Lenkijos pozicija dėl ginklų Ukrainai jau švelnėja: ką dabar sako lenkai

Ketvirtadienį pasaulį pribloškė žinia iš Lenkijos – šalis nusprendė nutraukti ginklų tiekimą Ukrainai, siekiant susikonsentruoti į savo pačios gynybos stiprinimą. Visgi viltis išlieka – Lenkijos turto ministras Jacekas Sasinas radijui „Radio Plus“ pareiškė, kad ateityje šalis galėtų atnaujinti ginklų tiekimą.

V. Zelenskis ir M. Morawieckis.<br>Imago-images/Scanpix nuotr.
V. Zelenskis ir M. Morawieckis.<br>Imago-images/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 21, 2023, 10:50 AM, atnaujinta Sep 21, 2023, 10:54 AM

Išlieka tam tikra viltis, kad Lenkijos sprendimas sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai bus atšauktas ir šalys galės išspręsti ginčą, kuris, kai kurių nuomone, gali būti Varšuvos vidaus politinio spaudimo rezultatas, skelbia „Sky News“.

Nors tai dar toli gražu nėra galutinė išvada, ketvirtadienį Lenkijos vyriausybės nario išsakyti nauji komentarai gali būti laikomi įrodymu, kad susitarimas gali būti pasiektas.

Valstybės turto ministras J.Sasinas patvirtino, kad Lenkija šiuo metu netiekia ginklų Ukrainai, tačiau nurodė, kad neatmestina galimybė pakeisti poziciją.

„Šiuo metu yra taip, kaip sakė premjeras, ateityje pamatysime“, – sakė jis privačiam transliuotojui „Radio Plus“.

Lenkija trečiadienį pareiškė, kad nebeginkluos Ukrainos ir dėmesį skirs savo pačios gynybinėms reikmėms, sąjungininkėms susiginčijus svarbiu Kijevo kovos su įsiveržusia Rusijos kariuomene momentu.

Aštrėjant ginčui dėl ukrainietiškų grūdų eksporto, Lenkija išsikvietė Ukrainos ambasadorių, norėdama išreikšti jam protestą dėl prezidento Volodymyro Zelenskio komentarų Jungtinėse Tautose. Ukrainos lyderis pareiškė, kad kai kurios šalys tik apsimeta, jog palaiko Kijevą, kurio karinės pajėgos šiuo metu vykdo kontrpuolimą. Tai įžeidė Varšuvą, kuri yra viena ištikimiausių Ukrainos rėmėjų nuo pat Rusijos visapusiškos invazijos pradžios 2022 m. vasarį.

Didelė dalis kitų sąjungininkų siunčiamų ginklų Ukrainą pasiekia per Lenkijos teritoriją. Lenkija taip pat yra priėmusi šimtus tūkstančių ukrainiečių pabėgėlių, kuriems teikia įvairią paramą.

Įtampą tarp Varšuvos ir Kijevo pakurstė Lenkijos sprendimas uždrausti grūdų importą iš Ukrainos. Varšuva tokį žingsnį žengė siekdama apsaugoti lenkų ūkininkus.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis trečiadienį buvo paklaustas, ar jo šalis ir toliau rems Kijevą, nepaisant šio ginčo. „Mes nebesiunčiame ginklų į Ukrainą, nes šiuo metu ginkluojame Lenkiją modernesniais ginklais“, – pareiškė ministras pirmininkas.

Grūdai Lenkijoje yra jautri tema, šalies kitą mėnesį laukiant rinkimams. Dabartinė dešiniojo sparno vyriausybė turi didelį regionų, kuriuose verčiamasi ūkininkavimu, palaikymą.

Europos Komisija (EK) 2023 m. gegužę buvo sutikusi apriboti grūdų eksportą į Bulgariją, Vengriją, Lenkiją, Rumuniją ir Slovakiją, siekiant apsaugoti ūkininkus, kurie tvirtino, kad atitinkamas importas vietos rinkose numuša kainas. Priėmus šį sprendimą maisto produktai toliau tranzitu keliaudavo pro šių šalių teritoriją, tačiau nebebuvo parduodami vietos rinkoje. Nors praėjusį penktadienį EK nurodė, kad stabdo importo draudimą, Lenkija, Vengrija ir Slovakija iš karto paskelbė, jog tam priešinsis. Kijevas savo ruožtu į tai reagavo pranešdamas, kad pateiks skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO).

Kijevas po ambasadoriaus iškvietimo paragino Lenkiją „palikti emocijas nuošalyje“ ir laikytis „konstruktyvaus“ požiūrio.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.