Ar skandalas dėl pokalbių sudaužys R. Sikorskio karjerą?

Ištikimas tiesai

Daugiau nuotraukų (1)

BNS, AFP ir lrytas.lt inf.

Jun 25, 2014, 12:38 PM, atnaujinta Feb 12, 2018, 1:02 PM

Oksforde išsilavinimą įgijęs buvęs karo korespondentas, kurio žmona yra JAV dienraščio „The Washington Post“ žurnalistė Anne Applebaum, visuomet buvo tiesmukas ir sudėtingas Jungtinių Valstijų partneris, nors ir yra aiškiai proamerikietiškų pažiūrų.

Lenkija neseniai pasiūlė, kad 51 metų R.Sikorskis pakeistų Europos Sąjungos (ES) išorės politikos vadovę Catherine Ashton, kurios kadencija baigsis vėliau šiais metais.

Tačiau pirmadienį savaitraščio „Wprost“ paviešinti slapta padaryti garso įrašai, kuriuose esą girdimas privatus R.Sikorskio pokalbis su buvusiu finansų ministru Jaceku Rostowskiu, gali sukelti pavojų jo ambicijoms.

Proeuropietiškų pažiūrų R.Sikorskis, žinomas dėl savo karingo požiūrio į Rusiją, tame pokalbyje sakė, kad Britanijos premjero Davido Camerono nuolaidžiavimas euroskeptikams atskleidžia jo „nekompetenciją ES reikaluose“.

„Jam derėjo pasakyti „atsikniskit“ ir mėginti įtikinti žmonės bei izoliuoti kitus (euroskeptikus). Tačiau jis jiems suteikė priemonių, leidžiančių jį pažeminti“, – „Wprost“ citavo R.Sikorskio pokalbį su J.Rostowskiu, esą įvykusį anksčiau šiais metais viename prabangiame Varšuvos restorane.

„Tai buvo arba labai prastai apgalvotas ėjimas, arba – jau ne pirmą kartą – jo nekompetencija ES reikaluose“, – pridūrė R.Sikorskis.

Pokalbio įraše, esą padarytame restorano padavėjų, Lenkijos diplomatijos vadovas taip pat sakė Varšuvos ryšius su Jungtinėmis Valstijomis laikanti „nieko nevertais ... veikiau žalingais, nes jie suteikia Lenkijai klaidinantį saugumo pojūtį“.

„Visiška nesąmonė! Konfliktuosime su Vokietija, su Rusija – ir manysime, kad viskas puiku, nes pamaloninome amerikiečius. Mulkiai. Visiški mulkiai“, – piktinosi R.Sikorskis.

Pats ministras pareiškė, kad tie įrašai yra „organizuotos nusikalstamos grupuotės puolimas prieš vyriausybę“.

Ištikimas tiesai

Dėl savo tiesmukų kalbų R.Sikorski jau pelnė vietą 2012 metų „Svarbiausių pasaulio mąstytojų“ sąraše, paskelbtame JAV žurnalo „Foreign Policy“, kuris pripažino, kad lenkas politikas „sako tiesą, net jeigu ji nėra diplomatiška“.

Tačiau būtent dėl šios savybės jo galimybės pakeisti C.Ashton kelia abejonių.

„Sikorskis tikriausiai yra per stipri asmenybė vadovauti Europos diplomatijai – srityje, kurioje šalys narės nori išlaikyti didelę įtaką“, – antradienį naujienų agentūrai AFP sakė vienas Briuselio diplomatas, pageidavęs neviešinti jo vardo.

R.Sikorskis 2005–2007 metais vadovavo Gynybos ministerijai, o vėliau perėmė diplomatijos vadovo postą, kurį išlaikė dviejose centro dešiniosiose administracijose, vadovaujamose premjero Donaldo Tusko.

Šių metų vasarį jis atliko svarbų vaidmenį Bendrijos pastangose užgesinti krizę Ukrainoje.

Jis taip pat buvo vienas iš pagrindinių balsų, palaikančių ES Rytų partnerystės programą, turinčią kai kurias buvusias sovietines respublikas priartinti prie Vakarų šalių bloko, nors dėl tokios politikos piktinasi Rusija.

Ukraina yra didžiausia šalis toje programoje, į kurią taip pat buvo pakviesta Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Gruzija ir Moldova.

R.Sikorskis, dirbęs Britanijos žiniasklaidos korespondentu Angoloje ir Afganistane 1986–1989 metais, du dešimtmečius gyveno Jungtinėje Karalystėje, o į Lenkiją grįžo žlugus komunistiniam režimui.

Kas stengiasi supurtyti Lenkiją?

Besiplečiantis pasiklausymo skandalas Lenkijoje sukėlė gilia politinę krizę, keliančią abejonių dėl jos centro dešiniosios vyriausybės ateities.

Premjeras Donaldas Tuskas tuos nutekinimus prilygino mėginimui įvykdyti „valstybės perversmą“ ir „destabilizuoti“ Lenkiją.

Dėl šio skandalo dviem asmenims buvo pateikti kaltinimai – įskaitant restorano, kuriame vakarieniavo R.Sikorskis, vadovą ir vieną padavėją, dirbantį kitame prabangiame restorane, kuriame dažnai lankosi sostinės verslo elito nariai.

Lenkijos dienraštis „Gazeta Wyborcza“ kėlė prielaidą, kad tikrasis šių nutekinimų motyvas yra mėginimas šantažuoti, teigdamas, kad su juo susiję trys Varšuvos restorano „Sowa & Przyjaciele“ padavėjai.

Pirmajame „Wprost“ paskelbtame pokalbio įraše esą girdima, kaip centrinio banko vadovas Marekas Belka sako vidaus reikalų ministrui Bartlomiejui Sienkiewicziui, kad jis palaikys vyriausybės ekonomikos politiką, jeigu atsistatydins tuometis finansų ministras J.Rostowskis.

Tas pokalbis esą vyko restorane „Sowa & Przyjaciele“ 2013-ųjų liepą. J.Rostowskis buvo atstatydintas tų metų lapkritį.

Po to, kai „Wprost“ paskelbė tą skandalingą garso įrašą, vyriausybės agentai surengė reidą dienraščio redakcijoje ir mėgino prievarta paimti nešiojamąjį kompiuterį iš vyriausiojo redaktoriaus, kuris vėliau šalyje ir užsienyje sukėlė triukšmą dėl puolimo prieš žiniasklaidos laisvę.

Lenkijos žiniasklaida, kad į viešumą dar gali iškilti kiti politikų ir įtakingų verslininkų pokalbių įrašai, kurių bendra trukmė – keli šimtai valandų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.