Bobausių mėgėjams - medikų įspėjimas

„Tuos grybus puikiai pažįstu, valgiau ne pirmą kartą“, - tokį paaiškinimą dažniausiai išgirsta vilniečiai toksikologai, kai į jų rankas patenka bobausiais apsinuodiję žmonės. Šie grybai dygsta pavasarį.

Daugiau nuotraukų (1)

Danutė Jonušienė

May 12, 2013, 5:14 PM, atnaujinta Mar 6, 2018, 9:38 PM

Šiemet Lietuvos miškuose bobausiai ėmė dygti keliomis savaitėmis vėliau nei pernai, todėl jų derlius dar nėra didelis. Bet šių grybų pardavėjai jau siūlo savo prekę prie Vilniaus-Druskininkų kelio. Nedidelis kibirėlis bobausių kainuoja 10 litų.

Valkininkų gyventoja Nijolė prisipažino, kad dėl bobausių keliasi 5 valandą ryto, sėda į traukinį, nuvažiuoja maždaug 10 kilometrų, o tada eina į kirtavietes, kur daugiau smėlio.

„Skanūs šie grybai, tinka džiovinti. O prieš kepant reikia dukart apvirti, ne trumpiau nei 15 minučių. Tada tinka kepti su lašinukais, svogūnais, grietine“, - gyrė bobausius Valkininkų gyventoja.

Netoli Merkinės gyvenanti Laima kartu su vyru ir sūnumi per pusdienį prirenka 40-50 kilogramų bobausių. Moteris apgailestavo, kad šiemet šių grybų supirkimo kaina nedidelė - 1,5 lito už kilogramą, tuo tarpu pernai ji siekė 2-2,5 lito.

Iškilo pavojus gyvybei

Tačiau medikai įspėja, kad grybų išsiilgę žmonės rizikuoja sveikata. Iš miško į namus parsinešę pintinę bobausių ir suruošę vaišes kai kurie atsiduria ligoninėje.

Raukšlėti malonaus kvapo bobausiai prieš savaitę susargdino varėniškį. Vieną dieną jam šiuos grybus paruošė žmona, o kitą dieną vyras gamino pats. Apsinuodijęs varėniškis pateko į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę, dabar gydomas toksikologijos skyriaus reanimacijoje.

Tai - ne vienintelis atvejis, kai pavasarinių grybų užvalgiusiems žmonėms prireikia skubios gydytojų toksikologų pagalbos.

Po vaišių užklupęs vėmimas ir viduriavimas gali būti sunkaus apsinuodijimo požymis.  Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Laima Gruzdytė.

Nuodai tirpsta vandenyje

Bobausiai yra nuodingi grybai, tačiau juos tinkamai paruošus galima valgyti. Dėl šios priežasties kai kuriose Europos Sąjungos šalyse bobausių galima paragauti tik restoranuose, kur jie yra specialiai ruošiami.

Bobausiuose esanti medžiaga giromitrinas yra malonaus kvapo, bet nuodinga. Viename šviežių bobausių kilograme randama apie 1,2-1,6 gramo giromitrino. Šio nuodo kartais aptinkama ir džiovintuose grybuose.

Verdant grybus, giromitrinas tirpsta vandenyje. Ši medžiaga yra laki, todėl džiovinant grybus ir juos saugant gerai vėdinamoje patalpoje, nuodų kiekis bobausiuose gali sumažėti. „Didžiausia klaida, jei virdama bobausius šeimininkė neišpila viralo, o nutaria jį naudoti sriubai“, - įspėjo Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Laima Gruzdytė. 

Verdant bobausius ji patarė dažnai vėdinti virtuvę, nes galima apsinuodyti ir viralo garais.

Negalavimai gali užklupti tik po paros

Giromitrinas gali sukelti pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus. Apsinuodijus bobausiais, gali varginti silpnumas, galvos svaigimas.

Tokie negalavimai neretai užklumpa praėjus 6-12 valandų po grybų vaišių.

Kartais pirmieji apsinuodijimo požymiai gali užklupti ne ką tik suvalgius grybų, o netgi po kelių parų. Dėl šios priežasties neretai būna nustatyti, kuo apsinuodijo žmogus.

Negalima ilgai delsti

Giromitrinas - nuodai, dėl kurių atsiranda traukulių, jie gali pažeisti kepenis ir sukelti ūminį inkstų nepakankamumą. Tokiais atvejais bobausiai gali būti net mirties priežastimi.

Blogai pasijutus nereikėtų gydytis patiems. Būtina kreiptis į medikus. „Laiku nesuteikus tinkamos pagalbos gali išsivystyti ūminis kepenų nepakankamumas, dėl to kyla pavojus ligonio gyvybei.

Bobausių nereikėtų ragauti vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat vaikams, nėščiosioms, nes net ir tinkamai paruošus juose lieka nuodo giromitrino“, - įspėjo L.Gruzdytė

Švieži - nevalgomi

Grįžus iš miško ir nuvalius bobausius, būtina nusiplauti rankas.

Ruošianti valgį, šias miško gėrybes reikia kelis kartus bet 10-15 minučių nuvirti, šį nuovirą būtina išpilti, o grybus perplauti šaltu vandeniu.

Šviežių bobausių negalima nei kepti, nei ruošti sriubos ar padažo iš jų nuoviro.

Net gaminant patiekalus iš džiovintų bobausių prieš tai juos reikėtų kelis kartus nuvirti.

Sezonas - iki birželio vidurio

Bobausiai mėgsta smėlingą dirvožemį, pušynus, kirtavietes, jie dažniau dygsta Dzūkijos ir Aukštaitijos miškuose. Iki birželio vidurio tęsiasi jų sezonas.

Lietuvos miškuose auga keturių rūšių bobausiai. Maistui tinka tik valgomasis bobausis, kitos rūšys - didysis, rudeninis ir plėtrusis bobausis nėra valgomi. Tačiau grybautojai dažnai šias bobausių rūšis supainioja.

Didysis bobausis, kurio kepurėlė būna gelsvesvė ir mažiau susiraukšlėjusi, gali sverti net kelis šimtus gramų.

Grybus tyrinėjantis vilnietis mokslininkas Ernestas Kutorga teigė, kad didieji bobausiai yra dar labiau nuodingesni nei valgomieji bobausiai. „Ypač didelių bobausių nereikėtų rinkti. Manoma, giromitrino kiekis grybuose priklauso ir nuo jų dydžio“, - įspėjo mikologas E.Kutorga.

Jeigu bobausiai dygsta lietingu oru ir auga daug puvėsių turinčioje dirvoje, jie gali būti nuodingesni nei augantys smėlynuose ir per sausras bobausiai.

Mikologas E.Kutorga priminė, kad kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, Lenkijoje, Čekijoje, bobausių niekas nerenka, nes šiuos grybus laiko nuodingais.

Tačiau skandinavai, estai, italai, kanadiečiai, baltarusiai vertina bobausius dėl puikaus skonio.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.