Vaida Kurpienė patarė, ką reikia valgyti pusryčiams bent keliskart per savaitę

Pusryčiai – svarbiausias dienos maistas, kuriuo, perfrazavus garsiąją kinų patarlę, nereikėtų dalintis nei su draugu, nei su priešu. 

V.Kurpienės teigimu, idealus variantas – sumuštiniai iš avižinių duonelių.<br> J.Stacevičiaus ir pranešimo autorių nuotr.
V.Kurpienės teigimu, idealus variantas – sumuštiniai iš avižinių duonelių.<br> J.Stacevičiaus ir pranešimo autorių nuotr.
Avižos užtikrina ilgalaikį sotumo jausmą, taip pat suteikia vertingos energijos, žūtbūt reikalingos kiekvienai produktyviai dienai.<br> 123rf nuotr.
Avižos užtikrina ilgalaikį sotumo jausmą, taip pat suteikia vertingos energijos, žūtbūt reikalingos kiekvienai produktyviai dienai.<br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Mar 13, 2019, 6:18 AM, atnaujinta Mar 13, 2019, 8:57 AM

Pasak mitybos specialistės Vaidos Kurpienės, tinkamai parinkti pusryčių patiekalai gali ne tik suteikti vertingos energijos dienai, bet ir padėti pagerinti savijautą.

Kaip pavyzdį V. Kurpienė pateikia avižas – ekspertės teigimu, iš avižų pagamintuose produktuose naudos žmogaus organizmui apstu, todėl juos vartoti rekomenduojama bent keliskart per savaitę. 

Pasak mitybos specialistės V. Kurpienės, visų pirma avižos užtikrina ilgalaikį sotumo jausmą, taip pat suteikia vertingos energijos, žūtbūt reikalingos kiekvienai produktyviai dienai. 

„Avižose yra daug vertingų angliavandenių, taip pat baltymų, kurių 100 g avižų grūdų yra net 16,9 g. Svarbu ir tai, kad avižos turi žemą glikeminį indeksą – laiko tarpą, per kurį kraujyje pakyla gliukozės koncentracija, žymintį rodiklį. Todėl suvalgius avižų ar iš jų pagamintų produktų žmogaus organizmas energija aprūpinamas kelioms valandoms, tiek pat laiko žmogus jaučiasi sotus, tačiau neapsunkęs“, – aiškina V. Kurpienė. 

Vertingų medžiagų – apstu 

Taip pat, pasak ekspertės, siekiant pagerinti savijautą ypač vertingos yra avižose aptinkamos vandenyje tirpiosios skaidulos, kurių 100 g avižų yra net 10,6 g, ir specifiniai angliavandeniai, vadinami beta gliukanais. 

„Šie elementai teikia plika akimi dažnai nematomą, tačiau žmogaus savijautai didelę įtaką turintį poveikį. Pavyzdžiui, padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, todėl padeda gintis nuo širdies ir kraujagyslių ligų, prisideda reguliuojant gliukozės kiekį kraujyje, padeda stiprinti imunitetą, todėl tarsi gina nuo peršalimo ir kitų susirgimų, padeda slopinti uždegiminius procesus ir alergines reakcijas, taip pat – kovoti su lėtiniu nuovargiu“, – vardija V. Kurpienė.  

Galiausiai, siekiant pagerinti savijautą, avižas ir avižinius produktus, pavyzdžiui, iš 100 proc. avižų pagamintą porcijinę duonelę ar avižinę sumuštinių duoną, verta valgyti ir dėl avižose esančių vitaminų, taip pat mineralų gausos. 

„Avižų sandaroje gausu vitaminų B1, B2, B6 ir K, karoteno ir organinių rūgščių, tokių kaip pantotenas, oksalas, erukas ir kitos, įvairių antioksidantų ir mineralų. Pavyzdžiui, geležies, kuri žmogaus organizme padeda užtikrinti sklandžią deguonies apykaitą, mangano, kuris vertingas siekiant pagerinti medžiagų apykaitą, ar magnio, kuris tiesiog būtinas sklandžiai nervų sistemos veiklai užtikrinti“, – sako V. Kurpienė.  

Pusryčiams – ne tik košė  

Pasak mitybos specialistės, avižas ar iš jų pagamintus produktus rekomenduojama vartoti reguliariai, patogiausia jų skanauti per pusryčius ar pietums, jei tik jaučiamas noras pasisemti daugiau energijos.

Nors dažniausiai avižas žmonės renkasi valgyti košės pavidalu, V. Kurpienė sako, kad šiandien variantų, kaip paskanauti avižų skirtingomis formomis, apstu.   

„Pavyzdžiui, idealus variantas – porcijinės duonelės, pagamintos iš 100 proc. avižų, sumuštinis su pasirinktomis mėgstamomis traškiomis daržovėmis ir sūdyta lašiša, arba mėgstantiems pavalgyti kiek įmantriau – avižinė duona su burokėlių paštetu, silke ir špinatais. Svarbiausia tėra tinkamai pasirinkti ingredientus, kad pasisėmus energijos visa diena galėtų tapti laba“, – sako V. Kurpienė.  

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.