaire įsikūręs Al Azharas - aukščiausias sunitų mokymo autoritetas – sekmadienį pareiškė savo griežtą nepritarimą bet kokiems JAV smūgiams Sirijai ir nurodė, kad tai prilygtų „agresijai prieš arabų ir islamo šalį“.

Pagrindinė islamiškojo mokslingumo ir arabų raštijos mokslo įstaiga pasaulyje „pareiškia savo kategorišką Amerikos prezidento sprendimo pradėti karinius smūgius Sirijai atmetimą ir pasmerkimą“.

Al Azharas nurodė, kad tokie smūgiai prilygtų „agresijai prieš arabų ir islamo šalį, keliančiai pavojų taikai ir tarptautiniam saugumui“.

Ši islamo mokslo institucija akcentavo „Sirijos žmonių teisę patiems visiškai laisvai ir skaidriai spręsti dėl savo likimo ir vyriausybės“, tuo pačiu pasmerkdama „cheminių ginklų griebimąsi, kad ir kas juos panaudojo“.

B.al Assado režimas neigė, kad yra atsakingas už minėtą incidentą.

Arabų Lyga, kuri 16 val. Grinvičo (19 val. Lietuvos) laiku turi susitikti Kaire aptarti Sirijos klausimo, tikriausiai pasmerks B.al Assadą.

Daugiau kaip 110 tūkst. žmonių žuvo per Sirijos konfliktą nuo 2011 metų kovo, sekmadienį, kelios dienos po to, kai pasaulį sukrėtė įtariamos cheminės atakos netoli Damasko, paskelbė nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.

Pasak organizacijos, Sirijos konfliktas jau pareikalavo 110 371 žmogaus, tarp jų – mažiausiai 40 146 civilių gyventojų, gyvybių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.