Ir nors šiuo laikotarpiu svarbiausia – džiaugsmas ir šiltos emocijos, kurias suteikiame vienas kitam, neretai pasitaiko, kad pagrindiniu šventės akcentu tampa nuo vaišių lūžtantis stalas.
Populiaraus maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė įsitikinusi, jog maistas privalo būti tik malonus priedas, bet tikrai ne šventės pagrindas arba dar blogiau – prastos nuotaikos kaltininkas.
Maisto mylėtoja atskleidžia, kaip be didelių pastangų paruošti net pačių išrankiausių svečių komplimentus susižersiančias Kalėdų vaišes ir nieko neišmesti veltui. O įkvėpimo ieškoti ragina dalindamasi šiuolaikiškų, stilingų ir itin lengvai pagaminamų šventinių patiekalų idėjomis.
Atsižvelkite į svečių valgymo įpročius
Kalbėdama apie savo šeimos tradicijas K.Pišniukaitė-Šimkienė pasakoja, kad Kalėdas dažniausiai sutinka savo tėvų namuose, o žinantiesiems jaunos moters aistrą maistui nesunku nuspėti, kas rūpinasi šventinio valgiaraščio kūrimu.
„Nors ant mūsų Kalėdų stalo visuomet yra visos šeimos ir svečių simpatijas pelniusi mano mamos firminė naminė mišrainė, mama nemėgsta gaminti, tad dažniausiai už kalėdinių patiekalų idėjas atsakinga būnu būtent aš. Šiais metais šventės bus kiek kitokios – laukiame sausį atkeliaujančio savo sūnelio, tad mano ir vyro tėvai atvyks švęsti pas mus. Tad nuo meniu planavimo niekur nepabėgsiu“, – šypsosi maisto tinklaraštininkė.
K.Pišniukaitė-Šimkienė pabrėžia, kad kuriant Kalėdų, tiek apskritai bet kurios šventės, valgiaraštį labai svarbu pagalvoti apie visų svečių valgymo įpročius.
„Šventinė vakarienė gali pareikalauti nemažai pastangų, ypač jei šeimos ar svečių būryje turime žmonių, kurie yra alergiški, netoleruoja ar tiesiog nevartoja tam tikrų produktų. Pavyzdžiui, jei prie šventinio stalo bus vegetarų, stengsiuosi, kad bent pusė patiekalų būtų jiems tinkami. Man svarbu, kad patiekalais, arba bent jau jų dalimi, galėtų mėgautis visi“, – teigia ji.
Maistui gaminti – ne daugiau kaip 3 val.
Kad šventinis stalas nelūžtų nuo daugybės skirtingų patiekalų, K.Pišniukaitė-Šimkienė pataria išlaikyti balansą ir rinktis gerai apgalvotą, optimalų, tarpusavyje derančio maisto kiekį. Ruošdamasi šventei maisto tinklaraštininkė paprastai apsiriboja 2–3 užkandžiais, karštu patiekalu, garnyru bei desertu.
„Chaotiškas skirtingų patiekalų kratinys reikalauja daugybės produktų, laiko, pastangų ir tikrai nedaro paslaugos mūsų sveikatai. Man nepatinka, kai šventės tampa tik apie maistą: iš vietos nepajudantys, apsunkę svečiai ir be energijos likusi šeimininkė – liūdniausia, kas gali nutikti prie kalėdinio stalo, – tikina ji. – Visada stengiuosi, kad šventei pasirinkti patiekalai būtų greitai ir lengvai pagaminami, todėl viena svarbiausių mano taisyklių – maisto gamybai skirti ne daugiau kaip 3 valandas, o patiekalus gaminti tokius, kad po to šaldytuvo lentynose nesikauptų nepanaudoti produktai.“
K.Pišniukaitė-Šimkienė pataria atrasti balansą. Pavyzdžiui, jei kaip pagrindinį Kalėdų patiekalą pasirenkama ruošti ilgai keptą paukštį, užkandžius rekomenduojama rinktis kur kas lengviau ir greičiau pagaminamus. Be to, pravartu vengti gaminti sudėtingus patiekalus pirmą kartą. „Tokie eksperimentai gali pareikalauti ypač daug energijos ir net nervų. O juk svarbiausia neapsisunkinti, nepervargti ir nepamiršti, kas per šventes iš tiesų reikšminga“, – teigia maisto tinklaraštininkė.
Prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė, remdamasi praėjusių metų kalėdinio laikotarpio duomenimis, pastebi pirkėjų racionalų planavimą išryškinančią tendenciją.
„Artėjant didžiosioms metų šventėms pirkėjai vis daugiau perka tos pačios kategorijos, bet skirtingų produktų. Todėl mes iš savo pusės kalėdiniu periodu siūlome tam tikrus produktus įsigyti mažomis porcijomis, pavyzdžiui, ne visą antį, o jos šlauneles šoninėje, arba ėriuko šonkaulius, pjaustytus po vieną“, – pasakoja I.Baltrušaitienė ir priduria, jog norintiesiems eksperimentuoti siūloma rinktis jau IKI meistrų paruoštus, kiek neįprastu šventiniu prieskoniu pagardintus ir naujus skonius žadančius patiekalus.
Draugiška piniginei
Kurdama šių metų Kalėdų valgiaraščiui siūlomas idėjas, „Ant medinės lentelės“ autorė sako atsižvelgusi ir į sezoniškumą bei naujausias gastronomines tendencijas. Todėl jos sukurtuose patiekalų receptuose dominuoja šviežios daržovės ir vegetariškai mitybai subalansuotas maistas.
„Šiemet norėjau sukurti tokius patiekalus, kurie būtų sveiki, džiugintų lengva gamyba, o išvaizda perteiktų kalėdinę nuotaiką. Tam visiškai pakanka kokybiškų produktų, žaismės maisto spalvomis, žolelėmis ir minimalistinių detalių. Pavyzdžiui, sūrio rutulys galėtų būti visai neįdomus ir paprastas, bet apvoliotas smulkintose pistacijose, karijų riešutuose, spanguolėse ir česnako laiškuose sukuria visai kitokią nuotaiką“, – dalijasi patarimais K.Pišniukaitė-Šimkienė.
Maisto tinklaraštininkė pabrėžia, kad visavertis maistas ir kokybiški produktai nebūtinai turi reikalauti daug išlaidų.
„Stengiuosi, kad šventinė vakarienė nebūtų itin brangi. Per šventes žmonės maistui išleidžia išties daug pinigų. Manau, kad tai visai nebūtina. Mano patiekaluose tam tikri produktai kartojasi, vengiu pernelyg prabangių ingredientų. Noriu parodyti, kad įspūdinga šventinė vakarienė gali būti draugiška piniginei, per daug neapsunkinti gaminančiųjų, o skonis ir vaizdas – maloniai nustebinti visus ragaujančiuosius“, – tikina K.Pišniukaitė-Šimkienė ir dalinasi šventinio Kalėdų meniu idėjomis.
Šventinis sūrio rutulys
Reikės:
- 200 g tepamo kreminio sūrio;
- 100 g čederio sūrio;
- žiupsnelio druskos ir pipirų;
- ½ arbat. šaukšt. česnako miltelių;
- ½ arbat. šaukšt. maltos paprikos;
- šviežių česnako laiškų;
- ½ stikl. džiovintų spanguolių;
- ½ stikl. lukštentų pistacijų;
- ½ stikl. pekano (karijų) riešutų;
- šlakelio vorčesterio padažo (nebūtina);
- šlakelio aitriųjų paprikų padažo (nebūtina);
- krekerių (patiekimui, jei formuosite mažus rutuliukus – nereikia).
Gaminimas
Indelyje sumaišome smulkintus česnako laiškus, džiovintas spanguoles, pistacijas ir pekano (karijų) riešutus. Kitame dubenyje sumaišome kreminį sūrį, smulkiai tarkuotą čederio sūrį, prieskonius, padažus ir trečdalį smulkintų riešutų-spanguolių mišinio. Paruoštą sūrio masę perkeliame į šaldytuvą ir palaikome bent pusvalandį. Iš masės formuojame vieną didelį rutulį arba daug mažesnių rutuliukų, kuriuos gausiai apvoliojame likusiame riešutų-spanguolių mišinyje.
Krostiniai su rikota, melionu ir vytintu kumpiu
Reikės:
- 1 tamsios itališkos duonos „Ciabatta“;
- šlakelio alyvuogių aliejaus;
- 1 skiltelės česnako;
- 100 g rikotos;
- 100 g „Prosciutto“ kumpio;
- meliono.
Patiekti:
- daigų;
- 1 valg. šaukšt. medaus;
- balzaminio kremo;
- šviežiai grūstų juodųjų pipirų.
Gaminimas
Duoną supjaustome riekelėmis, apšlakstome alyvuogių aliejumi ir apskrudiname 180 laipsnių orkaitėje 5–7 minutes. Apskrudusią duoną įtriname česnaku ir tepame rikotą. Melioną supjaustome kubeliais ir apsukame kumpio juostelėmis. Suktinukus dedame ant skrebučių. Apšlakstome skystu medumi ir balzamiko kremu, pabarstome šviežiai grūstais juodaisiais pipirais ir patiekiame kartu su daigais.
Vegetariškas pyragas su rikotos kremu ir smidrais
Reikės:
- 1 didesnio sluoksniuotos tešlos lakšto;
- 150 g rikotos;
- 1 kiaušinio (nebūtina);
- 10–12 vnt smidrų;
- druskos, pipirų
- saujelės tarkuoto parmezano sūrio;
- 100 g fetos sūrio;
- saujos vyšninių pomidorų;
- šviežio rozmarino.
Gaminimas
Sluoksniuotą tešlą atšildome kambario temperatūroje ir subadome šakute, kad ši per daug nekiltų kepant (nesubadyti turi likti tik pyrago kraštai). Dubenyje išplakame kiaušinį ir gautu plakiniu aptepame pyrago kraštelius. Ant sluoksniuotos tešlos tepame rikotą.
Smidrus nuplauname ir, jei reikia, pašaliname sumedėjusius kotelius (jų neišmeskite, geriau dėkite į šaldiklį ir panaudokite vėliau verdant sultinį). Jei smidrai labai dideli ir kieti, apvirkite juos 3 minutes ir perliekite šaltu vandeniu. Jei jie gana smulkūs ir nekieti, apvirti nereikia. Smidrus perpjauname išilgai perpus ir išdėliojame ant rikota ištepto pyrago.
Ant viršaus beriame tarkuoto parmezano, druskos ir pipirų. Kepame 180 laipsnių orkaitėje apie 30 minučių, kol tešla iškyla ir krašteliai gražiai apskrunda. Ant viršaus užtrupiname fetos, dedame vyšninių pomidorų ir rozmarino šakelių.
Kiaulienos nugarinės kepsnys su apelsinų padažu
Reikės:
- 1 didelio kiaulienos nugarinės gabalo;
- druskos, pipirų;
- aliejaus kepimui;
- 1 arbat. šaukšt. krakmolo.
Patiekti:
- 1 apelsino;
- šviežių žolelių;
- šviežių arba šaldytų raudonų uogų (pavyzdžiui, spanguolių ar serbentų).
Padažui reikės:
- 100 ml šviežių apelsinų sulčių;
- 1 valg. šaukšt. baltojo vyno arba obuolių acto;
- 1 valg. šaukšt. grūdėtųjų garstyčių;
- 1 valg. šaukšt. medaus arba klevų sirupo;
- 4 skiltelių tarkuoto česnako;
- saujos auksinių razinų;
- druskos, pipirų.
Gaminimas
Kiaulienos nugarinę pabarstome druska ir pipirais. Keptuvėje įkaitiname aliejų ir apskrudiname nugarinę po 2 minutes iš visų pusių. Indelyje sumaišome visus padažo ingredientus. Apskrudintą kiaulienos nugarinę perkeliame į gilesnę kepimo skardą (geriausia – su dangčiu), apipilame paruoštu padažu. Skardą uždengiame dangčiu arba folija ir kepame 160 laipsnių orkaitėje 1 valandą.
Atidengiame kepimo skardą, apšlakstome mėsą padažu ir kepame dar 15–20 minučių 200 laipsnių orkaitėje, kol kiauliena gražiai apskrunda. Ištraukiame kiaulieną iš orkaitės ir paliekame pastovėti kambario temperatūroje 10 minučių – tik tuomet supjaustome mėsą griežinėliais.
Skardoje likusį padažą perpilame į nedidelį puodą, užverdame. Krakmolą sumaišome su šaukštu šilto vandens, pilame į padažą ir maišydami kaitiname kelias minutes, kol padažas sutirštėja. Pjaustytą kiaulienos nugarinę apipilame tirštu padažu, patiekiame su apelsino griežinėliais, uogomis ir žolelėmis.
Keptos daržovės su klevų sirupo ir garstyčių glajumi
Reikės:
- 1 nedidelio sviestinio moliūgo;
- 300 g briuselinių kopūstų;
- 2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- druskos, pipirų;
- saujelės pekano (karijų) riešutų;
- saujelės džiovintų spanguolių;
- 50 g fetos sūrio;
- saujelės kedro riešutų (nebūtina).
Glajui reikės:
- 1 valg. šaukšt. lydyto sviesto;
- 1 valg. šaukšt. klevų sirupo;
- 1 valg. šaukšt. garstyčių (dižono arba grūdėtųjų);
- 1 valg. šaukšt. balzamiko acto;
- žiupsnelio druskos, pipirų ir česnako miltelių.
Gaminimas
Moliūgą supjaustome kubeliais, o briuselinius kopūstus perpjauname perpus. Daržoves sumaišome su alyvuogių aliejumi, druska ir pipirais. Paskleidžiame jas ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepame 180 laipsnių orkaitėje 25 minutes.
Indelyje sumaišome visus glajaus ingredientus. Susmulkiname pekano (karijų) riešutus.
Apkepintas daržoves skardoje sumaišome su smulkintais riešutais ir glajumi. Kepame dar 10–15 minučių, kol moliūgas tampa minkštas ir viskas gražiai apskrunda. Patiekdami pabarstome džiovintomis spanguolėmis, fetos sūriu ir kedro riešutais.
Kalėdiniai baltojo šokolado triufeliai
Reikės:
- 1 stikl. migdolų miltų;
- ½ stikl. kokosų miltų;
- ¼ stikl. klevų sirupo;
- ¼ stikl. kokosų pieno;
- 3 valg. šaukšt. skysto kokosų aliejaus;
- žiupsnelio vanilės;
- ½ arbat. šaukšt. cinamono;
- ¼ arbat. šaukšt. malto imbiero;
- kelių tarkių muskato riešuto;
- 120 g baltojo šokolado;
- pabarstukų papuošimui.
Gaminimas
Dubenyje sumaišome viską, išskyrus šokoladą. Turi gautis biri masė, kurią suspaudus rankose ji sulimpa ir išlaiko savo formą. Rankomis formuojame norimo dydžio rutuliukus. Juos perkeliame į šaldytuvą bent pusvalandžiui, kad sutvirtėtų.
Garų vonelėje išlydome šokoladą. Lydytu šokoladu apliejame rutuliukus, pabarstome pabarstukais ir vėl dedame į šaldytuvą bent pusvalandžiui, kad šokoladas sukietėtų.