Buvęs Suomijos prezidentas: „Vakarai turėjo paklausyti Rusijos“

Buvęs Suomijos prezidentas ir Nobelio taikos premijos laureatas Martti Ahtisaari pareiškė, kad Vakarai nesugebėjo priimti Rusijos pasiūlymo dėl Sirijos, kuris esą galėjo padėti išvengti dešimčių tūkstančių mirčių ir didžiulės pabėgėlių krizės.

Anot buvusio Suomijos prezidento, migrantų krizės buvo galima išvengti.<br>AFP nuotr.
Anot buvusio Suomijos prezidento, migrantų krizės buvo galima išvengti.<br>AFP nuotr.
Martti Ahtisaari pareiškė, kad Vakarai nesugebėjo priimti Rusijos pasiūlymo dėl Sirijos, kuris galėjo padėti nutraukti konfliktą.<br>RIA Novosti nuotr.
Martti Ahtisaari pareiškė, kad Vakarai nesugebėjo priimti Rusijos pasiūlymo dėl Sirijos, kuris galėjo padėti nutraukti konfliktą.<br>RIA Novosti nuotr.
Anot buvusio Suomijos prezidento, migrantų krizės buvo galima išvengti.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Anot buvusio Suomijos prezidento, migrantų krizės buvo galima išvengti.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

lrytas.lt

2015-09-15 15:30, atnaujinta 2017-10-15 17:26

Prieš daugiau, nei trejus metus Rusija siūlė, kad prezidentas Basharas al-Assadas galėtų pasitraukti iš prezidento posto – tai esą būtų buvusi Sirijos taikos plano dalis. Tokį rusų planą buvusiam Suomijos prezidentui M.Ahtissari esą išdėstė Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose, Vitalijus Čiurkinas, rašo „The Guardian“.

Buvęs Suomijos vadovas su ambasadoriumi kalbėjosi 2012-aisiais per penkių nuolatinių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narių susitikimą. M.Ahtisaari dalyvavo lyderių susitikime kartu su kitais buvusiais pasaulio lyderiais – Nelsonu Mandela, Jimmy Carteriu ir buvusiu JT sekretoriumi Kofi Annanu.

V.Čiurkinas, esą turėjo sugalvojęs trijų punktų planą, kuriame buvo įtrauktas pasiūlymas B.al-Assadui pasitraukti iš posto, vos tik būtų pradėtos dvišalės režimo ir opozicijos derybos dėl taikos.

„Jis man pasakė tris dalykus: Pirma – mes turime netiekti ginklų opozicijai. Antra – turime nedelsiant padėti užmegzti dialogą tarp opozicijos ir B.al-Assado. Trečia – turime rasti elegantišką būdą, kaip B.al-Assadui pasitraukti“, – tokius V.Čiurkino jam pasakytus žodžius prisiminė M.Ahtisaari.

Nors šį planą V.Čiurkinas išdėstė kalbėdamas su M.Ahtisaari akis į akį, buvęs prezidentas tikras, kad jo žodžiai atspindėjo ir tuometinę Kremliaus nuomonę.

Tokį V.Čiurkino planą buvęs Suomijos prezidentas tada papasakojo nuolatinėms Saugumo Tarybos narėms. Tačiau JAV, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija buvo tikros, kad netrukus prezidentas bus nuverstas ir ignoravo rusų pasiūlymą.

„Tai buvo prarasta 2012-ųjų galimybė“, – įsitikinęs M.Ahtisaari.

Toks buvusio prezidento pareiškimas stebina, nes oficialiai Rusija rėmė B.al-Assadą viso Sirijos karo metu. O B.al-Assadas visuomet teigė, kad Rusija niekada jo neišsižadės.

Visai neseniai Maskva į Siriją ėmė siųsti savo karius, tankus ir artileriją, norėdama padėti B.al-Assado režimui atremti „Islamo valstybės“ ekstremistus.

Tuo metu Kofi Annanas buvo paskirtas specialių JT ir Arabų Lygos pasiuntiniu Sirijoje.

„Kofi buvo priverstas prisiimti specialaus pasiuntinio užduotį. Sakau, priverstas, nes nemanau, kad jis pats to labai norėjo. Jis netrukus pamatė, kad niekas nieko neremia“, – tikino M.Ahtisaari.

2012-ųjų birželį, K.Annanas pirmininkavo tarptautinėms deryboms Ženevoje, kur buvo sutarta, kad pereinamoji vyriausybė Sirijoje būtų suformuota bendru režimo ir opozicijos sutarimu.

Tačiau netrukus viskas iširo dėl nesutarimo, ar B.al-Assadas turi pasitraukti. K.Annanas paliko pasiuntinio postą po mėnesio, o klausimas dėl Sirijos diktatoriaus tapo pagrindine kliūtimi bet kokioms JT taikos iniciatyvoms.

Vakarų diplomatai Jungtinėse Tautose atsisako komentuoti M.Aftisaari pareiškimus.

Tačiau buvęs Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų ministerijos Vidurio Rytų departamento vadovas seras Johnas Jenkinsas teigia turįs abejonių.

Esą Rusija niekuomet nenorėjo statyti B.al-Assado likimo ant derybų stalo ir niekada neatrodė, kad dėl to būtų pakeitusi savo nuomonę.

„Manau, tiesa, kad visi manė, jog B.al-Assadas ilgai neišsilaikys. Bet nematau, kodėl būtų reikėję ignoruoti Rusijos pasiūlymą, galėjusį nuversti jį anksčiau – jei toks pasiūlymas tikrai buvo, – svarstė J.Jenkinsas. – Silpniausia vieta yra M.Ahtissaro aiškinimas, kad V.Čiurkinas tarėsi su Maskva. Jei tai jis būtų pasakęs man, aš būčiau atsakęs, kad pirmiausiai tai noriu išgirsti iš paties prezidento Vladimiro Putino“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.