Būdama vos 25 metų Elizabeth II į sostą sėdo 1952 metų vasario 6 dieną, mirus jos tėvui karaliui Jurgiui VI.
Anksčiau ilgiausio britų monarcho valdymo rekordas priklausė karalienei Viktorijai, kuri Jungtinės Karalystės soste praleido 23 226 dienas, 16 valandų ir 23 minutes.
Ištverminga, emocijų nerodanti monarchė Jungtinės Karalystės žmonėms įkūnija pareigos, garbės ir pasiaukojimo vertybes iš praėjusios epochos.
Išmoko prisitaikyti
Kai daugiau nei prieš šešis dešimtmečius Elizabeth II užėmė Jungtinės Karalystės sostą, premjero pareigas ėjo Winstonas Churchillis, kuris tarnavo jos proprosenelės karalienės Viktorijos kariuomenėje.
O kai dabartinis premjeras Davidas Cameronas gimė 1966 metais, šį darbą karalienė jau buvo dirbusi 14 metų.
„Kai ji pirmą kartą pamatė D. Cameroną, jis vaidino triušį mokyklos spektaklyje, kuriame dalyvavo ir jos sūnus princas Edwardas. Dabar tai yra žmogus, kurio ji oficialiai prašo patarimų“, – sakė istorikas Hugo Vickersas.
Per kelis kitus dešimtmečius karališkoji šeima pasikeitė: visuomenė ją matydavo tik retkarčiais oficialiomis progomis, o dabar kartais net pati karalienė įsiterpia į kitų žmonių daromas asmenukes.
Evoliucija, bet ne revoliucija
Pokyčiai, kuriuos išgyveno karališkoji šeima ir pirmiausia Elizabeth II, ne visada buvo sklandūs. 1977 metais karalienė šventė valdymo sidabrinį jubiliejų, o dar džiaugsmingiau visuomenė sutiko jos sūnaus princo Charleso ir princesės Dianos vestuves ir jų vaikų gimimą devintajame dešimtmetyje.
Tačiau dešimtajame dešimtmetyje karališkoji šeima negalėjo išsikapstyti iš nuolatinių nesėkmių. Iš keturių Elizabeth II vaikų trijų santuokos nutrūko.
Ypač daug dėmesio buvo skiriama princo Charleso ir Dianos skyryboms.
Tik 1997 metais karališkoji šeima sutiko mokėti pajamų mokestį, o Elizabeth II teko atsisveikinti su savo mylima karališkąja jachta „Britannia“.
Atsisveikindama su jachta karalienė verkė. Tai buvo vienintelis kartas, kai visuomenė pamatė jos ašaras.
Vos po kelių mėnesių Elizabeth II ištiko didžiausia krizė per visus valdymo metus. Populiari ir žmonių mėgstama princesė Diana žuvo automobilio katastrofoje, tačiau karalienė sulaukė kritikos, nes po tragedijos liko Balmoralio pilyje ir iškart negrįžo į Londoną.
„Velso princesės mirtis buvo sudėtingiausias laikas monarchijai“, – tikino Simonas Lewisas, kuris 1998 metais buvo paskirtas karalienės komunikacijos patarėju.
Tačiau vėliau monarchija pradėjo keistis. Bakingamo rūmai dabar yra atviri lankytojams, karalienės surengtuose sodo vakarėliuose yra apsilankę apie 2 mln. žmonių. Skaidriau tvarkomi ir šeimos finansai, o visuomenė žino, kam panaudojami mokesčių mokėtojų pinigai.
Pasiekė įvairių rekordų
Karalienei priskirtini ir keli kitokie rekordai. 2007 metais ji tapo ilgiausiai gyvenančia Jungtinės Karalystės monarche.
Elizabeth II Karūnai vis dar priklauso kai kurios Tautų Sandraugos šalys, anksčiau buvusios Britų imperijos dalimi, todėl jos veidas vaizduojamas ant rekordinio skaičiaus skirtingų valstybių valiutų.
Karalienė įeis į istoriją kaip pirmoji šios šalies monarchė, kuri išsiuntė elektroninį laišką, paliko žinutę Mėnulio paviršiuje ir surengė viešą koncertą savo rūmų sode.
Pasaulyje ilgiausiai valdančio monarcho titulas vis dar priklauso Tailando karaliui Bhumibolui Adulyadejui. Jis valdo nuo 1946 m., bet retai pasirodo viešumoje. („Reuters“, BBC, AP, LR)