Pamirškite kalbas, neva tai nesveika: gydytojas reabilituoja 5 produktus

„Patarimas valgyti riebiai – ypač maistą, kuriame gausu sočiųjų riebalų, – skamba beprotiškai, vos prieš dešimtmetį būčiau aiškinęs, kad taip pakenksite savo sveikatai.

 Markas Hymanas dalijasi novatoriška mitybos teorija ir praktiniais patarimais – pateikia dvidešimt vienos dienos dietos planą.<br> M.Leibowitz ir 123rf nuotr.
 Markas Hymanas dalijasi novatoriška mitybos teorija ir praktiniais patarimais – pateikia dvidešimt vienos dienos dietos planą.<br> M.Leibowitz ir 123rf nuotr.
M.Hymanas. <br> M.Leibowitz nuotr.
M.Hymanas. <br> M.Leibowitz nuotr.
Mokslas sviestą apkaltino, bet taip ir nenuteisė.<br> 123rf nuotr.
Mokslas sviestą apkaltino, bet taip ir nenuteisė.<br> 123rf nuotr.
Mokslas sviestą apkaltino, bet taip ir nenuteisė.<br>123rf.com nuotr.
Mokslas sviestą apkaltino, bet taip ir nenuteisė.<br>123rf.com nuotr.
Alyvuogių aliejus.<br>123rf.com
Alyvuogių aliejus.<br>123rf.com
„Visiškai atsisakyti riešutų ir sėklų, nes šie storina, – vienas blogiausių Amerikos visuomenei duotų patarimų“, – neabejoja medikas. <br>123rf nuotr.
„Visiškai atsisakyti riešutų ir sėklų, nes šie storina, – vienas blogiausių Amerikos visuomenei duotų patarimų“, – neabejoja medikas. <br>123rf nuotr.
Tryniai yra visas maistingųjų medžiagų lobynas.<br>123rf nuotr.
Tryniai yra visas maistingųjų medžiagų lobynas.<br>123rf nuotr.
 Kokosų aliejus.<br>123rf nuotr.
 Kokosų aliejus.<br>123rf nuotr.
 Kokosų aliejus.<br>123rf nuotr.
 Kokosų aliejus.<br>123rf nuotr.
 Knygos viršelis.
 Knygos viršelis.
Daugiau nuotraukų (10)

Lrytas.lt

May 5, 2020, 5:44 AM, atnaujinta May 5, 2020, 6:17 AM

Tačiau mano paties organizmas, kraujo tyrimai, tūkstančiai pacientų ir dešimtys tūkstančių žmonių, kurie paklausė šio patarimo, sako ką kita“, – prisipažįsta „Riebalų dietos“ (išleido BALTO leidybos namai) autorius, amerikietis gydytojas Markas Hymanas. 

Knygoje jis dalijasi novatoriška mitybos teorija ir praktiniais patarimais – pateikia dvidešimt vienos dienos dietos planą.

Taip pat jis knygoje reabilituoja 5 produktus, apie kuriuos anksčiau buvo kalbama kaip apie neva nesveikus. 

Kiaušinių tryniai – tikras lobynas 

„Kiek mūsų atbulais dantimis valgėme sausus, beskonius kiaušinių baltymų omletus, nes mums aiškino, kad „taip reikia“? Jau nebe!“ – emocingai pabrėžia M.Hymanas.

Ir pateikia faktą: išanalizavus keliolika tyrimų, kuriuose dalyvavo nuo 1600 iki 90 000 žmonių, nustatyta, kad kiaušiniai su širdies ligomis nesusiję. Daug baltymų ir riebalų turintys kiaušiniai malšina apetitą, greitina medžiagų apykaitą. 

„Tryniai yra visas maistingųjų medžiagų lobynas (kad ir kaip ten būtų, jie tiekia medžiagas naujai gyvybei sukurti). Baltymuose gausu vitaminų B2 (riboflavino) ir B3 (niacino), tryniuose – B6 ir B12, folio rūgšties (B9), pantoteno rūgšties (B5) ir tiamino (B1).

Tryniuose daug ir vitaminų A, E, K ir D. Kiaušinių tryniai – vienas iš nedaugelio maisto produktų, kuriame natūraliai yra vitamino D. Kiaušiniai yra vienas geriausių cholino šaltinių (šis reikalingas smegenims, ląstelių membranoms formuotis ir organizmo detoksikacijai užtikrinti; saugo ir nuo Alzheimerio ligos).

Tryniuose yra liuteino ir zeaksantino (suteikiančio jiems geltoną spalvą), antioksidantų, padedančių išvengti ragenos degeneracijos ar įgimto aklumo. Trynyje daugiau nei baltyme kalcio, vario, geležies, mangano, fosforo, kalio, seleno ir cinko.“ 

Drąsiai tepkite sviestą 

„Mokslas sviestą apkaltino, bet taip ir nenuteisė. Iš tiesų nėra tvirtų įrodymų, kad jis būtų susijęs su širdies ligomis. Atvirkščiai, gali būti, kad sviestas kaip tik padeda jų išvengti“, – sako knygos „Riebalų dieta“ autorius.

Buvo teigiama, jog sviestas kenksmingas todėl, kad jame yra daug sočiųjų riebalų (60 proc. visų sviesto riebalų yra sotieji). 

„Tačiau prisiminkite motinos pieną – 50 proc. jame esančių riebalų yra sotieji, dėl to, tikėtina, žindomi kūdikiai rečiau serga. Taigi panašu, kad motinos pienu žindyti kūdikiai mažiau linkę tukti, sirgti II tipo cukriniu diabetu ir širdies ligomis, nors cholesterolio kiekis jų kraujyje ir didesnis. Sviestas praktiškai yra gryniausi gyvūninės kilmės riebalai, kuriuose itin mažai baltymų ir cukraus.“ 

Kokosai – ant bangos

„Kokosų aliejus ir kokosų sviestas yra paskutinis mados klyksmas, tačiau ar jie nekenksmingi? Juos daugiausia sudaro sotieji riebalai, tad ir jie buvo koneveikiami drauge su sviestu. Tik kaip sakiau – apkaltinti dar nereiškia nuteisti. Toli gražu!“ – rašo M.Hymanas. 

Daugiausia kokosų aliejaus suvartoja Ramiojo vandenyno pietuose esančios šalys. Iš sočiųjų riebalų jų gyventojai gauna iki 40 proc. dienos kalorijų normos (beveik 90 proc. kokosų aliejaus sudaro sotieji riebalai, o svieste jų – tik 60 proc.). Ir jie retai serga širdies ligomis. 

Vieno tyrimo metu mokslininkai tyrė apie 2500 dviejų Polinezijos salų gyventojų. Šie valgo labai riebiai, kokosų vienokia ar kitokia forma vartoja kone kiekvieno valgymo metu. Tyrimas nustatė, kad jų nevargina širdies ligos, nekamuoja labiausiai paplitusios lėtinės ligos, įskaitant storosios žarnos vėžį ir virškinimo sutrikimus.

„Žinau, kad valgydamas riebiai ir vartodamas mažai angliavandenių tapau stipresnis, žvalesnis ir greitesnis, nors ir senstu, – teigia M.Hymanas. – Prieš ilgą kelionę dviračiu pavartojęs kokosų aliejaus, kuriame esančios naudingos medžiagos didina darbingumą ir ištvermę, padeda sparčiau tirpdyti riebalus ir vystytis raumenynui, galiu važiuoti nesustodamas.“

Alyvuogių aliejus: skystasis auksas

„Esama begalė tyrimų, tvirtinančių, kad Viduržemio jūros dieta saugo nuo širdies ligų, vėžio bei cukraligės ir net mažina mirtingumą. Panašu, kad daug naudos gaunama iš alyvuogių aliejaus“, – sutinka M.Hymanas. 

Alyvuogių aliejų sudaro įvairūs riebalai. Daugiausia (apie 75 proc.) yra mononesočiųjų riebalų, vadinamosios oleino rūgšties, 20 proc. – sočiųjų riebalų. Alyvuogių aliejuje taip pat yra vitamino E, beta karoteno ir skvaleno – svarbaus, odai labai reikalingo antioksidanto.

Unikali alyvuogių aliejaus savybė ta, kad jame yra stiprių antioksidantų ir uždegimą slopinančių fitomaistingųjų medžiagų, vadinamųjų polifenolių. Kaip jau žinote, dauguma lėtinių ligų, įskaitant nutukimą, II tipo cukrinį diabetą, širdies ligas, silpnaprotystę bei vėžį, prasideda nuo uždegimų.

Alyvuogių aliejus naudingas ir smegenims. Prancūzijoje atliktas tyrimas nustatė: jei senyvi žmonės kepdami ir ruošdami padažus ar užpilus naudodavo daug alyvuogių aliejaus, pagerėdavo vaizdinė atmintis, jie imdavo sklandžiau kalbėti. 

Kad pajustumėte naudą, jo nereikia vartoti kibirais: 1–2 šaukštai pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus per dieną mažins uždegimus.

Kai norisi pakramsnoti – riešutai ir sėklos

„Visiškai atsisakyti riešutų ir sėklų, nes šie storina, – vienas blogiausių Amerikos visuomenei duotų patarimų“, – neabejoja medikas. 

Vartojant daug riešutų mažėja širdies ligų, II tipo cukrinio diabeto, nutukimo, vėžio rizika. Leidinyje Obesity („Nutukimas“) publikuotas tyrimas atskleidė, kad valgiusieji riešutų bent du kartus per savaitę buvo linkę mažiau storėti už tuos, kurie jų beveik nevalgė. Ispanijoje atliktas 28 mėnesių trukmės tyrimas, kurio metu stebėti 8865 suaugę vyrai ir moterys, nustatė, kad bent dukart per savaitę riešutus valgę dalyviai buvo linkę storėti 31 proc. mažiau nei jų beveik nevalgę tiriamieji.

„Riešutuose daug baltymų, ląstelienos, vitaminų ir mineralų. Gausu sveikų riebalų, tad riešutai malšina alkį. Svarbiausia riešutų valgyti saikingai. Kaip iš karto nevalgytumėte trijų galvų brokolių, taip nevalgykite ir trijų maišelių riešutų. Jų nesunku persivalgyti, ir tai baigsis taip pat, kaip ir persivalgius bet kokio kito maisto. Kad iš riešutų gautumėte naudos ir patenkintumėte norą „ką nors pakramtyti“, pakanka saujelės dviejų per dieną“, – atkreipia dėmesį M.Hymanas. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.