Tad ką gaminti iš šių kaulavaisių, užderėjus turtingam šviežiam derliui, ir kodėl pravartu jas įtraukti į kasdienį racioną?
Lietuvoje slyvos pradeda nokti liepos pabaigoje, skirtingų formų, dydžių ir įvairių rūšių slyvų derlius džiugina iki rugsėjo pabaigos. Pasak Ernestos Dapkienės, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės, šiuo laikotarpiu ženkliai išauga ir slyvų paklausa parduotuvėse.
„Slyvos yra mėgstamos, nors kaulavaisių varžybose ir nusileidžia nektarinams bei abrikosams. Parduotuvėse jų būna visus metus, tačiau aktyviausiai slyvų pirkėjai ieško nuo liepos vidurio iki spalio. Tuo metu rugpjūtį būna pats paklausos pikas, kai slyvų nuperkama keletą kartų daugiau nei įprastai. Nors yra ir raudonų, ir geltonų slyvų, tradiciškai populiariausios yra mėlynos spalvos slyvos“, – sako E.Dapkienė.
Slyvos – ir desertams, ir pietų patiekalams
Nuo seno žinoma, jog slyvos yra žarnyno valymo priemonė, tačiau jų nauda sveikatai gerokai didesnė – slyvose gausu vitamino C, A, skaidulų, tokių organizmą stiprinančių karotenoidų, kaip liuteinas, kriptoksantinas ir zeaksantinas. Slyvos yra stiprus antioksidantas ir slopina uždegiminius procesus organizme.
Pasak Brigitos Baratinskaitės, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovės, saldūs ir sultingi kaulavaisiai dažniausiai suvokiami kaip sveikas saldumynas, tad įprastai kulinarijoje naudojami desertiniuose patiekaluose. Tačiau kartu slyvos puikiausiai dera prie keptos mėsos patiekalų, minkštų bei kietų sūrių, žalumynų salotose – jas net galima rauginti.
„Sultingos, bet ne per daug vandeningos, tankios tekstūros, saldžiarūgštės slyvos yra universalus vaisius, suteikiantis gaivumo saldiems kepiniams ar nekeptiems desertams, tačiau lygiai taip pat gerai draugaujantis su sūriais ir aštriais skoniais. Todėl slyvos dera prie keptos paukštienos, jautienos, kiaulienos bei kitokių mėsiškų patiekalų.
Iš slyvų pagamintais padažais laisvai galima gardinti ir baltos žuvies patiekalus – jų konsistencija bei saldumo ir rūgštumo balansas itin tinkamas gaminti pikantiškus padažus arba garnyrus. Įdomių skonio natų patiekalams suteikia ir raugintos slyvos“, – įžvalgomis dalijasi B. Baratinskaitė ir rekomenduoja išmėginti keletą idėjų, kaip pasidžiaugti slyvų derliumi, kai šviežių vaisių jau būsite iki soties prisivalgę.
Raugintos slyvos
Reikės:
- 500 g slyvų,
- 500 ml vandens,
- 50 g druskos,
- 3 imbiero šaknies griežinėlių,
- cinamono lazdelės,
- rozmarino šakelės,
- keleto juodųjų pipirų,
- 1 l stiklainio.
Kaip gaminti
Slyvas nuplaukite, perpjaukite pusiau ir išimkite jų kauliukus. Į stiklainį dėkite visus ingredientus: imbierą, cinamono lazdelę, rozmariną, pipirus ir slyvų puseles. Pakaitinkite vandenį ir jame ištirpdykite druską, palaukite, kol tirpalas atvės ir juo užpilkite slyvas ir ingredientus, kad apsemtų iki pat viršaus.
Stiklainį pridenkite švariu audeklu ir apriškite virvele. Palikite šilčiausioje šaldytuvo vietoje (pvz. viršutinėje lentynoje) ir rauginkite apie 5–7 dienas. Proceso metu nuolat tikrinkite, ar stiklainyje netrūksta vandens – visi ingredientai privalo būti pilnai apsemti, kitu atveju gali atsirasti pelėsio.
Jei trūksta vandens – identiškomis proporcijomis paruoškite druskos tirpalo ir užpildykite stiklainį.
Praėjus reikiamam laikui, ragaukite raugintas slyvas.
Grilyje keptų slyvų ir ožkos sūrio užkandis
Reikės:
- 4 didelių prinokusių slyvų,
- puodelio balzaminio acto,
- 2 šaukštelių tarkuotos citrinos žievelės,
- pusės puodelio trupinto ožkos sūrio,
- šlakelio aliejaus,
- mėtos lapelių papuošimui.
Kaip gaminti
Kruopščiai nuplaukite slyvas, nušluostykite, perpjaukite pusiau ir išimkite kauliukus. Iki slyvoms keliaujant ant grilio, pasiruoškite padažą. Mažame puode ar keptuvėje pakaitinkite balzaminį actą drauge su citrinos žievele – padažas turi virti apie 10–12 min., kol šiek tiek sutirštės. Prieš dedant slyvas ant grilio jas šiek tiek patepkite aliejumi ir vartydami pakepkite apie 5 minutes.
Į iškepusių slyvų puseles dėkite po šaukštelį ožkos sūrio, apšlakstykite balzaminiu acto ir citrinos žievelės padažu bei dėkite po lapelį mėtos. Ragaukite!
Prancūziškas slyvų klafutis
Reikės:
- 2 kiaušinių,
- 200 ml pieno,
- 6 šaukštų rudojo cukraus,
- 2 šaukštų miltų,
- 1 šaukštelio vanilinio cukraus,
- šiek tiek cukraus pudros,
- žiupsnio druskos,
- saujelės migdolų plokštelių,
- sviesto formai patepti,
- 4–5 didesnių slyvų.
Kaip gaminti
Kiaušinius, cukrų, vanilinį cukrų ir žiupsnelį druskos išplakite iki vientisos, purios masės. Į ją išsijokite miltus ir viską gerai išmaišykite. Dabar supilkite pieną, darsyk viską gerai išmaišykite – masė turi būti vienalytė.
Apvalią kepimo formą patepkite sviestu. Išdėliokite joje vienu sluoksniu stambesniais griežinėliais pjaustytas slyvas, apibarstykite jas ruduoju cukrumi ir migdolų plokštelėmis. Paruoštą tešlą pilkite ant viršaus.
Formą su pyragu pašaukite į įkaitintą iki 250 laipsnių orkaitę ir kepkite ne ilgiau kaip 10 min. Po to kaitrą sumažinkite iki 180 laipsnių ir kepkite dar apie 20 min.
Iškeptą klafutį galima apibarstyti cukraus pudra bei migdolų plokštelėmis. Skanaukite kiek pravėsusį.