Kai išmokau pati pasigaminti fermentuotas arbatas, pirktinių nebegeriu

Vakar vienas sutiktas žmogus sukėlė ypatingo šaltumo pojūtį, būna juk taip… Ir tuomet prisiminiau apie žiemą ir tai, kas tą šaltumo jausmą šalina. Ogi arbata! 

 Fermentuotos arbatos.<br> „Kūmutės virtuvė“.
 Fermentuotos arbatos.<br> „Kūmutės virtuvė“.
Daugiau nuotraukų (1)

Renata Šniolienė („Kūmutės virtuvė“)

2017-06-13 07:49

Bet ne bet kokia. Prisipažinsiu, jau labai daug metų negeriu jokių pirktinių arbatų, o vaistines tik tuomet, kai to reikia sveikatai. 

Žvilgtelėjau į kalendorių ir supratau, kad visi ženklai sakė tą patį: laikas rinkti kai kurių augalų lapus ir ruošti arbatas

Birželis – pats palankiausias mėnuo ruošti žiemines įvairiausių lapų arbatas. 

Noriu pasidalinti su jumis net dviem atradimais, kaip paruošti arbatas, kad jos atsiskleistų pačiais spalvingiausiais aromatais.

Fermentacijos sąvoką dažnai suprantame kaip rauginimą ar sūrio gamybą, bet taip pat vadinamas ir vienas arbatų ruošimo būdas. Fermentuota arbata išties turi žymiai stipresnį aromatą, nei tiesiog džiovinta, o paruošimas nesudėtingas.

Prisirenku lapų: žemuogių, lazdynų, juodųjų serbentų, aviečių, mėlynių, vynuogių.

Renku tik jaunus lapus. Parsineštus iš miško ar sodo paskleidžiu ant stalo, pasiruošiu švarių stiklainių ir dangtelių ir pradedu labai paprastą procedūrą. Imu po 3-5 lapus, juos delnuose patrinu ir susuku į kamuoliuką. Jį dedu į stiklainį, ten pat ir visus kitus. 

Stiklainyje turėtų būti kuo mažiau oro tarpų, todėl dedant lapus vis paspaudžiu šaukštu. Užpildžius stiklainį, užsuku dangtelį ir stiklainį trims dienoms palieku tamsioje vietoje. Tai ir yra fermentacijos laikas. 

Po trijų dienų lapus ištraukiu iš stiklainių, paskleidžiu ant popieriumi išklotos kepimo skardos ir dedu į orkaitę džiovinti. Tai darau 50-60 C temperatūroje, pravėrusi orkaitės dureles. 

Džiovinimo laikas priklauso nuo lapų dydžio ir sulčių juose kiekio. Kartais užtrunku 8 valandas, o kartais reikia ir gerokai daugiau laiko.

Anksčiau darydavau lapų mišinius, tačiau prieš kelis metus supratau, kad žymiai smagiau vaišinti svečius ar patiems gerti vis kitokio aromato arbatas.

Pvz., vynuogių-mėlynių, ar aviečių-lazdynų, juodųjų serbentų-žemuogių. Todėl kiekvieną rūšį laikau atskiruose popieriniuose maišeliuose

O antras atradimas – džiovintų lapų laikymas šaldytuve. Idėja kilo iš reikalo, mat gyvenant prie miško beveik neįmanoma atsiginti maisto kandžių. Jos pralenda per mikroplyšelius dangteliuose, prakanda popierių, todėl vis būdavo gaila atsidaryti lapų ruošinį ir rasti jame kandžių paliktus ne itin malonius pėdsakus. 

Todėl maišelius sudėjau į šaldytuvo stalčių. O nuostabiausia – atradau, kad šaltai laikoma arbata įgauna dar intensyvesnio skonio. Nežinau, kodėl ir nesigilinu, svarbu, kad tai skaniau ir be nuostolių.

Ragaujame pirmą kartą tik lapkričio mėnesį, nebent spalis atnešą kokį slogutį, tačiau kalėdiniu laikotarpiu ir likusią žiemą geriame šias arbatas kelis kartus per savaitę. Ne dažniau, nes visgi šie gamtos skoniai turėtų būti naudojami saikingai.

Ir tai yra nuostabi kalėdinė dovana mums svarbiems žmonėms.

„Kūmutės virtuvė“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.