Kroatija triumfuoja: atsirado naujas tautos didvyris – D. Subašičius

Kroatijos futbolo rinktinei sekmadienį vakare viskas klostėsi prastai. Pasaulio čempionato aštuntfinalyje komanda žaidė blogai, jau pirmąją minutę praleido įvartį, o jos kapitonas Luka Modričius pratęsimo pabaigoje neįmušė baudinio. Tačiau kai atrodė, jog rinktinė tuoj nugarmės į bedugnę, viskas akimirksniu pasikeitė, o nauju tautos didvyriu tapo vartininkas Danijelis Subašičius. Jis dramatiškoje baudinių serijoje nulėmė pergalę prieš Danijos komandą ir kelialapį į pasaulio čempionato ketvirtfinalį.

Kroatijos vartininkas D.Subašičius tapo didvyriu.<br> lrytas.lt nuotr.
 Kroatijos vartininkas D.Subašičius tapo didvyriu.<br> AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Jul 2, 2018, 12:29 PM, atnaujinta Jul 2, 2018, 12:31 PM

D.Subašičiaus figūra pirmadienį puikavosi visų Kroatijos dienraščių viršeliuose. „Subašičius apgynė Kroatiją“, – matomiausioje vietoje parašė „Jutarnji list“. „Subašičius mus nuvedė pas rusus“, – vartininkui dėkojo „Slobodna Dalmacija“. „Suba, meistras!“ – nedaugžodžiavo „Novi list“.

Didvyris“, – didžiausiomis raidėmis parašė dienraštis „24 sata“. O žemiau mažesnėmis raidelėmis pridėjo: „Žmonės, ar tai įmanoma? Kroatai neregėtoje dramoje nugalėjo Daniją 4:3. Gelbėtojas Subašičius atrėmė tris baudinius ir nuvedė į ketvirtfinalį, kuriame žaisime su Rusija.“

„Iš bedugnės – į aštuntfinalį“, – visos šalies patirtas amocijas viršelyje perteikė sporto dienraštis „Sportske novosti“. „Žingsnis iki svajonės“, – kur po aštuntfinalyje iškovotis pergalės atsidūrė Kroatija, paaiškino „Večernji list“.

Kroatijos rinktinė penktąjį kartą žaidžia pasaulio čempionate. Debiutas lygiai prieš dvidešimt metų buvo svaiginantis – 1998-aisiais kroatai iškovojo bronzos medalius. Tačiau kitus tris kartus viltys dužo labai anksti – 2002, 2006 ir 2014 metais Kroatijos futbolininkai net nepateko į atkrintamąsias varžybas.

1998-ųjų žygis pastarosiomis savaitėmis Kroatijoje prisimenamas nuolat, tačiau rungtynės su danais atgaivino kitus prisiminimus – 2008 metų Europos čempionatą, kurio ketvirtfinalyje Kroatijos futbolininkai pralaimėjo Turkijos rinktinei baudinių serijoje.

„Mums buvo sugrąžinta skola už Vieną! Jei kas nors buvo to vertas, tai žaidėjai, kurie praėjo 2008-ųjų Vienos pragarą, kai Europos čempionato ketvirtfinalyje turkai šaltakraujiškai smūgiavo nuo balto taško ir išsiuntė mus namo, – rašė „Večernji list“. – Kroatija yra tarp aštuonių stipriausių pasaulyje. Futbole – sporte ir versle, kuriuo užsiima visas pasaulis. Visa kita dabar nesvarbu: ir neįtikinamą žaidimą prieš danus užgožė triumfas, dėl kurio mes kovėmės kaip prie Stalingrado. Kažkuria prasme gal ir gerai, kad viskas įvyko būtent taip, nes kiekviename kitame žingsnyje bus dar sunkiau.

Buvę pasaulio čempionai italai čia nepateko, kaip ir olandai. O Kroatija vis dar čia ir laikosi toliau. Maskva – jau mūsų žiūronuose, bet pirmiausiai bus Sočis, kur mūsų lauks šeimininkė Rusija. Rusai į ketvirtfinalį pateko net nepereidami aikštės vidurio, bet tai – jų tradicija.“

„Dramų drama! Futbolas parodė visus savo kerus, ir šįkart mums buvo atlyginta už 2008-uosius, už Vieną ir nuliūdinusią Turkiją. Mūsų gelbėtojo vardas – D.Subašičius, – mintimis šuolį į praeitį atliko ir „24 sata“. – Žinoma, mes iššvaistėme kelias progas. Ir mums pasisekė. Ta 117-oji minutė ir Kasperio Schmeichelio šuolis, atrėmęs L.Modričiaus baudinį mums priminė tragišką pabaigą. Tačiau ištvėrėme baisų spaudimą, ypač po kapitono klaidos.

Nenorėsime prisiminti žaidimo šiose rungtynėse. Taip pat, kaip nenorime prisiminti užpernai patirto pralaimėjimo Portugalijai.

Tąkart egzamino neišlaikėme, šįkart pavyko. Kam rūpi įspūdis, jei esame tarp aštuonių stipriausių pasaulyje.“

Beje, kroatų atmintyje atgaivintos 2008-ųjų rungtynės buvo ne mažiau dramatiškos negu sekmadienio mūšis. Tuomet kroatai pirmąjį įvartį įmušė tik priešpaskutinę pratęsimo minutę, bet per pridėtą laiką turkai spėjo išlyginti. O baudinių serijoje Turkijos rinktinė nugalėjo 3:1 (pagrindinis laikas baigėsi 0:0, pratęsimas – 1:1).

Kroatijos futbolininkai įmušė vos vieną iš keturių baudinių. Tarp tų, kurių smūgiai nepasiekė tikslo, prieš dešimt metų buvo ir šiame pasaulio čempionate žaidžiantys Luka Modričius ir Ivanas Rakitičius.

L.Modričius, sekmadienį neįmušęs baudinio 117-ąją minutę, vos netapo didžiausiu nelaimėliu per visą Kroatijos futbolo istoriją. Vis dėlto per baudinių seriją kapitonas vėl nužygiavo prie balto taško ir nutraukė prakeiksmą.