Paaiškino, kokie rauginti pieno produktai sveikiausi ir kiek jų vartoti

Vasarą vartojame daug rauginto pieno produktų – kefyro, rūgpieno, pasukų ar jogurto.

 Pirkdami kefyrą ar jogurtą rinkitės natūralius.<br> 123rf.com nuotr.
 Pirkdami kefyrą ar jogurtą rinkitės natūralius.<br> 123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 13, 2018, 1:15 PM

Jie ne tik skanūs ar gaivinantys, bet ir labai naudingi – juose yra nemažai gerųjų bakterijų, kurios turi itin teigiamo poveikio žmogaus organizmui. 

VUL Santaros klinikų vaikų ligoninės gydytojas docentas Vaidotas Urbonas sako, kad rauginto pieno produktai itin naudingi žarnynui, tačiau geriausia juos vartoti profilaktiškai, o ne jau susirgus.

„Vasara – toks metas, kai itin lengva „pasigauti“ ne tik infekcines žarnyno ligas, bet ir kvėpavimo takų. Neapdairiai nuplauti vaisiai, smarkiai šaldomos patalpos gali greitai tapti ligos priežastimi. 

Pastebėta, kad profilaktiškai vartojant probiotikus, t.y. gerąsias bakterijas, kurių gausu jogurte ir kefyre, rečiau susergama minėtomis ligomis, o jau susirgus – lengviau pasveikti. Taip yra todėl, kad sergant sutrinka žarnyno mikrobiota, o pieno rūgšties bakterijos gamina medžiagas, pasižyminčias antibakterinėmis savybėmis, kurios padeda greičiau atstatyti sutrikusią žarnyno veiklą“, – sako doc. V. Urbonas.

Kokius produktus rinktis

„Viską reikėtų vartoti su saiku. Jeigu jūsų organizmas toleruoja laktozę ir pieno baltymus, mėgaukitės įvairove, tačiau su saiku. Reikėtų vartoti ir jogurtą, ir kefyrą, ir kitus pieno produktus. Vieną dieną galima išgerti stiklinę kefyro, kitą – suvalgyti indelį jogurto, nes šiuose produktuose esančios gerosios bakterijos yra skirtingos“, – aiškina ekspertas. 

Kaip teigia jis, svarbu rinktis tuos produktus, kurių sudėtyje yra gyvųjų bakterijų.

„Šiandieninis asortimentas prekybos centruose yra labai gausus, todėl tereikia paskaityti etiketes ir išsirinkti tuos produktus, kuriuose yra gyvųjų bakterijų“, – priduria V. Urbonas.

Ekologiški, natūralūs ir paskaninti gaminiai

Pasak „Maximos“ komercijos vadovės Vilmos Drulienės, asortimentas toks platus, kad pirkėjams teliks išsirinkti mėgstamą prekę.

„Savo pirkėjams nuolatos užtikriname itin platų asortimentą, pasirūpiname, kad jie galėtų rinktis iš skirtingo riebumo, skonio ar norimo dydžio pakuotės pieno produktų. Pavyzdžiui, šiandien asortimente siūlome kone 230 įvairių rūšių jogurto, 40 skirtingų kefyro rūšių, 16 pasukų rūšių“, – sako V. Drulienė.

„Maximos“ pirkėjai gali rinktis ekologiškus, natūralius ar paskanintus gaminius. Pavyzdžiui, natūralius graikiškus, islandiškus jogurtus, taip pat gaminius, kurių sudėtyje yra sėlenų, linų sėmenų ir kt.

Kaip teigia gydytojas V. Urbonas, raugintus pieno produktus geriau rinktis ir todėl, kad juose yra mažiau cholesterolio, laktozės, o naudingųjų medžiagų tiek pat, kiek ir piene. 

„Rauginti pieno produktai yra vertinami ne tik dėl priešuždegiminių savybių, bet ir dėl naudingųjų mineralinių medžiagų gausos – juk tai puikus kalcio šaltinis, taip pat piene ir pieno produktuose gausu vitamino B12, B6, magnio, kalio. O netoleruojantiems laktozės rauginti pieno produktai gali tapti netgi išeitimi – pastaruosiuose šio pieno cukraus yra kur kas mažiau, negu piene“, – aiškina V. Urbonas.

„Gerosios bakterijos yra tik viena dalis, tačiau dar yra keletas dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis – tai riebumas ir cukraus kiekis. Natūraliai rauginti produktai nėra saldūs, todėl dažnai ir nelabai mėgstami, ypač vaikų. 

Pirkdami kefyrą ar jogurtą rinkitės natūralius. Juos paskaninti galite įsiberdami šviežių uogų, sėlenų ar mėgstamų sėklų. Taip produktas taps dar maistingesnis ir naudingesnis“, – patarimais dalinasi doc. V. Urbonas.

Paklausa nemažėja

„Pastebime, kad rauginto pieno produktų paklausa tikrai nemažėja. Ypač pastebimas sezoniškumas – juos mūsų pirkėjai pastebimai dažniau renkasi gegužės – liepos mėnesiais. Ko gero, tam įtakos turi šaltibarščių sezonas, be to, jogurtai perkami norint maitinis lengvesniu, sveikesniu maistu. Įvairias uogas žmonės valgo jas užpylę pienu ar jogurtu ir pan.“, – sako V. Drulienė.

Kaip rodo „Maximos“ pardavimų duomenys, per 2017 metus buvo parduota daugiau nei 15 milijonų pakuočių įvairių rauginto pieno produktų. Daugiausiai jų – virš 1,8 milijono – gegužės mėnesį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.