Auksinė rinktinė – Europos jaunimo čempionė! (video)

Auksiniai berniukai nelaužo tradicijų - tą įrodė Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) krepšinio rinktinė, dramatiškai susiklosčiusiame Europos čempionato finale 50:49 (24:11, 12:13, 7:12, 7:13) palaužusi Prancūzijos ekipą ir tapusi žemyno čempione. Kazio Maksvyčio treniruojama auksinė rinktinė užčiaupė kritikus ir net be savo lyderio Jono Valančiūno penktą kartą tapo stipriausia savo amžiaus komanda.

Lietuvos dvidešimtmečiai Europos čempionato finale nugalėjo prancūzus.<br>"Fiba Europe"

2012-07-23 17:28, atnaujinta 2018-03-17 22:20

Sūpuoklės. Pirmąjį kėlinį Lietuvos rinktinė pradėjo užtikrintai. Drausmingai žaidę lietuviai po pirmųjų dešimties minučių turėjo 13 taškų pranašumą (24:11). Antrajame ketvirtyje po šalto dušo atsigavę prancūzai pradėjo vytis Lietuvos ekipą. Per septynias antrojo kėlinio minutes lietuviai sugebėjo pelnyti vos 3 taškus, o prancūzai sumažino skirtumą iki 5 taškų (22:27). Vis dėlto kėlinio pabaigoje lietuviams pavyko susigrąžinti dviženklį pranašumą (36:24).

Trečiajame kėlinyje lietuviai atrodė tarsi įgavę antrą kvėpavimą. K. Maksvyčio auklėtiniai savo pranašumą padidino rekordiniu – 16 taškų  skirtumo (40:24). Tačiau prancūzai nepasidavė. Ketvirčio pabaigoje jie vėl sumažino skirtumą iki vienženklio skirtumo 43:36.

Lemiamas ketvirtis tapo tikru nervų karu. Prancūzijos rinktinė besibaigiant kėliniui išlygino rezultatą 49:49. Iki kėlinio pabaigos likus 14 sekundžių Ž. Skučas įmetė auksiniu tapusį baudos metimą (50:49). Lietuvos rinktinei pavyko apsiginti nuo paskutinės prancūzų atakos. Naudingiausiu turnyro žaidėju tapęs L. Westermannas pametė kamuolį, o auksiniai Lietuvos berniukai tapo Europos čempionais!

Geriausi. Edgaras Ulanovas pateko į simbolinį geriausių žaidėjų penketą. Naudingiausiu čempionato žaidėju tapo paskutinėje Prancūzijos rinktinės atakoje kamuolį pametęs Leo Westermannas. Į simbolinį geriausių žaidėjų penketą taip pat pateko slovėnas Klemenas Prepeličius, ispanas Danielis Diezas ir prancūzas Rudy Gobertas.

Bronza. Bronzos medalius mažajame finale iškovojo Ispanijos krepšininkai. Jie tokiose pat dramatiškose rungtynėse 67:66 nugalėjo Serbijos rinktinę.

Statistika:

Lietuva: 11 - E. Mockevičius (5 atk. kam.), 10 – Ž. Skučas, 9 – V. Čižauskas, 6 – A. Butkevičius, 5 – P. Vaitiekūnas (5 atk. kam.), , 4 – E. Ulanovas (6 atk. kam.), 3 – D. Redikas, 2 – R. Jakštas.

Prancūzija: 16 – A. Toupane'as, po 9 – L. Jeanas Charlesas (12 atk. kam.) ir R. Gobertas (10 atk. kam.).

Lietuva – Prancūzija 50:49

Pataikymas: 39,6 proc. (21/53) – 25,9 proc. (15/58)

Baudų metimai: 40 proc. (4/10) – 62,5 proc. (15/24)

Dvitaškiai: 45,9 proc. (17/37) – 30,6 proc. (11/36)

Tritaškiai: 25 proc. (4/16) – 18,2 (4/22)

Atkovoti kamuoliai: 42 – 37

Rezultatyvūs perdavimai: 13 – 9

Pražangos: 24 – 16

Perimti kamuoliai: 3 – 5

Blokai: 2 – 7

Kelias. Abi komandos grupės varžybų etape pralaimėjo dvejas iš trejų rungtynių ir tik per plauką pateko į antrą etapą. Lietuvos rinktinė į finalą pateko ketvirtfinalio varžybose nepalikusi vilčių Graikijos ekipai, o pusfinalyje 73:68 palaužusi serbus.

Prancūzijos rinktinė ketvirtfinalio varžybose nugalėjo turnyro šeimininkus slovėnus, o pusfinalyje 66:59 įveikė Ispanijos rinktinę.

Kolekcija. Ši Lietuvos rinktinė savo trofėjų kolekcijoje jau turi keturis aukso medalius. Krepšininkai 2007-aisiais laimėjo olimpinį festivalį Serbijoje, 2008-aisiais triumfavo Europos jaunučių (iki 16 metų) čempionate Italijoje, 2010-aisiais griaudinčioje „Siemens“ arenoje Vilniuje kabinosi Europos jaunių (iki 18 metų) čempionato aukso medalius, o pernai Rygoje kėlė į viršų pasaulio jaunimo (iki 19 metų) čempionų taurę.

Startinės sudėtys:

Lietuva: P. Vaitiekūnas, E. Ulanovas, Ž. Skučas, V. Čižauskas, A. Butkevičius.

Prancūzija: A. Toupane'as, L. Jeanas Charlesas, L.Westermannas, R. Gobertas, K. Pinda.

Pirmasis kėlinys

Pirmąjį tašką šiose rungtynėse pelnė Prancūzijos rinktinė. Vieną baudos metimą realizavo L. Jeanas Charlesas. Netrukus rezultatą persvėrė P. Vaitiekūnas (2:1).

A. Toupane'o tritaškis persvėrė rezultatą ir išvedė prancūzus į priekį 8:6.

V. Čižauskas perėmė kamuolį ir nuskubėjęs į greitą ataką pelnė 2 lengvus taškus bei išlygino rezultatą 8:8. Netrukus Lietuvos rinktinės įžaidėjas švystelėjo tritaškį ir išvedė lietuvius į priekį 11:8.

6 taškus iš eilės pelnę lietuviai susikrovė jau 8 taškų persvarą (15:9).

Aikštėje pasirodęs D. Redikas pataikė tritaškį. Lietuvos rinktinė įgijo dviženklį pranašumą (20:9).

Kėlinio pabaigoje galingu dėjimu E. Mockevičius padidino skirtumą iki  13 taškų (24:11).

Antrasis kėlinys

Prancūzijos rinktinė neleido lietuviams išlaikyti 15 taškų persvaros. Dvi iš eilės sėkmingos atakos sumažino skirtumą iki 10 taškų (17:27).

Prancūzijos rinktinė laimėjo atkarpą 7:0 ir vėl sumažino Lietuvos rinktinės persvarą iki vienženklės (27:19).

Juoda atkarpa Lietuvos rinktinei. Jau penkias minutes lietuviai nesugeba pelnyti taškų. Iki kėlinio pabaigos likus 3 minutėms lietuvių sąskaitoje tik 3 taškai. Tuo tarpu prancūzai sumažino atsilikimą iki 5 taškų (22:27).

Lietuvių tylą nutraukė dvitaškį pelnęs P. Vaitiekūnas (29:23).

Besibaigiant kėliniui Lietuvos rinktinei vėl pavyko padidinti skirtumą iki 9 taškų (33:24).

Tiksint paskutinėms kėlinio sekundėms tritaškį švystelėjęs Ž. Skučas vėl grąžino lietuviams dviženklį pranašumą 36:24.

Trečiasis kėlinys

Trečiąjį kėlinį E. Mockevičius pradėjo dvitaškiu, padidinusiu lietuvių persvarą iki 14 taškų (38:24).

4 taškus be atsako pelnę lietuviai pirmą kartą šiose rungtynėse įgijo 16 taškų persvarą (40:24).

Vieną baudos metimą pataikęs A. Julienas sumažino lietuvių pranašumą iki vienženklio 41:32.

Kėlinį 7:12 pralaimėję lietuviai leido varžovams sumažinti skirtumą iki 7 taškų (43:36).

Ketvirtasis kėlinys

Ketvirtojo kėlinio pradžioje 6 taškus be atsako pelnę prancūzai sumažino skirtumą iki minimumo 43:42. Matydamas, kad jo auklėtiniams žaidimas nesiklijuoja, K. Maksvytis buvo priverstas prašyti minutės pertraukėlės.

Sužaidus 4 minutes ketvirtajame kėlinyje R. Jakštas pelnė pirmuosius lietuvių taškus kėlinyje ir padidino persvarą iki 3 taškų - 45:42.

Tritaškį švystelėjęs A. Butkevičius sugrąžino lietuviams kiek saugesnę 6 taškų persvarą (48:42).

Lietuvos rinktinė vėl atleido vadžias. R. Gobertas galingu dėjimu sumažino skirtumą iki 2 taškų (49:47).

Iki kėlinio pabaigos likus pusei minutės prancūzai išlygino rezultatą 49:49.

Ž. Skučo baudos metimas išvedė lietuvius į priekį, o apsigynę nuo paskutinės varžovų atakos lietuviai iškovojo pergalę 50:49 ir tapo Europos čempionais.