Palankūs burtai Lietuvos futbolui suteikė istorinę galimybę

Buvę mūsų šalies futbolo rinktinės treneriai ir kapitonas mano, kad Lietuva turi realią galimybę pirmą kartą istorijoje iškopti į finalinį Europos čempionato etapą. Palankesnių burtų vargu ar galėjo būti, o 2016 metais Prancūzijoje žais net 24 rinktinės.

Nicoje sekmadienį ištraukti 2016 metų Europos futbolo čempionato burtai Lietuvos rinktinę nuvedė į E grupę.<br>AP nuotr.
Nicoje sekmadienį ištraukti 2016 metų Europos futbolo čempionato burtai Lietuvos rinktinę nuvedė į E grupę.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Kęstutis Rimkus

Feb 25, 2014, 5:00 AM, atnaujinta Feb 15, 2018, 11:29 PM

Lietuvos futbolo sirgaliai turi priežasčių pabučiuoti Andreui Kopke ranką.

Buvęs Vokietijos rinktinės vartininkas sekmadienį Nicoje ištraukė kamuoliuką su užrašu „Lithuania“, ir tai lėmė, kad 2016 metų Europos čempionato atrankos varžybose Lietuvos futbolo rinktinė pateko į E grupę.

Joje lietuviai gavo progą pirmą kartą susitikti su Anglija, taip pat su Šveicarija, Slovėnija, Estija ir San Marinu.

„Reikia džiaugtis, kad mums neteko stipresni varžovai iš prieš traukiant burtus sudarytų krepšelių, – burtus vertino buvęs Lietuvos rinktinės kapitonas, o šiuo metu Danijos klubą „Viborg“ treniruojantis Aurelijus Skarbalius. – Galime džiaugtis gavę San Mariną ir Estiją, taip pat ir Slovėniją, su kuria galime lygiai kovoti.

Anglija – grupės favoritė, bet mums britų futbolas palankesnis nei, pavyzdžiui, ispanų. Šveicarija dirba labai pažangiai ir bus rimta varžovė. Tačiau burtai tikrai palankūs.“

Geresnių varžovų tikėtis sunku

Jeigu burtai gali būti palankūs, Lietuvos rinktinei jie tokie ir buvo.

„Grupė – ne pati sudėtingiausia, – analizavo Benjaminas Zelkevičius, 1990–2003 metais su pertraukomis tris laikotarpius vadovavęs Lietuvos rinktinei. – Tačiau gyvenime kartais viskas apvirsta aukštyn kojomis.

Pavyzdžiui, estai 2012 metų Europos čempionato atrankoje užėmė antrąją vietą grupėje ir kovojo su Airija atkrintamosiose varžybose.

Nekalbu apie Angliją ar Šveicariją, kuri pastaruoju metu padarė didelę pažangą – šveicarų jaunimo rinktinė (iki 17 metų) 2009 metais tapo pasaulio čempione.

Su Slovėnija žaidėme dar tada, kai vadovavau rinktinei. Tada juos pavyko nugalėti ir Vilniuje, ir Slovėnijoje. Bet jų lygis pasikeitė.

Suprantama, kad Anglija, Šveicarija ir Slovėnija galvoja apie kelialapį į finalinį etapą, bet viskas yra įmanoma ir Lietuvos rinktinei. Reikia tik pagerinti žaidimą. Taip, kaip žaidėme praėjusiais metais, netiks.“

Burtais buvo patenkintas ir Algimantas Liubinskas, šalies rinktinę treniravęs 1992–1994 m. ir 2003– 2008 metais: „Anglai – tai ne improvizuojantys ispanai arba olandai, su kuriais būtų labai sunku. Be to, Anglijos futbolininkai savo klubuose nėra lyderiai, ne visi gauna žaisti.

Šveicarija iš antrojo krepšelio nėra ryškiausia komanda. Slovėnus esame įveikę, jie neturi ypač ryškių žvaigždžių. Estai kažkodėl buvo patekę į stipresnį krepšelį nei mes.

Dar gavome ir San Mariną. Jei patiems kas nors leistų rinktis varžovus iš krepšelių, įdomu, ar pasirinktume kitokius?“

Reikia pasinaudoti šansu

2016 metais pirmą kartą Europos čempionato finaliniame etape žais 24 komandos, o ne 16, kaip būdavo pastaraisiais dešimtmečiais.

Todėl į pirmenybes Prancūzijoje iškart pateks devynių grupių nugalėtojai, devynios antrąsias vietas užėmusios komandos ir geriausia trečiąją vietą užėmusi ekipa.

Dar aštuonios trečiąsias vietas užėmusios komandos dalyvaus atkrintamosiose varžybose, kur paaiškės likusios keturios rinktinės, pateksiančios į finalinį 24 komandų turnyrą.

„Šansas atsirado, – neabejojo B.Zelkevičius, kuriam vadovaujant Lietuvos futbolininkai buvo užėmę trečiąją vietą grupių varžybose per 1996 metų Europos čempionato ir 1998 metų pasaulio pirmenybių atrankos varžybas. – Juk net užėmus trečiąją vietą ir patekus į atkrintamąsias varžybas ten turbūt lauktų ne pats stipriausias varžovas, o irgi užėmęs trečiąją vietą.

Reikėtų bandyti tokia galimybe pasinaudoti. Tačiau didelių iliuzijų neturėtų būti, nes esame įpratę prisižadėti, o paskui graužiame nagus, lyg priklausytume futbolo elitui.

Susiklosčius palankioms aplinkybėms ir lydint sėkmei mes galime tai padaryti. Bet bus nelengva. Šansai labai maži.“

Iki šiol daugiausia taškų atrankos varžybose lietuviai surinko per 1998 metų pasaulio čempionato atranką. Tada per 10 rungtynių pavyko pelnyti 17 taškų ir Lietuvos komanda tik tašku atsiliko nuo antrąją vietą užėmusių airių.

A.Liubinsko skaičiavimais, 2016 metų Europos čempionato atrankos grupėje irgi galima surinkti daug taškų ir pretenduoti ne tik į trečiąją, bet ir antrąją vietą.

„Manau, Estiją ir San Mariną privalome įveikti po du kartus. Slovėniją galime nugalėti namie, kur galime atimti taškų iš anglų ir šveicarų, – skaičiavo A.Liubinskas. – Reikėtų taikyti į antrąją vietą, bet ir trečioji vieta suteikia gerą galimybę.“

A.Skarbaliaus nuomone, realiau tikėtis užmegzti kovą dėl trečiosios vietos grupėje.

„Patekti tarp trijų komandų turime optimistinę galimybę, – sakė buvęs futbolininkas, Lietuvos rinktinėje 1991–2005 metais sužaidęs 65 rungtynes. – Su Slovėnija galima pakovoti dėl trečiosios vietos.

Tačiau pirmiausia reikia, kad mūsų futbolininkai dažnai žaistų savo klubuose. Jau daug pastarųjų metų į užsienį išvykę žaidėjai nebūtinai gauna žaidimo laiko. O Lietuvoje žaidžiantys futbolininkai dar nėra tokie stiprūs. Tai bus didžiausias galvosūkis mūsų treneriams.“

Ar rinktinei reikia veteranų?

Lietuvos rinktinę atrankos varžybose ves 49 metų Igoris Pankratjevas.

Jis peršoko iš asistento kėdės į trenerio postą pernai spalį, pakeitęs Csabą Laszlo, ir rungtynėmis su Latvija (2:0) bei Bosnija ir Hercegovina (0:1) pabaigė 2014 metų pasaulio čempionato atrankos varžybas, kuriose lietuviai liko ketvirti grupėje.

Vadovaujant Cs.Laszlo, o paskui ir I.Pankratjevui Lietuvos rinktinėje nebeliko labiausiai patyrusių žaidėjų: Deivido Šembero, Tomo Danilevičiaus, Žydrūno Karčemarsko, Mariaus Stankevičiaus, Edgaro Česnauskio, Darvydo Šerno.

Tačiau debiutavo 19-metis Gratas Sirgėdas, į komandą buvo pakviesti jo bendraamžiai Donatas Kazlauskas ir Lukas Spalvis, o sudėtyje įsitvirtino 22 metų Fiodoras Černychas.

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Julius Kvedaras prakalbo apie viziją burti ateities komandą ir į ją įtraukti dar daugiau jaunų futbolininkų.

„Kiekvienoje įmonėje sprendimus priima už tai atsakingi žmonės. Taip vyksta ir Lietuvos futbolo federacijoje. Laikas parodys, ar tai teisinga, – dėstė A.Skarbalius. – Mano nuomone, į rinktinę visada reikia kviesti stipriausius žaidėjus, nepaisant jų amžiaus.

Pirmiausia svarbu tęstinumas – patirties perdavimas iš kartos į kartą. Vyresni žaidėjai nebūtinai visada turi būti lyderiai, bet remdamiesi savo patirtimi jie nepasiduoda įtampai ekstremaliose situacijose ir moka suteikti komandai gerą aurą už aikštės ribų.

Taip pat svarbu į rinktinę įlieti naujų žaidėjų. Bet ne tam, kad jie pažaistų po kelias minutes ir galėtų išvažiuoti į užsienį, savo biografijoje gavę įrašą apie rinktinėje sužaistas rungtynes.“

A.Skarbaliui pritarė ir kiti futbolo specialistai.

„Manau, kad rinktinei reikia patyrusių žaidėjų, kurie galėtų lemti gerą rezultatą dabar, o ne kada nors vėliau“, – sakė B.Zelkevičius.

„Dirbtinis komandos jauninimas man kelia klausimų. Ar mes norime turėti komandą šiandien, kai turime šansą? Ar geriau nukapoti galvas tiems, kurie maištavo? Galbūt dabar tokia politika?“ – svarstė A.Liubinskas ir priminė, kad rinktinės veteranai yra pasakę aštrių minčių LFF vadovų ir rinktinės trenerių adresu.Pastaraisiais metais, vadovaujant Raimondui Žutautui ir Cs.Laszlo, Lietuvos rinktinei per du atrankos varžybų etapus pavyko aplenkti tik Latviją ir Lichtenšteiną.

FIFA reitinge Lietuva yra 102-oji – iškart po Etiopijos, Zimbabvės, Kataro ir Kubos.

A.Liubinsko nuomone, atėjo metas šalies futbolo vadovams atsakyti už rezultatus.

„Galbūt vieną kartą ir federacija turėtų prisiimti atsakomybę? – karščiavosi buvęs Lietuvos rinktinės treneris. – Nuo tada, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, kalti būna tik treneriai ir žaidėjai, bet ne federacija, kuri parenka trenerį ir net įsako jam, kokius žaidėjus imti ir kokių neimti. Tegu federacija ir prisiima atsakomybę.“

„Euro 2016“ atrankos grupės

A grupė: Olandija, Čekija, Turkija, Latvija, Islandija, Kazachstanas.

B grupė: Bosnija ir Hercegovina, Belgija, Izraelis, Velsas, Kipras, Andora.

C grupė: Ispanija, Ukraina, Slovakija, Baltarusija, Makedonija, Liuksemburgas.

D grupė: Vokietija, Airija, Lenkija, Škotija, Gruzija, Gibraltaras.

E grupė: Anglija, Šveicarija, Slovėnija, Estija, Lietuva, San Marinas.

F grupė: Graikija, Vengrija, Rumunija, Suomija, Šiaurės Airija, Farerų salos.

G grupė: Rusija, Švedija, Austrija, Juodkalnija, Moldova, Lichtenšteinas.

H grupė: Italija, Kroatija, Norvegija, Bulgarija, Azerbaidžanas, Malta.

I grupė: Portugalija, Danija, Serbija, Armėnija, Albanija.

Lietuvos rinktinės tvarkaraštis

2014 m. rugsėjo 8 d. (pirmadienis, 21 val. 45 min.). San Marinas – Lietuva.

2014 m. spalio 9 d. (ketvirtadienis,

21 val. 45 min.). Lietuva – Estija.

2014 m. spalio 12 d. (sekmadienis, 21 val. 45 min.). Lietuva – Slovėnija.

2014 m. lapkričio 15 d. (šeštadienis, 21 val. 45 min.). Šveicarija – Lietuva.

2015 m. kovo 27 d. (penktadienis, 21 val. 45 min.). Anglija – Lietuva.

2015 m. birželio 14 d. (sekmadienis, 21 val. 45 min.). Lietuva – Šveicarija.

2015 m. rugsėjo 5 d. (šeštadienis, 19 val.). Estija – Lietuva.

2015 m. rugsėjo 8 d. (antradienis, 21 val. 45 min.). Lietuva – San Marinas.

2015 m. spalio 9 d. (penktadienis, 21 val. 45 min.). Slovėnija – Lietuva.

2015 m. spalio 12 d. (pirmadienis, 21 val. 45 min.). Lietuva – Anglija.

Iš pirmų lūpų

Roy Hodgsonas, Anglijos rinktinės treneris: „Esame labai patenkinti, ypač dėl sirgalių. Pastaraisiais metais patyrėme sunkių kelionių, bet šįkart turėsime progą aplankyti keletą gražių vietų. Vilniuje jau esu buvęs su „Fulham“ klubu, todėl man tai nėra nepažįstama vieta. Ją aplankyti malonu. Lietuva, kaip ir dauguma šalių tame regione, turi gerą komandą.“

Vladimiras Petkovičius, Šveicarijos rinktinės treneris: „Įdomi grupė žaidėjams, treneriams ir sirgaliams. Manau, mes turime šansų. Esame jauna komanda ir nebijosime nieko.“

Srečko Katanecas, Slovėnijos rinktinės treneris: „Esu patenkintas, jei taip galima sakyti po bet kurių burtų. Nebus ilgų, varginančių kelionių, kurių žaidėjai nemėgsta. Nerimauju dėl mūsų varžovų pajėgumo, nes ir Baltijos šalių komandos yra pateikusios staigmenų.“

Igoris Pankratjevas, Lietuvos rinktinės treneris: „Negaliu sakyti, kad esu nepatenkintas burtais, nes viską reikia įrodinėti aikštėje. Bus įdomu susitikti su naujais varžovais – Anglija ir Šveicarija. Jau daug laiko praėjo nuo tada, kai žaidėme su Slovėnija.“

Pierangelo Manzaroli, San Marino treneris: „Pagal naują atrankos sistemą ir trečioji komanda gali patekti į Europos čempionatą, bet tai apsunkina mūsų padėtį, nes kiekvieną mačą visi žais iš visų jėgų iki pat pabaigos. Bandysime rodyti geriausią savo žaidimą, bet žinome: iškovoti taškų bus sunku.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.