Sadizmą išpopuliarinusio prancūzo rankraštis grąžintas į gimtinę

De Sade'as šį rankraštį sukūrė 1785 metais, kai buvo kalinamas Bastilijoje. Joje vaizduojamos keturių turtingų prancūzų ištvirkėlių seksualinės orgijos, išsamiai aprašomi jų aukų, daugiausiai paauglių, žaginimai, kankinimai ir žudymai.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Apr 5, 2014, 2:07 PM, atnaujinta Feb 14, 2018, 8:50 PM

De Sade'as šį rankraštį sukūrė 1785 metais, kai buvo kalinamas Bastilijoje. Joje vaizduojamos keturių turtingų prancūzų ištvirkėlių seksualinės orgijos, išsamiai aprašomi jų aukų, daugiausiai paauglių, žaginimai, kankinimai ir žudymai.

12 metrų ilgio ritinėlis buvo rastas sienoje įrengtoje slaptavietėje, kai Bastilija buvo šturmuojama per 1789 metų Prancūzijos revoliucija. Vėliau rankraštis daug kartų ėjo iš rankų į rankas, o teismai ne kartą sprendė, kam jis turi priklausyti.

Tačiau dabartinis rankraščio savininkas – prekyba retais rankraščiais užsiimančios bendrovės „Aristophil“ įkūrėjas ir vadovas Gerard'as Lheritier – nupirko jį iš Šveicarijos, kad galėtų viešai eksponuoti Paryžiuje veikiančiame Laiškų ir rankraščių muziejuje. G.Lheritier yra to muziejaus savininkas.

Praėjusį mėnesį G.Lheritier sumokėjo už De Sade'o rankraštį 7 mln. eurų (24,2 mln. litų), tikriausiai užbaigdamas du šimtmečius trukusią sagą. Naujasis savininkas sako norintis, kad kada nors tas dokumentas atsidurtų Prancūzijos nacionalinėje bibliotekoje.

De Sade'as (1780-1814) šį savo kūrinį įvardijo kaip „nedoriausią pasakojimą nuo pasaulio sukūrimo“. Jo romanas pirmąkart buvo išleistas Vokietijoje 1904 metais, kai rankraštį įsigijo vienas vokiečių psichiatras.

1929 metais tą ritinėlį nupirko tiesioginės markizo palikuonės Marie Laure de Noailles vyras, o jį paveldėjo sutuoktinių dukra Nathalie.

Tačiau vėliau rankraštis buvo pavogtas, slapta išgabentas į Šveicariją ir perparduotas erotinius kūrinius kolekcionuojančiam šveicarui Gerard'ui Nordmannui. Šveicarijos teismas 1998 metais nutarė, kad De Noailles šeima neturi teisių į tą dokumentą, nes kolekcininkas jį įsigijo neturėdamas jokių blogų ketinimų.

Galiausiai G.Lheritier išpirko rankraštį, kuris prieš dešimtmetį buvo pirmąkart pateko į viešą ekspoziciją netoli Ženevos esančiame Bodmero fondo bibliotekoje, kuriai jį perdavė G.Nordmanno sūnus Serge'as.

„Pagal Šveicarijos įstatymus, dalis 7 mln. eurų sumos atiteks Nordmannų šeimai, teisėtai ritinėlio savininkei, o kita dalis – Carlo Perrone'ui, Nathalie de Noailles paveldėtojui“, – sakė jis.

Anot Serge'o Nordmanno, jeigu nebūtų susitarta dėl dalies sumos išmokėjimo De Noailles šeimai, rankraštį būtų konfiskavę pareigūnai, kai tik jis būtų grąžintas Prancūzijai pagal 1990 metų Prancūzijos aukštojo teismo sprendimą, palankų buvusiemssavininkams.

G.Lheritier pridūrė, kad jis planuoja laikyti rankraštį penkerius metus, o vėliau perduoti jį Nacionalinei bibliotekai, tačiau Prancūzijos kultūros ministrė dar „nesiėmė veiksmų šiuo klausimu“.

Savo romanuose markizas De Sade'as vaizduodavo agresyvias, prievartines lytinės elgsenos formas, kurios vėliau pavadintos sadizmu. Daugelį metų jis praleido kalėjime, kur buvo pasodintas už amoralų elgesį ir lytinius nusikaltimus. Lytinių santykių metu plakdavo ir kitaip kankindavo savo partneres, organizuodavo orgijas. Suklasifikavo tuo metu žinotus lytinius nukrypimus, aprašė daug mechaninių dirginimo priemonių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.