Specialistė: net maža klaida sveiką produktą paverčia kenksmingu

Dar namuose sudarinėdami pirkinių sąrašą mintyse dėliojame planus, kokį patiekalą rinksimės pietums ar vakarienei – žuvį, mėsą ar daržoves? Kokį gaminimo būdą pasirinksime - virsime, troškinsime ar kepsime? 

 Kepant orkaitėje vištieną idealiausia rinktis 165–180 °C temperatūrą.<br> 123rf.com nuotr.
 Kepant orkaitėje vištieną idealiausia rinktis 165–180 °C temperatūrą.<br> 123rf.com nuotr.
 R.Bogušienė.
 R.Bogušienė.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jan 16, 2018, 9:53 AM, atnaujinta Jan 16, 2018, 9:57 AM

Tačiau dažnai nepagalvojame, kad ir kokius sveikus maisto produktus išsirinktume, pasirinkę netinkamą gaminimo būdą juos galime sugadinti. Sakysite – neįmanoma? Deja, bet dažnai taip atsitinka.

Kepant riebaluose, gruzdinant susidaro kancerogeninių medžiagų. Pervirdami prarandame daug vertingų maistinių medžiagų. Pridėjus daug cukraus, druskos ar riebalų, o ypač jei tai rafinuoti produktai, patiekalai tampa sveikatai nepalankūs. 

Pašalinus skaidulines medžiagas, pavyzdžiui, gaminant sultis, ne tik netenkama vitaminų – jų išgėrus greitai pakyla cukraus lygis kraujyje, o netrukus greitai nukrenta – toks šuolis nėra palankus sveikatai. 

Vietoj kepimo – virkite, troškinkite

„Dažnai girdžiu mokyklose vaikų prašant labiau apkepusių, apskrudusiu patiekalų, bet tai yra sveikatai nepalankus įprotis. Kepimo, ypač riebaluose, metu susidaro kancerogeninės medžiagos, transriebalai, kurie vaikų mityboje apskritai nerekomenduojami. 

Virimas garuose – pats sveikiausias maisto ruošimo būdas: išlaikoma spalva, kvapas, sultingumas, vitaminai, skanu ir sveikatai palanku. Galima ir vandenyje virti, troškinti. 

Kuo daugiau tokio maisto reiktų duoti ne tik vaikui nuo 1 metų, bet ir paaugliui, nes maistas išlieka vertingesnis ir be kancerogeninių medžiagų“, – sako sveikatai palankaus maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė, mitybos specialistė ir VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė Raminta Bogušienė.

Pavyzdžiui, pasirinkus visadalių grūdų ruginę duoną, kurią paprastai rekomenduoja sveikatos specialistai, galima gauti sveikatai nepalankų efektą dėl kepimo metu susidariusių akrilamidų. 

Rekomenduojama valgyti duoną, kurios pluta šviesiai rudos spalvos. Jei spalva tamsiai ruda ar net juoda, – plutą būtina pašalinti. Tyrimai rodo, kad duonos plutoje 10 kartų daugiau akrilamidų nei minkštime.

Lietuvių mėgstamos bulvės ir patiekalai iš jų – keptos bulvės, žemaičių blynai, bulviniai blynai, bulvių plokštainis – taip pat potencialus akrilamidų šaltinis, jei paruošti patiekalai yra apskrudę – tamsiai rudos ar net tamsesnės spalvos.

Pirmenybę teikime tausojantiems patiekalams, tai yra, pagamintiems maistines savybes tausojančiu būdu: virtas vandenyje ar garuose, troškintas, pagamintas konvekcinėje krosnelėje.

„Daržoves reikia virti apie 90 C vandenyje, uždengus dangtį, tam tikrą laiką, kurį nulemia daržovių rūšis. Daržovės negali būti košės konsistencijos, jos turi būti traškios ir kramtomos konsistencijos. 

Jei verdate skirtingos rūšies daržoves, pirmiausia dėkite tas, kurios verda ilgiausiai. Išvirtų daržovių vandenyje lieka mineralinių medžiagų, vitaminų, todėl puikiai galima panaudoti šį skystį padažų, sriubų gamybai. Bulves, burokėlius, morkas geriausia virti su lupena”, – kaip sveikai paruošti daržoves pasakoja R.Bogušienė.

Privalumas – kepimas garuose iki 180 laipsnių temperatūroje

„Kepkite garuose ir ne aukštesnėje nei 180 laipsnių temperatūroje. Orkaitėje, jei nėra garų funkcijos, kepkite stikliniuose induose – susidarys troškinimo efektas. Kepkite ilgiau, bet žemesnėje temperatūroje, tuomet išsaugosite daugiau vitaminų. 

Taip pat troškinimo efektui sudaryti puikiai tinka kepimo popierius, pavyzdžiui, kepant žuvies ar mėsos paplotėlius, taip pat folija riebiai žuviai kepti ar kepimo rankovė įvairiems patiekalams gaminti“, – gaminimo subtilybėmis dalinasi sveikatai palankaus maisto technologė R.Bogušienė.

Pavyzdžiui, mėsoje, keptoje 250 ºC temperatūroje, kenksmingų medžiagų susidaro šešis kartus daugiau nei kepant 200 ºC temperatūroje.

Kepant orkaitėje vištieną idealiausia rinktis 165–180 °C temperatūrą.

Tuomet vištiena išlieka minkšta ir sultinga. Kepant mažesnius vištienos gabaliukus kepimo laikas sutrumpėja iki 30 minučių.

Nekeiskite receptų

„Jeigu gaminate pagal „Sveikatai palankus“ receptus, nekeiskite jų: jei nurodyta, kad mėsa ar žuvis apvoliojama kukurūzų kruopose, nevoliokite džiūvėsėliuose bei kiaušinio plakinyje. Nepridėkite daugiau cukraus ar druskos, nei nurodyta, nes šitie du komponentai dažnai dedami iš akies, pagal savo skonio suvokimą, o tai jau nebus sveikatai palanku. Skonį išgaukime prieskoniais, prieskoninėmis žolelėmis ir išlaikydami natūralų produktų skonį ir kvapą“, – sako R.Bogušienė.

Čia taip pat galioja ta pati taisyklė – ruošdami patiekalus pagal sveikiausius receptus, pasirinkę pačius sveikiausius produktus juos tikrai sugadinsite, jei prikepinsite, prideginsite, apskrudinsite ar pervirsite. 

Venkite to, kad nesusidarytų kenksmingų žmogaus organizmui medžiagų ar sumažėtų vertingų maistinių medžiagų. Net ir pats sveikiausias produktas taps sveikatai nepalankiu, jei nemokėsite tinkamai jo paruošti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ką rodo Lietuvoje vykstančios karinės pratybos?