Prie Baltijos jūros – teršalų bomba

Po milžiniškų sprogimų Tiandzine Kinija dabar kovoja su didžiuliu kiekiu čia susikaupusių nuodingųjų cheminių medžiagų. Tačiau keliskart daugiau cheminių teršalų kelia pavojų ir visai netoli Baltijos jūros.

„Krasnyj bor“ – pavojingiausias cheminių atliekų sąvartynas Rytų Europoje.
„Krasnyj bor“ – pavojingiausias cheminių atliekų sąvartynas Rytų Europoje.
Daugiau nuotraukų (1)

„Lietuvos rytas“

Aug 18, 2015, 8:58 AM, atnaujinta Oct 20, 2017, 5:00 AM

Rusijos valdžia atleido beveik visus darbuotojus, prižiūrinčius cheminių atliekų sąvartyną „Krasnyj bor“, kuriame sukaupta net 2 mln. tonų nuodingųjų chemikalų.

Todėl aplinkosaugos organizacija „Bellona“ įspėjo, kad vos 6 kilometrai nuo Sankt Peterburgo įkurtame sąvartyne gresia „cheminio Černobylio“ pavojus.

Dabar milžinišką sąvartyną prižiūri vos septyni darbuotojai. Visi kiti buvo atleisti, kai sąvartynas prarado licenciją ir buvo paskelbta, kad jis užpildytas.

Oficialiai buvo atleisti 47 iš 59 čia dirbusių žmonių, tačiau, „Bellona“ šaltinių teigimu, iš tiesų sąvartyne kasdien lankosi tik septyni, o ne 12 darbuotojų.

Nuodingųjų atliekų sąvartyno neprižiūri nei vadovai, nei energijos ar ekologijos specialistai, nei cheminių atliekų perdirbimo ekspertai.

Aplinkosaugininkų siaubui, nuodingieji chemikalai sunkiasi į gruntinius vandenis ir patenka į Nevos upę. Medžiagos taip veikia upės vandenį, kad net jo negeriantys, o tik jame išsimaudę žmonės rizikuoja savo sveikata.

Negana to, kyla grėsmė, kad cheminių medžiagų mišinys gali sukelti sprogimus, kurie dar labiau užterštų orą.

„Tai tiksinti bomba. Ne tokia dramatiška kaip Černobylis, bet ji gali taip pat rimtai pakenkti panašiam skaičiui žmonių“, – aiškino „Bellona“ atstovai.

Buvęs sąvartyno Transporto departamento vadovas Anatolijus Piatovas įspėjo, kad sprendimas atleisti didžiąją dalį darbuotojų anksčiau būtų buvęs net neįsivaizduojamas.

„Mūsų specialistai negalėjo to susapnuoti net ir baisiausiuose košmaruose“, – stebėjosi A.Piatovas.

Organizacija „Bellona“ dėl pokyčių labiau kaltina ne biudžeto apkarpymus, o naująjį sąvartyno vadovą Valerijų Matvejevą.

Aplinkosaugininkų teigimu, su Sankt Peterburgo gubernatoriaus pavaduotoju artimai pažįstamas karininkas perėmė vadovavimą objektui, tačiau sprendimus priima nelabai įsivaizduodamas, kaip rizikuoja.

Problema dabar yra tokia rimta, kad kai kurie valdžios atstovai pagaliau pradėjo rūpintis sąvartynu.

Leningrado srities gubernatorius Aleksandras Drozdenka pripažino, kad sąvartynas „Krasnyj bor“ yra tiksinti bomba, kuri gali sprogti bet kada, todėl chemines atliekas būtina perkelti į kitą vietą.

Vis dėlto „Bellona“ aplinkosaugos ekspertai teigia, kad situacija jau kone nebesuvaldoma. Be to, „Krasnyj bor“ drama esą plėtojasi pamažu, todėl politikai gali leisti sau ją ignoruoti ir neprisiimti jokios atsakomybės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.