Keli patarimai, kad šaldytos gėrybės būtų skanios ir naudingos

Vasaros malonumams tampant tik mielu prisiminimu, vis dažniau iš šaldytuvo ar sandėliuko traukiame gėrybių atsargas. Pasak mitybos specialistės Vaidos Kurpienės, šaldymas – vienas geriausių pasirinkimų, siekiant išsaugoti produktų naudingąsias maistines savybes, tačiau reikėtų įsidėmėti keletą svarbių taisyklių.

Geriausia produktus atitirpinti šaldytuve, o ne kambario temperatūroje.<br>123rf nuotr.
Geriausia produktus atitirpinti šaldytuve, o ne kambario temperatūroje.<br>123rf nuotr.
Pasak V. Kurpienės, šaldymas – vienas geriausių pasirinkimų, siekiant išsaugoti produktų naudingąsias maistines savybes.
Pasak V. Kurpienės, šaldymas – vienas geriausių pasirinkimų, siekiant išsaugoti produktų naudingąsias maistines savybes.
Daugiau nuotraukų (2)

lrytas.lt

Oct 26, 2015, 10:09 AM, atnaujinta Oct 7, 2017, 8:34 PM

„Šaldant produktus, kitaip nei marinuojant, galima į juos nedėti cukraus, druskos ar kitų priedų, kurių nepatartina gausiai vartoti,– pasakoja V. Kurpienė. – Užšaldyti maisto produktai išlieka tokie pat skanūs ir maistingi, kaip ir švieži, be to, tai puiki išeitis norintiems visus metus džiaugtis produktais, kurių negali pasiūlyti prekybos centrai. Juo labiau, kad namuose užšaldyti įmanoma turbūt viską – nuo grybų, vaisių ar uogų iki daržovių, žalumynų ar beveik baigtų gaminti patiekalų.“

Mitybos specialistės teigimu, daržovėms ar vaisiams šaldyti tinkama temperatūra yra -18-22°C – tokioje temperatūroje juos galima išlaikyti metus. Produktus ar maisto gaminius galima užšaldyti ir esant -8-0 °C temperatūros, tačiau tada vartojimo laikas sutrumpėja iki 3 mėnesių.

Dar viena svarbi taisyklė, pasak V. Kurpienės, – toje pačioje šaldiklio lentynoje nereikėtų laikyti daržovių ir žuvies ar kitų produktų, skleidžiančių specifinį kvapą. Įsigėręs kvapas nedingsta net atšildžius produktą, ir jį valgyti tampa nebe taip gardu.

Taip pat reikėtų nepamiršti, kad norint neprarasti naudingųjų medžiagų, atšildyti produktą reikėtų +3-4 °C temperatūroje. Ir geriausia produktus atitirpinti šaldytuve, o ne kambario temperatūroje.

Pasak V. Kurpienės, šaldymui ruošiant grybus, pirmiausia juos reikėtų pavirti, tada lygiai taip pat, kaip ir šviežias uogas bei vaisius, tolygiai paskleidus ant padėklo, palaikyti greitojo šaldymo kameroje. Produktams atšalus – sudėti gėrybes į specialią šaldymo tarą.

Mitybos specialistė atkreipė dėmesį, kad įprasti vienkartiniai plastikiniai indeliai ar maišeliai yra nepritaikyti šaldymui – sveikatai kenksmingos dalelės patenka į maistą, o vėliau į žmogaus organizmą. Naudokite tik specialiai paženklintą šaldymui skirtą tarą.

Maisto šaldymas ne tik suteikia galimybę ilgiau mėgautis gamtos gėrybėmis, bet ir neleidžia daugintis bakterijoms – ypač veiksmingas yra taip vadinamasis greitasis arba kriogeninis šaldymas, kurio metu susiformavę ledo kristalai pasiskirsto tolygiai, taip užtikrindami geresnę atitirpinto produkto kokybę ir skonį, – sakė V. Kurpienė. – Taikant greitąjį užšaldymą, išsaugomos maisto produktų natūralios savybės ir naudingosios medžiagos.“ Taigi, anot specialistės, renkantis šaldytuvą būtina atkreipti dėmesį, ar jame yra greitojo šaldymo funkcija.

„Nustatyta, kad lėto užšaldymo proceso metu maisto skysčiai virsta ledo kristalais, gadinančiais tiek maistą, tiek ir jo skonį, todėl buities technikos gamintojai į šaldytuvus pradėjo diegti greitojo užšaldymo technologiją, – technologinius pokyčius aiškino įmonės „Bosch“ pardavimų vadovas Baltijos šalims Adomas Pesliakas. – Greitojo užšaldymo metu produktai išlaiko natūralią drėgmę, tekstūrą, skonį ir šviežumą, yra apsaugomi nuo mikrobų atakos.“

Jei apie tai, kad šaltais žiemos vakarais netrūktų vitaminų, pagalvojote dar vasarą, ją maloniai primins iš šaldiklio gelmių išimtos lyg vakar skintos braškės, avietės ar kitos mėgstamos uogos arba vaisiai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.