Ar tikrai žinote, kas yra plombyras, sorbetas ar šerbetas?

Plombyras, sorbetas, šerbetas, vaisiniai valgomieji ledai? Kokius ledus rinktis? Kodėl grietininiai ar pieniniai taip vadinami? Nuo gegužės 1-osios valgomieji ledai bus griežčiau skirstomi pagal naudojamas žaliavas bei jų kiekį, tad keičiasi ir šių produktų ženklinimo reikalavimai. Valstybinė ir maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) žada: valgomųjų ledų pavadinimai bus tikslesni, aiškesni, informatyvesni, taip pat atsiras naujos ledų rūšys. Tarkim, plombyru bus vadinama nebe tai, ką iki šiol šitaip vadinome.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Feb 28, 2014, 11:59 AM, atnaujinta Feb 15, 2018, 8:35 PM

Gaminant valgomuosius ledus naudojama daug ir įvairių žaliavų, todėl labai svarbu, kad gamintojai suskirstytų ledus ne tik pagal sudedamąsias dalis, bet ir jų kiekį. Pagal tai ledus reikia ir teisingai pavadinti, kad vartotojui būtų aišku, kokį produktą rinktis. Taigi nuo gegužės 1 d. gamintojai valgomuosius ledus pagal sausųjų medžiagų, pieno riebalų ir baltymų kiekį turės suskirstyti į pieniškus, grietininius ir plombyrą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos VMVT Sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė Antonina Greičiuvienė sako, kad ledai, kuriuose sausųjų medžiagų yra ne mažiau kaip 28 proc., pieno riebalų – ne daugiau kaip 7 proc., o pieno baltymų – ne mažiau kaip 2,2 proc., vadinsis pieniškais valgomaisiais ledais.

Grietininiais ledus bus galima pavadinti, jeigu juose sausųjų medžiagų – ne mažiau kaip 32 proc., pieno riebalų kiekis – nuo 8 iki 11 proc., pieno baltymų – ne mažiau kaip 2,2 proc.

Iki šiol ledai „plombyras“ nebuvo išskiriami į atskirą rūšį ir buvo gaminami tiek iš augalinių, tiek iš pieno riebalų. Nuo gegužės 1 d. plombyru vadinsis tokie tradiciškai Lietuvos rinkai tiekiami riebūs valgomieji ledai, kurių sudėtyje – ne mažiau kaip 12 proc. pieno riebalų. Taip pat plombyro leduose sausųjų medžiagų turės būti ne mažiau kaip 36 proc., o pieno baltymų – ne mažiau kaip 2,2 proc.

Patikslinti ir vaisinių ledų apibūdinimai. Jie bus skirstomi pagal vaisių (jų sulčių, minkštimo ir tyrės) kiekį. Ant etiketės rašyti vaisiniai valgomieji ledai bus galima tik tuomet, kai vaisių bus ne mažiau kaip 20 proc. arba ne mažiau kaip 2,5 proc. koncentruotų vaisių sulčių, jeigu iš jų gaminama.

Naujoje ledų rūšyje, sorbete, vaisių bus ne mažiau kaip 25 proc. Gaminant sorbetą nenaudojamas nei pienas, nei jo sudedamosios dalys.

Dar viena ledų grupė – šerbetas. Jame vaisių turės būti ne mažiau kaip 10 proc., sausųjų medžiagų – ne mažiau kaip 20 proc., riebalų – ne mažiau kaip 1 proc.

„Įmonės, gaminančios valgomuosius ledus, kurių sudėtyje nėra pakankamo vaisių kiekio, negalės jų priskirti šioms grupėms. Taip pat jeigu ledų pavadinime yra žodžiai „pieniški“, „grietininiai“ arba „plombyras“, pieno riebalai ir pieno baltymai negali būti pakeisti kitos kilmės riebalais ar baltymais. Tuo tarpu kiti ledai, kuriems nėra nustatyti sudėties reikalavimai, ženklinami pavadinimu „valgomieji ledai“. Jų pavadinime gali būti nurodoma sudedamoji dalis, kuri vartotoją informuotų apie gaminio sudėtį, kokybę arba specifines juslines savybes“, – teigia A.Greičiuvienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.