Siaubą keliantis garsas JAV diplomatą užklupo Havanos viešbučio lovoje. Jam atsikėlus ir pasitraukus į kitą kambario galą stojo tyla. Bet sugrįžusį į lovą amerikietį vėl surietė skausmas.
Dėl šios garsinės atakos jis ir dar 20 aukų patyrė klausos pažeidimus, o kai kurie prarado ir gebėjimą kalbėti.
Mįslingos atakos kilmės mokslininkai taip ir neišsiaiškino, bet tikina: ji prieštarauja fizikos dėsniams.
„Neturime paaiškinimo. Tai visiška paslaptis“, – rugpjūtį, praėjus 9 mėnesiams nuo pirmųjų simptomų užfiksavimo, pripažino Havanoje ilgai dirbęs Centrinės žvalgybos valdybos pareigūnas Fultonas Armstrongas.
JAV žvalgyba stebisi, kaip garsinis ginklas galėjo sukelti tokius smegenų pažeidimus.
Kai kurie diplomatai sunkiai prisimena konkrečius žodžius, kiti patyrė smegenų sukrėtimą, tretiems klausa iš viso dingo.
Bet simptomai itin skiriasi, todėl sunku nustatyti, kas taip paveikė amerikiečius.
Maža to, kai kurios aukos net negirdėjo jokių ypatingų garsų ir nejuto vibracijų, bet jų sveikata vis tiek pašlijo.
„Neįmanoma, kad jiems būtų pažeistos smegenys. Žmogus turėtų įkišti galvą į baseiną, pilną itin galingų ultragarso keitiklių, kad pasijustų koks nors efektas“, – teigė buvęs Masačusetso technologijų instituto psichoakustikos ekspertas Josephas Pompei.
Po atakos JAV agentai iškrėtė diplomatų kambarius, tačiau jokių įtartinų prietaisų nerado.
Nors JAV ir Kubos santykiai atnaujinti tik visai neseniai, Vašingtonas nemano, kad šiuos išpuolius organizavo būtent Havana.
Be to, kaip pažymėjo ryšius su Kuba mezgantys JAV valdžios pareigūnai, salos teisėsauga neįprastai noriai su amerikiečiais bendradarbiauja dėl šio tyrimo.
Amerikos reakcija į išpuolį taip pat rodo, kad Kuba nėra laikoma kaltininke.