Europos čempionatų finalai. Skaičiai ir faktai

Nors šis Europos čempionatas yra 38-asis, finalas bus žaidžiamas tik 31-ąjį kartą. Septyniuose čempionatuose, tarp jų 1939 metais Kaune, turnyro sistema finalo rungtynių nenumatė.

J.Kazlausko treniruojama Lietuvos rinktinė po dešimties metų pertraukos žengė į finalą.<br>AP archyvo nuotr.

Rolandas V.Eidvilas

Sep 22, 2013, 5:53 PM, atnaujinta Feb 21, 2018, 10:31 PM

Daugiausia kartų finale žaidė SSRS rinktinė – 13. Ji taip pat yra daugiausia finalų laimėjusi komanda. SSRS krepšininkai pergalę šventė 11 kartų.

Lietuvos rinktinė žaidė trijuose finaluose, pergalę šventė dviejuose. Daugiausia kartų finale suklupo Ispanijos rinktinė. Ji žaidė aštuoniuose finaluose, bet laimėjo tik du. Įdomu, kad ispanai pergales pasiekė dviejuose praėjusiuose čempionatuose, o prieš tai pralaimėjo visas šešerias lemiamas rungtynes.

Finalų rezultatyvumo rekordas priklauso SSRS rinktinei. 1985 metais ji į Čekoslovakijos krepšį įmetė 120 taškų ir laimėjo 120:89. Kartu sudėjus abi komandos pelnė 209 taškus. Tai taip pat yra rekordas.

Triženklis bent vienos komandos rezultatyvumas finaluose buvo užfiksuotas tris kartus. Visus tris – praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje.

Per visą finalų istoriją pratęsimas buvo žaidžiamas tik vieną kartą. 1987 metais Graikijos rinktinei prireikė papildomo laiko, kad įveiktų SSRS komandą 103:101 (pagrindinis laikas baigėsi 89:89).

Asmeninio rezultatyvumo rekordas priklauso graikui Nikui Galiui. Jis 1987 metų finale pelnė 40 taškų.

Mažiausia taškų buvo pelnyta pirmojo čempionato finale. 1935 metais Latvijos rinktinė nugalėjo Ispanijos komandą 24:18. Iš viso komandos pelnė 42 taškus.

Įmetusi vos 24 taškus finale laimėjo ne vien Latvijos rinktinė. 1937 metais Lietuvos komanda įveikė Italijos ekipą 24:23.

Nuo tada, kai buvo apribotas atakai skiriamas laikas, mažiausiai taškų pelnyta 1997 metų finale. Jame Jugoslavijos komanda nugalėjo Italijos rinktinę 61:49, o abi komandos kartu surinko 110 taškų.