„Dar turiu vilties, kad galbūt pavyks sudalyvauti pasauliniame barbekiu čempionate, kuris planuojamas rudenį Belgijoje“, – vylėsi emigrantas.
Tačiau Kristupas įžvelgia ir pasikeitusio gyvenimo pranašumų.
„Tai daugiau su šeima praleisto laiko, daugiau perskaitytų knygų, daugiau eksperimentų ir atradimų lauko virtuvėje. Tokiu metu pradedi labiau vertinti kasdienius dalykus – net paprastas pasivaikščiojimas jau yra įvykis“, – pasakojo K.Krivickas.
Namuose užsidaręs „Kamado Bono“ ambasadorius ir oficialusis atstovas Jungtinėje Karalystėje ir toliau kepa, eksperimentuoja, dalijasi receptais ir patarimais internete.
– Į Lietuvą negrįšite dar ilgai, o juk čia taip pat turite veiklos. Koks buvo praėjęs grilio sezonas?
– Man visada labai malonu grįžti į tėvynę, aplankyti mamą, seserį, draugus, todėl stengiuosi Lietuvoje turėti kuo daugiau reikalų.
Praėjusį grilio sezoną veiklos Lietuvoje tikrai netrūko – buvo gausybė smagių grilio ir barbekiu renginių, su kolege Ilona Juciūte surengėme keletą mokymų apie kepimą grilyje, dalyvavau keliose laidose apie maisto ruošimą, Druskininkuose vykusiame 16-ajame Lietuvos BBQ čempionate su komanda „Karma Kru“ laimėjome pirmąją vietą, išleidau antrąją barbekiu ir grilio receptų knygą.
Praėjusią vasarą tik įsibėgėjau – ši turėjo būti dar aktyvesnė. Didžiąją sezono dalį būčiau praleidęs tėvynėje. Planų buvo daug.
Dabar lieka tiktai kurti naujus planus, tikėtis geriausio ir, kai tik bus galimybė, atsigriebti dvigubai.
Pamoka išmokta – festivalių, švenčių, BBQ čempionatų, draugų susibūrimų negali būti per daug, tik per mažai.
– Kiek žmonių užkrėsti barbekiu virusu jau pavyko? Kiek sekėjų turite šiuo metu?
– Labai džiaugiuosi matydamas, kad vis daugiau žmonių domisi barbekiu kultūra, gaminimu gryname ore, gaminimu su meile – neskubant, bendraujant, tiesiog leidžiant laiką su šeima ar draugais.
Lietuviai niekada netingėjo patys gaminti, bet gaminti kur kas maloniau, kai maistas ruošiamas virš gyvos ugnies ir sklindant dūmų kvapui.
„Kristupo Krivicko BBQ užrašus“ feisbuke šiuo metu seka per 15 tūkstančių žmonių, besidominčių grilio ir barbekiu patiekalais. O didžiausioje grilio gerbėjų grupėje „Lithuania Grilling and Smoking“, kurioje aš taip pat aktyviai dalyvauju, yra per 45 tūkstančius narių.
– Nors internete jus seka gausybė žmonių ir dažnai su jais dalijatės idėjomis ir atradimais, vis dar turite ką naujo jiems pasakyti. Sklinda gandai apie rengiamą jau trečią barbekiu receptų knygą.
– Taip, tikrai, knyga pasirodys visai netrukus. Idėja kilo dar ruošiant antrąją knygą, kai supratau, kad viskas, ką noriu pasakyti ir kuo pasidalyti, netilps.
Labai daug nenoriu išduoti, tačiau tai nebus įprasta receptų knyga. Idėja, dizainas, fotografijos – viskas bus kitaip, netradiciškai.
Visa tai, tikiuosi, maloniai nustebins skaitytojus. Dauguma receptų knygoje bus kitokie, nekasdieniai, mažiau girdėti. Visa kita kol kas paliksiu paslaptyje.
Knyga vadinsis „Brolių Grilių pasakojimai“.
Tik gaila, kad dėl koronaviruso epidemijos pats negalėsiu dalyvauti jos pristatyme.
– Pastebėjau, kad jūs vis dažniau dalijatės patiekalų iš daržovių receptais. Galbūt vis labiau prijaučiate vegetarams? Kokie patiekalai pastaruoju metu karaliauja jūsų kepsninėje, ką labiausiai mėgstate, ką dažniausiai ruošiate savo šeimai?
– Mėsa, žinoma, pirmiausia, bet niekada nevengiau gaminti ir daržovių. Tikrai yra daug puikių patiekalų, kurių paragavę lieka patenkinti net ir tie, kurie nemėgsta daržovių. Mėsa ir daržovės papildo viena kitas.
Nematau nieko bloga būti vegetaru. Kiekvienam savo, tik, manau, tai reikia daryti ne per prievartą ir ne dėl mados klyksmo. Įsiklausykite į savo organizmą – visi žmonės skirtingi, kas tinka vienam, gali netikti kitam.
Manau, viską reikia daryti su saiku.
Labai mėgstu jautienos šonkaulius, kiaulienos šoninę. Dažnai kepame čeburekus ant grotelių, o sriuba, virta virš laužo, visada dingsta akimirksniu.
Pasilepiname ir jūrų gėrybėmis, visada pasiruošęs suvalgyti kepsninėje keptą žuvį.
Patiekalų spektras labai platus – kitaip ir negali būti, kai kepsninę kuri kiekvieną dieną.
– Dėl karantino negalime burtis, Velykas visi šventė mažame ratelyje, laukia ir toks pat Atvelykis. Ar verta dėl kelių žmonių kurti kepsninę?
– Žinoma, kad verta. Juk ruošite maistą artimiausiems, mylimiausiems žmonėms.
Kaip gali būti neverta pagaminti ką nors skanaus savo šeimai?
Pasikartosiu, bet kepimas grilyje, kepsninėje – ne tik skanus maistas. Tai laisvalaikis, atsipalaidavimas, hobis, ritualas, o kai kam – ir visas gyvenimas.
Karšti sumuštiniai su halumiu
Reikės:
- bandelių, pitos ar tortilijos paplotėlių
- pjaustyto halumio
- alyvuogių aliejaus
- svogūno
- riekelėmis pjaustyto pomidoro
- citrinos sulčių
- žalumynų
Svogūną supjaustykite pusžiedžiais, pakepinkite.
Sūrį aptepkite alyvuogių aliejumi ir kepkite virš žarijų po 1–2 minutes iš abiejų pusių.
Tuo pat metu grilyje pašildykite bandeles, pitas ar tortilijas. Į jų vidų dėkite sūrio, keptų svogūnų, pomidoro ir apšlakstykite citrinos sultimis. Papuoškite žalumynais.
Plėšyta kiauliena
Reikės:
- 4–8 kg kiaulienos mentės su kaulu
- sidro (gali būti obuolių, kriaušių, uogų – tiek, kad apsemtų visą mėsą)
- barbekiu prieskonių mišinio
- barbekiu padažo
- bandelių
Nuo mentės nupjaustykite plėves, odą. Jeigu daug riebalų, taip pat nupjaustykite, bet ne visus. Truputį palikite – kepant riebalai ištirps ir mėsa bus sultingesnė.
Į didelį indą dėkite mentę ir apipilkite sidru. Marinuokite 24 valandas šaldytuve.
Ištraukite iš sidro, gausiai apibarstykite barbekiu prieskonių mišiniu.
Rūkykite 110–120 °C temperatūroje apie 7 valandas, kol vidinė mėsos temperatūra pasieks 74 °C. Suvyniokite į foliją ir dar kepkite apie 2 valandas, kol mėsos temperatūra pasieks 94 °C. Leiskite pailsėti 30–60 minučių.
Išvyniokite iš folijos, sudėkite į didelį indą su visu skysčiu. Pašalinkite kaulus, dviem šakutėmis suplėšykite mėsą.
Pilkite barbekiu padažo pagal skonį, lengvai išmaišykite, dėkite į perpjautą bandelę ir skanaukite.