Virš Baltijos jūros – pavojingas incidentas tarp JAV ir Rusijos lėktuvų

Ginkluotas Rusijos karinis lėktuvas pralėkė vos per pusantro metro nuo JAV žvalgybinio lėktuvo, patruliavusio virš Baltijos jūros, skelbia „Fox News“. 

Rusija turi kelis šimtus įvairių modifikacijų Su-27.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Rusija turi kelis šimtus įvairių modifikacijų Su-27.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt, „Interfax“-BNS inf.

Jun 20, 2017, 4:31 PM, atnaujinta Jun 21, 2017, 5:25 PM

Naikintuvas Su-27, ginkluotas raketomis oras-oras, prisiartino prie JAV karinių oro pajėgų lėktuvo RC-135. 

Pareigūnų teigimu, Rusijos orlaivis elgėsi agresyviai ir skrido keldamas pavojų. 

Nuo birželio 2-osios Baltijos jūros regione JAV ir Rusijos lėktuvai ar laivai netoli vienas kito atsidūrė net 35 kartus, tačiau šis incidentas išskirtinis, nes amerikiečių kariuomenė jį laikė itin nesaugiu. 

„Dėl didelio artėjimo greičio ir netinkamo lėktuvo valdymo perėmimo metu, ši sąveika apibrėžiama buvusi nesaugi“, – sakė naujienų agentūrai „Interfax“ JAV karinės vadovybės Europoje atstovas.

Pasak jo, šio perėmimo metu amerikiečių lėktuvas skrido tarptautine oro erdve virš Baltijos jūros.

Anksčiau du JAV pareigūnai televizijai „Fox News“ pranešė, kad Rusijos naikintuvas Su-27, po kurio sparnais buvo oras-oras raketos, „greitai“ priartėjo prie JAV oro pajėgų žvalgybinio lėktuvo RC-135 ir praskrido pro jį vos 1,5 metro atstumu; rusų lėktuvo manevrai buvo „provokuojantys“, skrista „netvarkingai“.

Diena anksčiau Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad, JAV naikintuvui numušus Sirijos oro pajėgų lėktuvą, bombardavusį Vašingtono sąjungininkus kovoje su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IV), Rusija laikys potencialiu taikiniu bet kokį JAV lėktuvą, skrendantį į vakarus nuo Eufrato upės Sirijoje.

Rusija jau kelis dešimtmečius remia Sirijos prezidentą Basharą al Assadą  ir nuo 2015 metų rugsėjo yra Sirijoje dislokavusi dešimtis naikintuvų ir kovinių sraigtasparnių, kurie prisideda prie Sirijos režimo pajėgų kovos su sukilėliais.

Praėjusį vasarį Rusijos naikintuvai gąsdindami praskrido pro JAV raketinį eskadrinį minininką Juodojoje jūroje, tuo metu, kai JAV kariuomenė perkėlė dešimtis savo tankų ir 500 JAV karių į Juodosios jūros uostą Rumunijoje.

Dar po dviejų mėnesių tas pats minininkas „USS Porter“ paleido sparnuotąsias raketas „Tomahawk“ į B.Assado režimo aviacijos bazę Sirijoje.

Per pastarąsias kelias savaites JAV kariškiai dalyvavo dideliuose kariniuose manevruose Baltijos regione, kur buvo panaudoti ir branduolinį ginklą galintys nešti bombonešiai B-52 bei tolimojo skrydžio bombonešiai B-1.

Padidėjusios įtampos santykiuose su Rusija sąlygomis Baltijos jūroje pratybose dalyvauja dešimtys JAV ir sąjungininkų laivų. Savaitgalį baigėsi tarptautinės karinės pratybos Baltijos jūroje „Baltops 2017“.

Kol kas nepranešta, kaip arti JAV žvalgybos lėktuvo, žvalgiusio padėtį netoli Kaliningrado, praskriejo rusų lėktuvas.

Praėjusį rudenį Rusija šiame anklave tarp NATO narių Lietuvos ir Lenkijos dislokavo branduolinį užtaisą galinčias nešti balistines raketas, – tokiu būdu kai kurios Europos sostinės tampa pasiekiamos šiuo ginklu.

NATO lydėjo daug kartų

Birželio 12-18 d. NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai devynis kartus kilo atpažinti ir lydėti tarptautinėje oro erdvėje virš Baltijos jūros skridusių Rusijos Federacijos karinių orlaivių, praneša Krašto apsaugos ministerija. 

Birželio 14 d. NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai du kartus buvo pakelti atpažinti ir palydėti tarptautine oro erdve virš Baltijos jūros skridusius Rusijos Federacijos karinius orlaivius: šešis Su-27, du Su-24 MR, keturis Su-34, vieną An-26 ir du IL-20. Du Su-27 ir vienas IL-20 pakilo ir leidosi Kaliningrado srityje. 

Kiti orlaiviai skrido iš Rusijos Federacijos žemyninės dalies į Kaliningrado sritį. Visi orlaiviai skrido be įjungtų atsakiklių, be skrydžių planų, ryšio nepalaikė.

Birželio 15 d. NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai keturis kartus buvo pakelti atpažinti ir palydėti tarptautine oro erdve virš Baltijos jūros skridusius Rusijos Federacijos karinius orlaivius: aštuonis Su-27, vieną An-26, vieną A-50 ir du Tu-160.

Keturi Su-27 orlaiviai skrydžius vykdė iš Kaliningrado srities ir atgal į Kaliningrado sritį, kai kiti keturi Su-27 orlaiviai skrido iš Rusijos Federacijos žemyninės dalies į Kaliningrado sritį. Tik du Su-27 orlaiviai skrido pagal skrydžių planus tačiau be įjungtų atsakiklių, be skrydžių planų, ryšio nepalaikė, kiti šeši  Su-27 orlaiviai skrido be įjungtų atsakiklių, be skrydžių planų, ryšio nepalaikė. 

An-26 ir A-50 skrido iš Rusijos Federacijos žemyninės dalies į Kaliningrado sritį pagal skrydžio planus, ryšį palaikė tik An-26, abu orlaiviai be įjungtų atsakiklių. Du Tu-160 skrydžius vykdė su įjungtais atsakikliais, be skrydžių planų, ryšio nepalaikė. 

Birželio 16 d. NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai vieną kartą buvo pakelti atpažinti ir palydėti tarptautine oro erdve virš Baltijos jūros skridusį Rusijos Federacijos orlaivį IL-20 iš Kaliningrado srities į žemyninę Rusijos dalį be įjungto atsakiklio, su skrydžio planu ir ryšį palaikė.

Birželio 17 d. NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai vieną kartą buvo pakelti atpažinti ir palydėti tarptautine oro erdve virš Baltijos jūros skridusius Rusijos Federacijos karinius orlaivius A-50 ir An-26. A-50 skrido iš Kaliningrado srities į žemyninę Rusijos Federacijos dalį, o An-26 skirdo iš Rusijos žemyninės dalies į Kaliningrado skirtį. 

Abu orlaiviai skirdo be įjungtų atsakiklių, su skrydžių planais, ryšį palaikė.  Birželio 18 d. NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai vieną kartą buvo pakelti atpažinti ir palydėti tarptautine oro erdve virš Baltijos jūros skridusius Rusijos Federacijos karinius orlaivius An-26 ir IL-76. An-26 skrido iš Kaliningrado srities į žemyninę Rusijos Federacijos dalį be įjungto atsakiklio, su skrydžio planu, ryšį palaikė. IL-76 skirdo iš Rusijos Federacijos žemyninės dalies į Kaliningrado sritį pagal skrydžio planą, su įjungtu atsakikliu ir ryšį palaikė. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.