Tinkamas maisto kramtymas – ne tik sveikatai, bet ir lieknai figūrai

Nors visi nuo vaikystės žinome, kad maistą reikia gerai sukramtyti, tačiau retai tai darome.  Dažniausiai, neturėdami laiko arba išalkę sumetame maistą į skrandį ir sukramtome tik tiek, kad galėtumėme nuryti. O be reikalo.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Mar 18, 2013, 10:55 AM, atnaujinta Mar 9, 2018, 7:32 PM

„Norint sulieknėti, nereikia kankinti savęs dietomis, pakanka išmokti tinkamai sukramtyti maistą“, – įsitikinęs „Lieknėjimo akademijos“ sveikos mitybos konsultantas Tomas Lenart.

Jis teigia, kad gerai sukramtant maistą mažiau suvalgysime ir greičiau pasijausime sotūs. Galėsime pasimėgauti valgymo malonumais, o mūsų organizmas už tai atsidėkodamas geriau įsisavins maisto medžiagas ir suteiks energijos visai dienai. Nebereikės jokių virškinimo fermentų, nekankins mieguistumas, silpnumas po valgio ar skrandžio sunkumas.

Kai maistą prastai sukramtome mūsų organizmas stengiasi maistą tinkamai suvirškinti ir įsisavinti, todėl yra priverstas gaminti daugiau skrandžio sulčių, fermentų, maistas ilgiau užlaikomas žarnyne, virškinimui sunaudojama kur kas daugiau energijos, o rezultatas dažniausiai būna prastas.

Tinkamai sukramčius maistą, mažiau apkraunamas visas organizmas, gerėja mūsų savijauta ir sveikata. Tokiu būdu galime lengvai prisidėti kelis papildomus sveiko ir energingo gyvenimo metus.

Nepalikite skrandžiui dantų darbo

„Dantys yra vienintelė žmogaus organizmo turima priemonė maistui susmulkinti mechaniškai, nei mūsų skrandis, nei žarnynas to padaryti nepajėgūs. Jie turi galimybę maistą skaidyti tik chemiškai ir jį permaišyti. Turime ne tik dantis skirtus maistui sutrinti, bet ir sudėtingą mechanizmą esantį burnoje skirtą geriau pasisavinti mums reikalingas medžiagas, bei apsaugoti mus nuo bakterijų“, – sako sveikos mitybos konsultantas.

Kramtant maistas yra suvilgomas ir pradedamas virškinti dar būdamas burnoje. Seilės ima skaidyti angliavandenius į sudėtines dalis, taip pat pradedamos įsisavinti ir maistinės medžiagos.

Jei sąžiningai kramtysime tai ką valgome, neišvengiamai būsime priversti valgyti lėčiau ir dar nebaigę pietauti pajusime sotumo jausmą. Kuris nuo valgymo pradžios atsiranda ne ankščiau kaip po 15 min. Tai ypač aktualu turintiems antsvorį.

Panosėje ištisa maisto tyrimų laboratorija

Kramtant mūsų skonio, lytėjimo, temperatūros, skausmo receptoriai įvertina maisto fizines, chemines savybes, jo konsistenciją. Ši informacija persiunčiama mūsų skrandžiui ir žarnynui, kurie pasiruošia darbui: pagamina reikiamą kiekį rūgščių, šarmų ir fermentų. Taip maistas geriau virškinamas ir įsisavinamos naudingos maisto medžiagos.

Kramtymas mus apsaugo nuo žalingų mikroorganizmų. Su maistu suvalgome daugybę bakterijų, ypač jei tai termiškai neapdoroti vaisiai ar daržovės. Kramtymo metu su seilėmis išskiriamos medžiagos naikina bakterijas ir mums pavojingus mikroorganizmus. Tačiau šis barjeras tinkamai veikia tik tada, jei maistą kramtome. Tai nereiškia, kad gerai kramtant, maisto plauti nebūtina, tiesiog sąžiningai maistą sukramtydami savo kūną papildomai apsaugosime nuo nepageidaujamų įnamių. Kaip turėtumėme kramtyti?

Visi žinome kaip tinkamai kramtyti, dažniausiai tiesiog neturime tam laiko arba tingime... Tereikia kramtyti, kol maistas esantis burnoje tiesiog sutirps. Tai tikrai paprasta.

Nėra normos sukramtyti 10 ar 40 kartų, nes kiekvienas produktas skirtingas, juk košės ilgai kramtyti nepavyks, tuo tarpu prastai pagamintą kepsnį, tinkamai sukramtyti gali būti tikras iššūkis.

Jei tai paprasta, kodėl tik retas tinkamai kramto?

Pagrindinis trukdis geram kramtymui yra netikę mūsų įpročiai ir nuolatinis pasiteisinimas – „nėra laiko“. Juos pakeisti sunku, tačiau įmanoma. „Lieknėjimo akademijos“ mitybos specialistas T. Lenart siūlo įpročius keisti vadovaujantis kelis paprastais žingsneliais:

1 žingsnis. Turime suprasti, kad burna tai ne vien ertmė, į kurią galime sumesti viską kaip papuola ir nuryti. Kelios papildomos minutės skirtos tinkamai sukramtyti maistą, leis jums visą dieną būti energingesniems ir neabejotinai atpirks sugaištą laiką.

2 žingsnis. Iš anksto susiplanuokime ir skirkime pakankamai laiko pavalgyti, tai turi būti ne mažiau kaip 15 – 20 min, tuo metu atidėkime visus darbus į šalį ir susitelkime į maistą, mėgaukimės juo, pajuskime skonį, malonumą valgyti.

3 žingsnis. Pasirinkite bent vieną dieną per savaitę, kurios metu viską gerai sukramtykite. Jei nuolat pamirštate, kad nutarėte tinkamai kramtyti, užsirašykite. Popierėlį laikykite taip, kad prieš pradedant valgyti, užrašas jums primintų jūsų tikslą.

4 žingsnis. Pratęskite vieną dieną iki savaitės, vėliau iki 30 d. Jei vieną ar du kartus ir suklupsite šiame kelyje ne bėda, svarbiausia nesustoti pusiaukelėje.

Pirmi žingsniai sunkiausi, naujam įpročiui išsiugdyti dažniausiai pakanka jo laikytis ne mažiau kaip 30 dienų. Vėliau jums nebereikės jokių pastangų. Galėsite tiesiog džiaugtis gražėjančiomis kūno linijomis, geresne savijauta, sveikata, ilgesniu gyvenimu ir mažesnėmis išlaidomis maistui.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.