Interpolas skelbia „baltosios našlės“ paiešką

Pasas buvo išduotas Indijos vandenyne esančiame Durbano mieste.

Tris vaikus turinti Didžiosios Britanijos pilietė S.Lewthwaite pastaruosius porą metų slapstėsi Rytų Afrikoje.<br>"Reuters" nuotr.
Tris vaikus turinti Didžiosios Britanijos pilietė S.Lewthwaite pastaruosius porą metų slapstėsi Rytų Afrikoje.<br>"Reuters" nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.

Sep 26, 2013, 10:46 PM, atnaujinta Feb 21, 2018, 6:17 PM

Ji yra našlė vieno iš keturių mirtininkų sprogdintojų, kurie 2005 metų liepos 7 dieną surengė išpuolį Londone. Žiniasklaidoje vadinama „Baltąja našle“ moteris yra siejama su Somalio islamistų grupuote „al-Shabab“.

Ši grupuotė praėjusį savaitgalį surengė išpuolį Nairobio prekybos centre. Per incidentą žuvo mažiausiai 67 žmonės.

Pagal nepatvirtintus pranešimus, išpuolyje dalyvavo ir S. Ljutveit, bet Interpolas skelbia, kad 29-erių moteris „ieškoma Kenijoje dėl kaltinimų sprogmenų laikymu ir sąmokslu padaryti sunkų nusikaltimą 2011 metų gruodžio mėnesį“.

Interpolas dėl britės išplatino „Raudonąjį perspėjimą“, kuris įpareigoja organizacijai priklausančias šalis ją sulaikyti.

Britė, pasak pranešimų, susijusi su islamistų kovotojų ataka Nairobio prekybose centre, pasinaudojusi svetima pavarde buvo gavusi Pietų Afrikos Respublikos (PAR) pasą, kuris 2011 metais buvo panaikintas, ketvirtadienį pranešė Pretorija.

Samantha Lewthwaite, Kenijos policijos ieškoma dėl įtariamo dalyvavimo organizuojant kitą teroristinį sąmokslą, pasinaudojo kažkokios Natalie Faye Webb duomenimis pasui gauti, kuris paskutinį kartą buvo panaudotas 2011 metų lapkritį, pranešė vidaus reikalų ministrė Naledi Pandor.

Pietų Afrikos Respublikos pasas buvo „gautas apgavystės būdu“, sakė N.Pandor žiniasklaidai, paneigdama kaltinimus, esą PAR atsitiktinai priglaudė įtariamą tarptautinę teroristę.

„Ne mes to nedarėme, jokia vyriausybė sąmoningai nesuteikia priedangos, tikiuosi, teroristinėms grupuotėms, ir, žinoma, tokia nėra PAR vyriausybės ar saugumo pajėgų praktika“, – sakė ministrė.

„Žinoma, mes bendradarbiaujame su Kenijos vyriausybe ir reiškiame savo užuojautą“, – pridūrė ji.

Ministrė taip pat sakė, kad Kenijos vyriausybė dar nesusisiekė su Pietų Afrikos Respublikos vyriausybe dėl išpuolio prekybos centre „Westgate“ arba dėl galimo S.Lewthwaite dalyvavimo jame.

Pasas buvo išduotas Indijos vandenyne esančiame Durbano mieste.

Į islamą atsivertusi 29 metų S.Lewthwaite, žiniasklaidos praminta „Baltąja našle“, yra vieno iš mirtininkų sprogdintojų, per 2005 metais Londono susisiekimo sistemoje surengtas atakas nužudžiusių per 50 žmonių, našlė.

Tris vaikus turinti Didžiosios Britanijos pilietė S.Lewthwaite pastaruosius porą metų slapstėsi Rytų Afrikoje. Ji yra ieškoma Kenijos policijos dėl įtariamo dalyvavimo kitame teroristiniame sąmoksle.

Našlė galėjo įsakyti surengti žudynes Nairobio prekybos centre ar netgi pati vadovauti tam išpuoliui, rašė britų žiniasklaida.

Tačiau Somalio kovotojų grupuotė „al Shebab“ neigia, kad jos įvykdytame išpuolyje prekybos centre „Westgate“ dalyvavo kokia nors moteris.

Nairobio prekybos centrą užpuolę Somalio grupuotės „Shebab“ kovotojai pagrasino naujomis žudynėmis, praneša agentūra AFP.

Jei Kenijos pajėgos nebus išvestos iš Somalio, keniečiai gali tikėtis „naujų žudynių savo žemėje“, sakoma „Shebab“ vado Ahmedo Abdi Godane pareiškime. Anot jo, Vakarų valstybėms ir Kenijai tenka atsakomybė už tai, kad „musulmonų kraujas yra liejamas jų naftos koncernų labui“.

„Mes pareiškiame Kenijos gyventojams, kad jūs esate įtraukti į karą, kuris nėra jūsų karas“, - teigė A.A.Godane. Keniečių mokesčių mokėtojų pinigai esą išleidžiami finansuoti dalinius, kurie Somalyje „žudo musulmonus“.

Kenija nuo 2011 metų pabaigos kaimyniniame Somalyje dalyvauja tarptautinėje karinėje operacijoje prieš „Shebab“ kovotojus.

Grupė islamistų šeštadienio vidudienį įsiveržė į prekybos centrą Kenijos sostinėje Nairobyje ir užsibarikadavo čia su įkaitais. Tik antradienio vakarą dramą pavyko užbaigti. Iš viso per ją žuvo 72 žmonės, tarp jų - 5 Kenijos kariai, 16 užsieniečių ir 5 užpuolikai. „Shebab“ teigia, kad žuvusiųjų yra 137.

Kenijoje ketvirtadienį buvo laidojamos keturias dienas trukusių žudynių islamistų kovotojų užimtame prekybos centre aukos, o tuo metu tarptautiniai teismo medicinos ir saugumo ekspertai naršė griuvėsius, ieškodami kūnų ir atsakymų į klausimus dėl šios tragedijos priežasčių.

Įvairių religinių bendruomenių raudantys gedėtojai susirinko laidoti dalies iš 67 tos atakos aukų, kurių kūnai jau buvo rasti per tą ataką nuniokotame prabangiame Nairobio prekybos centre „Westgate“.

Visoje Kenijoje vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo antrąją iš trijų nacionalinio gedulo dienų.

Prezidentas Uhuru Kenyatta (Uhurus Kenjata) 80 valandų trukusio kraujo liejimo pabaigą paskelbė antradienio vakarą, pridūręs, kad žuvo bent 61 civilis ir šeši saugumo pajėgų nariai. Taip pat nukauti penki įtariami užpuolikai, o dar 11 buvo suimti, pranešė pareigūnai.

Policija nurodė, kad aukų skaičius dar nėra galutinis, o Kenijos Raudonasis Kryžius informavo, kad 71 žmogus laikomas dingusiu.

Per vienas iš daugelio laidotuvių daugiau nei 2 000 gedėtojų ketvirtadienio rytą susirinko pagerbti 31 metų Ruhilos Adatios (Ruhilos Adatijos) – populiarios televizijos ir radijo veikėjos, kuri laukėsi savo pirmojo kūdikio. Per tą pačią ceremoniją buvo laidojama 44 metų Shairoz Dossa, trijų vaikų motina.

Abi jos priklausė Kenijos ismailitų bendruomenei.

R.Adatios draugė Shelina Manji (Šelina Mandži) sakė, kad kai paskutinį kartą susitikusios jos žadėjo pasikalbėti vėliau.

„Tas pokalbis taip ir neįvyko“, – ji sakė gedinčiai miniai, daugeliui žmonių braukiant ašaras.

Vieno iš populiariausių Kenijos dienraščių „The Standard“ pirmajame puslapyje buvo išspausdinta rožės nuotrauka ir užrašas „Mūsų kritusių mylimųjų garbei“.

Savanorių konsultantų ir psichologų grupės įkūrė kelis centrus, įskaitant pagrindinę Nairobio lavoninę, kuriuose „bet kas, paveiktas atakos „Westgate“, gali gauti patarimą“, sakoma jų pranešime.

Tuo metus gelbėtojai ir tyrėjai tęsė paieškas nuniokotame prekybos centre, kurio didelė dalis įgriuvo po galingų sprogimų ir smarkaus gaisro.

Iš pastato vietomis tebekilo pilki dūmai, o daugybė tonų betono nuolaužų užvertė vietą, kurioje, kaip manoma, teroristai stojo į paskutinę kovą – tikriausiai tebeturėdami daug įkaitų.

Policija ne kartą ragino Kenijos žmones būti kantriais, tačiau daugelis reiškia nusivylimą socialiniuose tinkluose, reikalaudami greitų atsakymų į daugybę klausimų: kodėl sugriuvo dalis pastato, koks likimas ištiko dingusius žmones ir koks dabar yra tyrimo statusas.

Tuo tarpu Somalio islamistų grupuotės „al Shebab“ vadovas šeichas Mukhtaras Abu al Zubayras, dar žinomas kaip Ahmedas Abdi Godane, sakė, kad ataka Nairobio prekybos centre yra „žinia vakariečiams“, kurie „palaikė Kenijos invaziją (į Somalį), liejusią musulmonų kraują dėl jų naftos bendrovių interesų“.

Kenijos pajėgos prieš dvejus metus buvo pasiųstos į Somalį pulti „al Shebab“ bazių, o vėliau prisidėjo prie toje šalyje dislokuotų Afrikos Sąjungos misijos (AMISOM) pajėgų, kurias sudaro 17,7 tūkst. karių.

Prekybos centre dirbantys pareigūnai buvo matomi užsidėję chirurgines kaukes, o kai kurie kariai – apsivynioję veidus šalikais dėl stipraus dvoko tame komplekse, kuris anksčiau buvo vienas iš prabangiausių prekybos centrų sostinėje.

Incidento vietoje taip pat dirba tyrėjai iš Didžiosios Britanijos, Jungtinių Valstijų, Izraelio, Vokietijos, Kanados ir Interpolo.

Kenijos vidaus reikalų ministras sakė, kad šios paieškos yra „komplikuotas procesas“ ir kad joms užbaigti prireiks bent savaitės.

„Tarp šiuo metus vykdomų darbų yra pirštų atspaudų rinkimas, DNR atpažinimas ir balistiniai tyrimai“, – ministras Josephas Ole Lenku trečiadienį sakė žurnalistams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.