Neatsisakykite vynuogių su kauliukais: gydytoja pasakė, kuo jie naudingi

Vynuogės – vienos saldžiausių uogų, todėl dažnai klaidingai manoma, kad jos nevertingos. Tačiau  gydytoja griauna šį mitą ir sako, kad vynuogės pasižymi gausybe puikių savybių. Naudingi netgi jų kauliukai. 

 Vynuogės – vienos saldžiausių uogų, todėl dažnai klaidingai manoma, kad jos nevertingos.<br> 123rf nuotr.
 Vynuogės – vienos saldžiausių uogų, todėl dažnai klaidingai manoma, kad jos nevertingos.<br> 123rf nuotr.
E.Gavelienė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
E.Gavelienė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Vynuogių salotos su antiena, daigintais kviečiais ir cikorijų lapais<br>Pranešimo autorių nuotr.
Vynuogių salotos su antiena, daigintais kviečiais ir cikorijų lapais<br>Pranešimo autorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Sep 8, 2022, 11:41 AM

Prekybos vietose prekiaujama skirtingomis vynuogių rūšimis – jos tinka tiek desertams, tiek mėsos patiekalams ar salotoms. Ekspertė kviečia išbandyti vynuogių ir antienos duetą bei dalijasi netikėtu salotų receptu.

Vynuogėse gausu antioksidantų

Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, vynuogėse  gausu vitaminų ir skirtingų antioksidantų. Jų kiekis priklauso nuo vynuogių veislės, uogų saugojimo bei derliaus nuėmimo sąlygų, aplinkos veiksnių. 

„Vynuogės įvardijamos kaip eilę žmogaus organizmui reikalingų vitaminų turinčios uogos. Jose gausu B grupės vitaminų, tiamino, riboflavino, vitaminų C ir K, šiek tiek vitamino E. Taip pat vynuogėse randama ir mineralinių medžiagų: vario, kalio bei mangano. 

Tačiau vienas iš didžiausių vynuogių privalumų – jose esantys antioksidantai. Nelygu vynuogių rūšis, gali skirtis tam tikrų antioksidantų kiekis. Pavyzdžiui, raudonų vynuogių odelėse yra labai aktyvaus antioksidanto resveratrolio, kuris pasižymi priešuždegiminėmis ir širdžiai naudingomis savybėmis. Manoma, kad vynuogėse esantys antioksidantai mažina Alzheimerio ligos riziką, pasižymi priešvėžinėmis savybėmis“, – vynuogių naudą atskleidžia E.Gavelienė.

Pasak gydytojos dietologės, dėl savo antioksidacinių savybių vynuogės privalo atsidurti mitybos racione: „Vaikams ir suaugusiems vertėtų paįvairinti kasdien suvalgomų uogų ir vaisių kiekį. Bendra vaisių ir uogų paros norma – 200–300 gramų, o dalis šio kiekio galėtų būti vynuogės.“

Galima valgyti net su kauliukais 

Gydytoja dietologė sako, kad vynuogės yra saldesnės uogos, todėl visuomenėje dažnai sklando mitas, neva jos turtingos tik angliavandeniais, kurių geriau atsisakyti. 

„Nors vynuogės yra vienos tų uogų, kuriose yra nemažai greitai įsisavinamų angliavandenių, jų teikiama nauda tai pranoksta. Kita vertus, vynuogių natūralus angliavandenis fruktozė yra puikus energijos šaltinis. Nepernokusių vynuogių glikeminis indeksas nėra aukštas, todėl kartkartėmis saujele vynuogių gali pasimėgauti net cukriniu diabetu sergantys asmenys. Tiesa, vynuogių sultims ši taisyklė negalioja, nes jų glikeminis indeksas yra didelis“, – primena E.Gavelienė.

Iš vynuogių kauliukų neretai gaminami įvairūs ekstraktai, naudojami grožio procedūroms, o iš sėklų  spaudžiamas aliejus.  

Pasak E.Gavelienės, kai kurie gali valgyti ir vynuogių kauliukus: „Nors vynuogių kauliukai priskiriami nevirškinamai uogų daliai, patekę į žarnyną jie gali būti naudingi – pagerina žarnyno veiklą, motoriką. 

Tačiau žmonės, varginami ūmaus pilvo pūtimo, turėtų  atsargiau valgyti vynuoges su kauliukais, mat jų atsiradimas žarnyne gali jį tik sustiprinti. Be to, uogos su kauliukais nerekomenduojamos žmonėms, kurie serga žarnyno ligomis, pavyzdžiui, divertikulioze.“

Kokias vynuoges renkasi lietuviai?

Vynuogių parduotuvių lentynose galime rasti ištisus metus, tačiau „Rimi“ produktų vadovė Rūta Genienė pažymi, kad pagrindinis jų sezonas yra rugsėjo ir spalio mėnesiais. Būtent tuo metu parduotuvių lentynas pasiekia didelė vynuogių veislių įvairovė.

„Nors Lietuvos sąlygomis jau galima užauginti gardžių vynuogių, jų sezonas per trumpas, kad derliaus pavyktų užauginti ir masinei prekybai. Tačiau įvairių vynuogių parduotuvėse galima rasti visus metus. Dažniausiai jos importuojamos iš Italijos, Ispanijos, Graikijos, Moldovos, Makedonijos, Egipto, o žiemos sezono metu atkeliauja net iš Peru. 

Lietuviai labiausiai mėgsta žaliąsias „Sultana“ rūšies vynuogės, kurios pasižymi saldžiu skoniu ir yra besėklės“, – pasakoja ekspertė.

Rūta Genienė atkreipia dėmesį, kad geriausias metas ragauti vynuoges yra rudens pradžia: „Gausiausią vynuogių įvairovę parduotuvėse galime pamatyti rugsėjo ir spalio mėnesiais. Kaip tik tuo metu mus pasiekia įvairesnės veislių rūšys, pasižyminčios išskirtiniu skoniu ir kvapu. 

Mano mėgstamiausia veislė – „Cotton Candy“. Tokį pavadinimą jos turi dėl savo skonio, primenančio cukraus vatą. Uogų saldumą lemia ne tik veislė, bet ir augimo aplinka, o trūkstant drėgmės jos gali šiek tiek apkarsti. 

Vynuogių sezono metu patariu išmėginti kuo daugiau veislių, nes lentynose jos ilgai neužsibūna. Galima su šeima pasidaryti net savotišką skirtingų veislių degustaciją. Tai ne tik smagus, bet ir skanus užsiėmimas. Be to, verta išbandyti ir šaldytų vynuogių, jas tikrai pamėgs vaikai“, – kviečia R.Genienė.

Produktų vadovė primena, kad renkantis vynuoges svarbu atkreipti dėmesį į jų išvaizdą: „Vynuogių kekės koteliai turėtų būti kuo žalesni – tai rodo vynuogių šviežumą. Uogų žievelė neturėtų būti įtrūkusi ar subliuškusi, o spalva – pakitusi. 

Namuose vynuoges patartina laikyti šaldytuve ir plauti tik prieš vartojant. Norėdami išvengti kondensato susidarymo, į pakuotės ar indo dugną įklokite popierinį rankšluosti drėgmei sugerti, tuomet uogos ilgiau išliks tinkamos vartoti.“

„Rimi“ kulinarijos ekspertai kviečia  paragauti neįprasto vynuogių ir antienos dueto ir namuose pasigaminti salotas su šiais ingredientais.

Vynuogių salotos su antiena, daigintais kviečiais ir cikorijų lapais

Patiekalui reikės: 

  • 300 g raudonų besėklių vynuogių;
  • 1 vnt. cikorijos;
  • 75 g špinatų;
  • 150 g daigintų kviečių;
  • 15 g sviesto;
  • 1 šaukšto alyvuogių aliejaus;
  • 1 vnt. anties krūtinėlės;
  • 15 g pakepintų lazdynų riešutų.

Padažui reikės:

  • 1 šaukšto balzaminio acto;
  • 4 šaukštų ypač tyro alyvuogių aliejaus. 

Kaip gaminti

Į dubenį sumeskite atskirtus cikorijos lapus, špinatus, suberkite daigintus kviečius, vynuoges, riešutus (jei nekepinti, prieš tai pakepinkite).

Keptuvėje įkaitinkite sviestą ir aliejų. Dėkite anties krūtinėlę odele į apačią ir kepkite, kol gražiai apskrus. Apverskite ir pakepkite dar 2 minutes. Orkaitę įkaitinkite iki 190 laipsnių ir pašaukite anties krūtinėlę 5–7 minutėms. Iškepusią krūtinėlę supjaustykite griežinėliais.

Pasigaminkite padažą: į dubenį supilkite balzaminį actą, alyvuogių aliejų ir išmaišykite. Salotas ir antieną išdėliokite lėkštėje ir apipilkite padažu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.