A. Lukašenka: sovietinio tipo autokratas prie ES slenksčio

Sūnus – įpėdinis?

A.Lukašenka nepraleidžia progos pabrėžti, kad yra nepriklausomas nuo Maskvos.<br>T. Bauro nuotr.
A.Lukašenka nepraleidžia progos pabrėžti, kad yra nepriklausomas nuo Maskvos.<br>T. Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS, AFP ir lrytas.lt inf.

Oct 12, 2015, 3:22 PM, atnaujinta Oct 10, 2017, 2:05 PM

Tačiau ūsus auginantis lyderis, garsėjantis savo stačiokiška charizma ir ekscentrišku stiliumi, pastaruoju metu, regis, ėmėsi žingsnių išvesti 9,5 mln. gyventojų turinčią šalį iš izoliacijos, per krizę kaimyninėje Ukrainoje laviruodamas tarp ilgametės sąjungininkės Rusijos ir Vakarų.

61 metų autoritarinis lyderis, neretai vadinamas tiesiog Batka, sekmadienį vėl nesunkiai užsitikrino jau penktąją kadenciją per rinkimus, kuriuos boikotavo demokratinė opozicija.

Nuo 1994 metų, kai A.Lukašenka atėjo į valdžią, Baltarusija neabejotinai išliko labiausiai sovietine iš visų buvusių subyrėjusios Sovietų Sąjungos respublikų. Priėjimo prie jūros neturinti šalis Rytų Europoje vis dar švenčia bolševikų revoliucijos metines ir turi slaptąją miliciją, vadinamą KGB.

Po ankstesnių rinkimų 2010-aisiais, kuriuose A.Lukašenka taip pat iškovojo triuškinamą pergalę, surinkęs beveik 80 proc. balsų, jis ėmėsi represinių priemonių prieš oponentus, pasiųsdamas už grotų savo politinius varžovus. Dėl šių veiksmų Baltarusijai buvo įvestos Vakarų ekonominės sankcijos, o prezidentui bei jo sąjungininkams paskelbtas kelionių draudimas.

Nors A.Lukašenka yra priklausomas nuo Rusijos ir dažnai pučia su ja vieną dūdelę, jis atsargiai vertino Maskvos manevravimą per krizę „broliškoje Ukrainoje“ ir kritikavo 2014 metų vasarį Kremliaus įvykdytą Krymo aneksiją.

„Pirmiausia susitvarkykite su žeme, kurią turite“, – sakė A.Lukašenka interviu Rusijos opozicijos kanalui „Dožd“.

„Kalbant apie (teritorijos) integravimą ar prijungimą – derėtų elgtis atsargiai“, – sakė jis.

Nors A.Lukašenka nepraleidžia progos pabrėžti, kad yra nepriklausomas nuo Maskvos, Baltarusija vis dėlto prisijungė prie Rusijos vadovaujamos Eurazijos ekonominės sąjungos.

Baltarusijos lyderis padarė netikėtą diplomatinį ėjimą, kuris sugrąžino Minską į tarptautinio dėmesio centrą, pasiūlęs čia organizuoti kelis taikos derybų dėl Rytų Ukrainos raundus, kuriuose dalyvavo ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel bei Prancūzijos vadovas Francois Hollande'as.

Vietoje nenustygstantis prezidentas, kurio įvaizdžiu rūpinasi pasamdytas garsus viešųjų ryšių specialistas iš Didžiosios Britanijos, dar pagerino savo įvaizdį ES akyse, kai rugpjūtį paleido iš kalėjimo šešis opozicijos lyderius. Rinkimų išvakarėse Bendrija leido suprasti, kad gali suspenduoti jam taikomas sankcijas, jei balsavimas vyks „priimtinoje atmosferoje“.

Sūnus – įpėdinis?

190 cm ūgio A.Lukašenka puoselėja liaudžiai artimo lyderio įvaizdį ir mėgsta būti fotografuojamas kasantis bulves ar besišnekučiuojantis su traktorių fabriko darbininkais.

Prezidentas, kuris tvirtina neturintis jokio turto ir uždirbantis 31 tūkst. JAV dolerių, neseniai buvo nufotografuotas savo užmiesčio rezidencijoje mokantis šienauti dalgiu 2013 metais Rusijos pilietybę gavusį prancūzų aktorių Gerard'ą Depardieu.

Nors kai kas sako, jog dėl A.Lukašenkos būdo mažai tikėtina, kad jį galėtų pakeisti kas nors iš jo aplinkos žmonių, prezidentas pakurstė kalbas, kad savo įpėdiniu rengia jauniausią, vienuolikametį, sūnų Nikolajų, su kuriuo dažnai pasirodo viešumoje ir vadina savo „talismanu“.

Nevaikiškai rimtas šviesiaplaukis berniukas, dažnai vilkintis tokius pat drabužius, kaip tėvas, neretai lydi Baltarusijos lyderį į tarptautinius renginius. Praėjusį mėnesį jis kartu su tėvu vyko į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją, kur jie niūriais veidais pozavo fotografams kartu su Obamomis.

Nors stengiasi sušvelninti savo įvaizdį Vakaruose, A.Lukašenka didžiuojasi esąs homofobas. Jis yra pareiškęs, jog „geriau bus diktatorius nei gėjus“, o rugsėjį sakydamas kalbą Jungtinėse Tautose taip pat neužmiršo šios temos, uždavęs retorinį klausimą: „Kas gimdys vaikus?“

Nors šalies ekonomiką vis ištinka krizės, verčiančios vartotojus šluoti parduotuvių lentynas ir keisti Baltarusijos rublius į užsienio valiutą, buvęs kolūkio pirmininkas tvirtai laikosi sovietinės komandinės ekonomikos politikos.

„Aiškiai nestabilus“

Vienišos motinos užaugintas A.Lukašenka iškilo Komunistų partijos jaunimo organizacijose ir vadovavo kolūkiams bei statybinių medžiagų gamykloms.

Šis pagrindas jam greitai padėjo gauti vietą Baltarusijos Aukščiausiojoje Taryboje, kur išgarsėjo kaip vienintelis įstatymų leidėjas, kuris 1991 metų gruodį nubalsavo prieš nutarimą panaikinti Sovietų Sąjungą. Šiuo išskirtinumu jis pasinaudojo, kad būtų išrinktas šalies prezidentu 1994 metų liepą.

Kaip rodo tinklalapio „WikiLeaks“ paviešintas vienas konfidencialus JAV diplomatinis pranešimas, Amerikos diplomatai po 2006 metų rinkimų padarė išvadą, kad „nenusileidžiantis Lukašenka nusiteikęs likti valdžioje neribotą laiką ir nemato priežasčių keisti savo kursą“.

Tame dokumente Baltarusijos lyderis taip pat apibūdinamas kaip „aiškiai nestabilus“.

Neseniai kalbėdamas Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje A.Lukašenka teigė, kad konfliktus pasaulyje, tokius kaip karai Ukrainoje arba Sirijoje, kursto „dirbtinis asmens teisių ir laisvių kultas, prieštaraujantis visuomenės interesams“.

„Baltarusijoje niekada nebus vietos anarchijai, įstatymų nesilaikymui ir smurtui, – pabrėžė jis. – To nebus, kad ir kokiais šūkiais būtų dangstomasi – netgi demokratijos.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.