TATENA vadovas atvyko į Iraną spausti susitarti dėl branduolinės programos

Jungtinių Tautų (JT)

Irano užsienios reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas tikisi palankios derybų baigties.<br>"Reuters" nuotr.
Irano užsienios reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas tikisi palankios derybų baigties.<br>"Reuters" nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

Nov 11, 2013, 11:57 AM, atnaujinta Feb 20, 2018, 11:18 AM

Į šiitų respublikos sostinę su diplomatine misija jis atvyko pasaulio galybėms intensyvinant pastangas sudaryti susitarimą dėl Irano branduolinės programos po nesėkmingų derybų Ženevoje.

„Iš tikrųjų tikiuosi, kad šiandien pasieksime konkrečių rezultatų“, – Y.Amano sakė prieš susitikimą su Irano branduolinės programos vadovu Ali Akbaru Salehi.

Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) vadovas Y.Amano, kurio žodžius citavo anglų kalba transliuojanti Irano televizija „Press TV“, sakė „esantis pasiryžęs išspręsti visus aktualius klausimus, siekiant užtikrinti, kad Irano branduolinė programa tarnautų vien taikiems tikslams“.

TATENA reguliariai tikrina Irano branduolinius objektus, tačiau taip pat nori ištirti šiitiškos respublikos iki 2003 metų ir galbūt vėliau dėtas pastangas susikurti atominį arsenalą.

Agentūrą ypač domina Parčino karinė bazė į pietryčius nuo Teherano, kurioje, kaip rodo žvalgybos duomenys, Iranas galėjo vykdyti branduolinio ginklo komponentų tyrimus.

Iranas neigia siekiantis pasigaminti atominių ginklų arba kada nors dėjęs tokias pastangas, tvirtindamas, kad minėti kaltinimai yra grindžiami klaidingais žvalgybos duomenimis, gautais iš užsienio agentūrų, tokių kaip JAV centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) ir Izraelio „Mossad“.

Tuo metu Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu sekmadienį paleido naują kritikos salvę dėl derybų Ženevoje, kuriose siekiama apriboti Teherano branduolinę programą, pareiškęs, kad sušvelninti sankcijas Iranui prilygtų „prakiurdyti jūsų padangą“.

Netgi paaiškėjus, kad per derybas su galingosiomis šalimis kol kas nepavyko pasiekti susitarimo dėl apribojimų Irano branduolinei programai, B.Netanyahu nesiliovė liejęs kritikos, sakydamas, kad tos derybos yra „labai bloga sutartis“ visiems, išskyrus šiitišką respubliką.

„Iranas praktiškai nieko neduoda, tačiau gauna velniškai daug“, – B.Netanyahu piktinosi duodamas interviu JAV televizijos CBS laidai „Face the Nation“.

„Tai nėra geras susitarimas. Tikiuosi – galiu tik išreikšti savo pageidavimą – jog (galingųjų šalių grupė) „P5 plius 1“ išnaudos šį laiką, kad pasiektų gerą susitarimą, kuris atimtu iš Irano karinius branduolinius pajėgumu“, – sakė Izraelio lyderis.

„Jie prakiurdė sankcijų padangą, kuri pradėjo leisti orą – ir būtent to jie (iraniečiai) nori“, – pridūrė jis.

B.Netanyahu, kartu su kitų kaimyninių šalių lyderiais protestuodamas prieš bet kokį sankcijų švelninimą, pridūrė: „Nelabai dažnai nutinka, kad arabai ir izraeliečiai kalbėtų vienu balsu. Manau, į mus verta atkreipti dėmesį.“

Anksčiau sekmadienį JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, kalbėdamas televizijos NBC laidoje „Meet the Press“, sakė, kad tarp JAV prezidento Baracko Obamos administracijos pozicijos ir jos įsipareigojimų Izraeliui yra „nulinis atotrūkis“, nors abiejų sąjungininkių santykiai tapo įtempti dėl branduolinių derybų su Iranu.

„Manau, gana gerai numanome, kaip pamatuoti, ar veikiame dėl mūsų šalies ir pasaulio – ypač Izraelio ir Persijos įlankos valstybių bei kitų tame regione – interesų, ar to nedarome“, – pažymėjo J.Kerry.

Savo ruožtu Prancūzijos užsienio reikalų ministras pirmadienį pareiškė, kad pasaulio galybės priartėjusios prie sutarties su Iranu dėl jo ginčijamos branduolinės programos, pridūręs, kad Paryžius nebuvo „izoliuotas“ Ženevoje vykusiose derybose, kuriose nepavyko pasiekti susitarimo.

„Esame netoli susitarimo su iraniečiais, tačiau dar jo nepasiekėme“, – ministras Laurent’as Fabiusas sakė radijui „Europe 1“, pabrėždamas, kad Prancūzija nebuvo „izoliuota“ per derybas Ženevoje, kurios pasibaigė be konkrečių rezultatų, kaip kai kurie teigė, dėl itin atsargios Prancūzijos pozicijos.

„Prancūzija nėra nei izoliuota, nei šalis, einanti su banda. Ji yra nepriklausoma ir darbuojasi dėl taikos, - pridūrė L.Fabiusas, atsakydamas į kritiką, jog Paryžius torpedavo susitarimą, kaip spręsti prieštaringai vertinamos Irano branduolinės programos klausimą

Irano ir šešių galingųjų šalių atstovai praeitą ketvirtadienį susirinko Ženevoje per didelių lūkesčių keliančias derybas, mėginant pasiekti sutartį dėl Teherano branduolinės programos, kuri, kaip įtaria Vakarų valstybės, yra šiitiškos respublikos pastangos pasigaminti atominių bombų. Tačiau Iranas atkakliai neigia tokius kaltinimus.

Derybų maratonas baigėsi po trijų dienų be jokio susitarimo, o žiniasklaida ir kai kurie neįvardyti pareigūnai dėl tokios baigties kaltino Prancūzijos skepticizmą dėl kai kurių sutarties projekto sąlygų.

Vadinamoji „P5 plius 1“ grupė, kurią sudaro penkios nuolatinės Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narės bei Vokietija, vėl susitiks su Irano atstovais tame pačiame Šveicarijos mieste lapkričio 20-ąją, kur mėgins išspręsti nesutarimus bei sudaryti sutartį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.