T.Rice‘o vedamas „Maccabi“ – naujasis Eurolygos karalius

Antroje Eurolygos finalo rungtynių pusėje pirmaujanti komanda keitėsi aštuoniolika kartų. Pirmą kartą istorijoje prireikė pratęsimo, o jame keturiolika taškų pelnė buvęs Vilniaus „Lietuvos ryto“ įžaidėjas. Eurolygos čempionų karūna grįžta į Tel Avivą. „Maccabi“ finale 98:86 (15:16, 18:19, 20:20, 20:18, 25:13) po 45 minučių kovos palaužė Madrido „Real“ klubą ir užliejo Milaną geltona triumfo spalva.

T.Rice'as per pratęsimą pelnė keturiolika iš 26 savo taškų.<br>AFP/Scanpix nuotr.

May 18, 2014, 9:10 PM, atnaujinta Feb 13, 2018, 7:22 PM

„Maccabi“ susigrąžino Eurolygos titulą po 9 metų pertraukos. 2005-aisias jį į viršų kėlė Šarūnas Jasikevičius.

Tuo tarpu „Real“ pralaimėjo finalą antrus metus iš eilės, o Eurolygos trofėjaus neregėjo nuo 1995-ųjų, kai juo džiaugėsi Arvydas Sabonis.

Madrido viltis laidojo Davido Blatto taktiniai šedevrai, neįtikėtinas „Maccabi“ žaidėjų kovingumas ir Tyrece‘o Rice‘o šou pratęsime.

Prieš dvejus metus „Lietuvos ryto“ atakoms dirigavęs amerikietis per papildomas 5 minutes pelnė 12 taškų ir palaužė taip galingai šį sezoną atrodžiusį Karališkąjį klubą.

MVP. T.Rice‘as pratęsime tempė „Maccabi“ į pergalę. Amerikietis pelnė net 14 taškų ir atpirko netaiklų tolimą metimą paskutinėmis pagrindinio laiko sekundėmis. Iš viso T.Rice'as surinko 26 taškus ir triumfuodamas atsiėmė naudingiausio Eurolygos finalo žaidėjo prizą iš Ramūno Šiškausko. Pergale ir asmeniniu apdovanojimu T.Rice'as džiaugėsi kartu su savo sūnumi.

Rezultatyviausi. „Maccabi“ – T.Rice‘as 26 (4/13 dvit., 3/4 trit., 9/9 baud., 27 naud. bal.), R.Hickmanas 18 (gavo 6 blokus. – Red.), D.Smithas 15, D.Blu 14, A.Tyusas 12 (11 atk. kam.), S.Schortsanitis 9 (10 min.), Y.Ohayonas 4.

„Real“: S.Rodriguezas 21, R.Fernandezas 15, F.Reyesas, N.Mirotičius ir I.Bourousis (9 atk. kam.) po 12, T.Dardenas 7, J.Carrollas 5, M.Slaughteris 2.

Trofėjus. Triumfuojančių Maccabi“ žaidėjų akivaizdoje titulą į viršų dviese kėlė G.Pnini ir D.Blu. Netrukus juos apspito visi „Maccabi“ krepšininkai.

Darbas. „Dirbome dėl šito titulo 10 mėnesių. Jausmas – puikus. Visi nori laimėti trofėjų ir galiausiai tik keturios komandos pabaigoje turi šansą tai padaryti. Šį kartą tie laimingieji buvome mes“, - po triumfo sunkiai žodžius rinko „Maccabi“ vadovas Sh.Mizrahi.

Fortūna. Paskutinio metimo teisė ketvirtojo kėlinio pabaigoje vėl atiteko buvusiam „Lietuvos ryto“ įžaidėjui T.Rice‘ui. Tiesa, kitaip nei pusfinalyje su Maskvos CSKA, kuriame amerikiečio dvitaškis palaidojo rusus, šį kartą gynėjas nepataikė tolimo metimo tiksint paskutinėms sekundėms ir „Real“ bei „Maccabi“ turėjo žaisti pratęsimą (73:73).

Šokėjos. Eurolygos finale per minutės pertraukėles žiūrovų akis traukė lietuvės. Paskutinėse sezono rungtynėse teisė šokti aikštelėje atiteko Kauno „Žalgirio“ šokėjoms.

Geltona. Šia spalva „Mediolanum Forum“ areną nudažė „Maccabi“ aistruoliai. Jie sudarė didžiąją daugumą visų 12,5 tūkst. aistruolių.

Statistika. „Real“ – „Maccabi“ 86:98

Dvitaškiai: 17/40 (42 proc.) – 23/55 (41 proc.)

Tritaškiai: 11/34 (32 proc.) – 9/22 (40 proc.)

Baudų metimai: 19/20 (95 proc.) – 25/30 (83 proc.)

Rungtynių eiga:

1 min. Pirmuosius taškus finale tritaškiu pelnė R.Fernandezas (3:0).

2 min. „Maccabi“ gretose pirmuosius taškus į komandos sąskaitą įrašė S.Schortsanitis.

4 min. S.Schortsanitis toliau gniuždė „Real“ priekinę liniją, o Y.Ohayonas puikiu reidu išvedė „Maccabi“ į priekį (6:5).

6 min. „Real“ tris minutes nepajėgė pelnyti taškų. Vienintelis ispanų komandoje tai darė R.Fernandezas. Tuo tarpu „Maccabi“ nedideliais žingsneliai perėmė iniciatyvą į savo rankas – 8:5.

7 min. D.Smithas tolimu metimu kėlė „Maccabi“ sirgalius iš vietų (11:7). Tuo tarpu „Real“ buvo sutrikę. R.Fernandezo metimas net nelietė lanko. Tikslo nepasiekė visi penki Madrido komandos dvitaškiai.

9 min. „Real“ pajuto žaidimo skonį. R.Fernandezas antruoju tritaškiu pelnė 8-ąjį savo tašką, F.Reyesas pataikė du dvitaškius iš eilės ir situacija apsivertė aukštyn kojom – priekyje jau buvo „Real“ (14:13).

10 min. Po pirmojo kėlinio iniciatyvą perėmę „Real“ pirmavo 16:15.

12 min. „Real“ sirgaliai turėjo vis daugiau progų klykauti iš laimės. R.Fernandezas efektingai dėjimu pataisė netaiklų komandos draugo metimą, o kitoje atakoje pirmą kartą aikštelėje tik antrajame kėlinuke pasirodęs naudingiausias Eurolygos sezono žaidėjas pridėjo tritaškį, kuris privertė D.Blattą prašyti minutės pertraukėlės (23:17).

13 min. „Real“ atsarginiai tapo puikiu impulsu. Daugiausiai F.Reyeso pastangomis, jie pelnė 9 taškus ir didino skirtumą (23:15). Savo ruožtu „Maccabi“ niekaip negalėjo pralaužti ispanų gynybos.

14 min. „Maccabi“ bėdos tuo nesibaigė. D.Blattas gavo techninę pražangą, M.Slaughteris galingai sugrūdo kamuolį į krepšį po puikaus R.Fernandezo perdavimo ir Madrido ekipa nutolo dviženkliu skirtumu (26:15). Po 3,5 min. pertraukos pirmuosius taškus antrajame ketvirtyje pagaliau pelnė „Maccabi“.

15 min. Į kovą „Maccabi“ krepšininkus kėlė dvitaškį su pražanga pataikęs T.Rice‘as. Skirtumas tirpo – 20:26.

17 min. Vis dėlto „Real“ greitai numalšino „Maccabi“ entuziazmą. Puikiai rungtyniavęs F.Reyesas (10 tšk.) dvitaškiu sukrovė komandai rekordinę persvarą (33:22).

18 min. „Real“ pranašumą tirpdė „Maccabi“ gynėjai T.Rice‘as ir R.Hickmanas – 26:33.

20 min. Antrojo kėlinio pabaiga privertė nusišypsoti D.Blattą. Tritaškį su sirena pataikė D.Blu, prieš pat pertrauką sušvelninęs atsilikimą iki 33:35.

21 min. Trečiojo kėlinio pradžioje komandos apsikeitė tritaškėmis atakomis. R.Fernandezas pataikė iš toli, o S.Schortsanitis pelnė du taškus su to paties R.Fernandezo pražanga (36:38).

23 min. Dar vienas D.Smitho tritaškis ir R.Hickmano dvitaškis leido „Maccabi“ po ilgesnės pertraukos vėl persverti rezultatą – 41:40.

25 min. N.Mirotičiaus dvitaškis ir T.Dardeno tritaškis vėl pastatė „Real“ ant kojų – 45:41.

27 min. „Maccabi“ neprarado atkalumo ir taip pat atsakydami 5 taškais susigrąžino trapią persvarą (46:45).

28 min. Pirmavo tai viena, tai kita komanda. Pirmaujantis klubas pasikeitė septintąjį kartą, „Maccabi“ pirmavo 51:50.

28 min. Pirmavo tai viena, tai komanda. Pirmaujantis klubas pasikeitė septintąjį kartą, „Maccabi“ pirmavo 52:51.

30 min. Prieš ketvirtąjį kėlinį priekyje buvo Madrido klubas (55:53).

32 min. Į Eurolygos sezono MVP tritaškį T.Rice‘as atsakė tuo pačiu ir išvedė „Maccabi“ į priekį (60:58).

35 min. Komandos apsikeitė tritaškiais. Penktąją pražangą gavo 9 taškus per 10 minučių pelnęs S.Schortsanitis. „Maccabi“ vis dar buvo priekyje (63:61).

36 min. Iniciatyvos atsakingu metu ėmėsi T.Dardenas. Po nesėkmingo T.Rice‘o metimo iš toli, kitoje aikštės pusėje „Real“ puolėjas atsakė sėkmingu prasiveržimu. „Real“ padidino atotrūkį 67:63.

37 min. Tačiau visai netrukus tas pats T.Rice‘as jau lygino rezultatą (67:67). Likus žaisti 3 min. persvaros neturėjo nė viena komanda.

38 min. Minutės pertraukėlė nepadėjo „Real“ suregzti rezultatyvios atakos, o dėjimu T.Rice‘o metimą taisęs A.Tyusas išvedė Izraelio ekipą į priekį (69:67).

39 min. N.Mirotičius lygino rezultatą (69:69), bet trapų pranašumą „Maccabi“ vėl suteikė D.Blu (71:69).

40 min. Paskutinė minutė prasidėjo akrobatišku T.Rice‘o dvitaškiu, kuris gerokai sukomplikavo „Real“ padėtį – 73:69. Likus 55 sek. S.Rodriguezas realizavo dvi baudas (71:73).

Kitoje aikštės pusėje „Maccabi“ surezgė labai padriką ataką, kurios smaigalyje atsidūręs R.Hickmanas paleido neparuoštą metimą. Tuo tarpu „Real“ taip pat atsakė netaikliu metimu, bet kamuolį puolime sugriebęs I.Bourousis likus 21,4 sek. išprovokavo pražangą.  Graiko ranka nesudrebėjo (73:73).

T.Rice‘as šį kartą nebetapo rungtynių didvyriu. „Maccabi“ įžaidėjas likus kelėtai sekundžių prametė pergalę galėjusį išplėšti tritaškį ir komandos turėjo žaisti pratęsimą – 73:73.

41 min. T.Rice‘as taisė savo klaidas pataikydamas tritaškį ir išvesdamas „Maccabi“ į priekį (76:75).

43 min. T.Rice‘as pratęsime pelnė jau 8-ąjį tašką ir tempė „Maccabi“ į priekį 81:77.

44 min. Priešpaskutinę minutę „Real“ situacija buvo kritinė, nes „Maccabi“ sustabdė ispanų puolimą ir pavojingai atitrūko 7 taškais – 86:79. Tai buvo didžiausia Izraelio komandos persvara šiose rungtynėse.

„Real“ svajones daužė įspūdingą bloką S.Rodriguezui išrašęs A.Tyusas. Netrukus T.Rice‘as realizavo dvi baudas (88:79).

45 min. Lemiamu metu „Maccabi“ krepšininkų rankos nedrebėjo. Tikslios baudos prisidėjo prie neįtikėtino rezultatyvumo pratęsime. „Maccabi“ pergalę vainikavo Y.Ohayono dėjimas paskutinę sekundę 98:86. *****

Galingai. „Real“ krepšininkai be didesnio vargo pateko į Eurolygos finalą. Pusfinalyje P.Laso auklėtiniai net 100:62 nušlavė „Barcelona“ ekipą.

Drama. Tuo tarpu „Maccabi“ krepšininkams kelią į finalą nutiesė metimas paskutinėmis sekundėmis. Įžaidėjo T.Rice‘o dvitaškis palaidojo Maskvos CSKA klubą – 78:77.

Antras šansas. „Real“ krepšininkai į Eurolygos finalą pateko antrus metus iš eilės. Pernai Madrido komanda nusileido Pirėjo „Olympiakos“.

Badas. „Real“ paskutinį kartą Eurolygoje triumfavo tuomet, kai komandos aprangą dar vilkėjo A.Sabonis. Tai buvo 1995-ieji.

Įdomu, kad „Maccabi“ taip pat pastarąjį kartą laimėjo Eurolygą tada, kai klubui atstovavo lietuvis. Vedama Š.Jasikevičiaus Tel Avivo komanda triumfavo 2005 metais. Lietuvis tuomet tapo naudingiausiu finalo ketverto žaidėju.

Veidai. „Real“ garbę gina buvęs žalgirietis puolėjas T.Dardenas, o „Maccabi“ – buvęs „Lietuvos ryto“ gynėjas T.Rice‘as.