Lietuvos krepšininkės kovos dėl paskutinio kelialapio

Kad patektų į Europos čempionato ketvirtfinalį, Lietuvos moterų krepšinio rinktinei pirmadienį antrojo etapo paskutiniajame ture reikės arba nugalėti Serbiją, arba sulaukti Slovakijos pralaimėjimo. Tai paaiškėjo po šeštadienį žaistų F grupės rungtynių, kuriose rusės įveikė slovakes, o ispanės – serbes.

Vita Kuktienė<br>G.Šiupario nuotr.

Rolandas V.Eidvilas

Jun 21, 2015, 1:03 AM, atnaujinta Oct 30, 2017, 2:05 AM

Favoritės. Šeštadienį Lietuvos rinktinė atsidūrė neįprastoje padėtyje. Ji pirmą kartą šiame čempionate buvo rungtynių favoritė.

Iki tol Šoprone ir Dėre dukart didesnės ar mažesnės rungtynių favoritės buvo lietuvių varžovės ispanės ir rusės. O per mūsiškių dvikovas su slovakėmis, vengrėmis ir švedėmis favoričių apskritai nebuvo.

Jei Lietuvos ir Kroatijos komandos žaistų stipriausių sudėčių, jų mače tikriausiai irgi būtų sunku įžvelgti kurios nors pusės išankstinį pranašumą. Tačiau Kroatijos rinktinė pernelyg nukraujavo. Nors ruošdamasi turnyrui nuostolių patyrė ir Lietuvos komanda, trijų žaidėjų traumos treniruočių stovykloje, amerikietės Shavonte Zellous pilietybės istorija ir dar dviejų žaidėjų traumos Vengrijoje varžovėms kirto daug skaudžiau.

Lietuvos kaip favoritės statusą dar labiau sustiprino puiki pergalė prieš Rusijos rinktinę. Tad šeštadienį lietuvėms tiesiog reikėjo pratęsti tai, ką darė prieš dvi dienas. Pavyko nesunkiai. Manto Šerniaus komanda nė akimirkos neleido suabejoti savo pranašumu ir įtikinamai nugalėjo 83:64.

Siužetas. Rungtynių pradžioje Lietuvos rinktinė parodė idealaus krepšinio pavyzdį: puolant – greitis, taiklūs metimai, perdavimai Gintarei Petronytei, užtvaros ir prasiveržimai, ginantis – užkirsti visi keliai ir takeliai varžovėms.

Nieko nepakeitė ir 4-ą minutę kroatų trenerio Braslavo Turičiaus paprašyta minutės pertraukėlė (lietuvės tuo metu pirmavo 15:2). Dar po trijų minučių komandas jau skyrė 22 taškai (26:4) ir abejojančių pergale tikriausiai neliko.

Tiesa, skirtumui jau pirmame kėlinyje išaugus iki triuškinamo pirmaujančiai komandai tapo nuobodoka (kaip ir bet kuriai komandai, jaučiančiai, kad yra daug stipresnė). Geležiniai gniaužtai atsileido: sumažėjo atidumas, sulėtėjo tempas. Tačiau lietuvės nepamiršo, kad pačios visai neseniai išlipo iš 18 taškų duobės, ir kontroliavo situaciją iki finalo sirenos.

Lietuvės nemanė, kad gali pralaimėti, kroatės netikėjo, kad gali laimėti, o skirtumas antrą, trečią ir ketvirtą kėlinius svyravo apie 20 taškų.

Įdomiausi skaičiai. Lietuvos rinktinėje pirmą kartą per oficialias varžybas žaidė Neringa Skadaitė. Penkerias rungtynes savo akimirkos laukusi 23 metų gynėja aikštėje praleido 11,5 min. ir pelnė 2 taškus.

Vita Kuktienė, per rungtynes su rusėmis įmetusi 1 iš 9 tritaškių, šįkart atakavo taip, kaip iš tikrųjų moka. Ji tolimu metimu pelnė pirmuosius rungtynių taškus, vien per pirmą kėlinį pataikė visus tris tritaškius, o per kitus kėlinius pridėjo dar vieną iš dviejų ir surinko 14 taškų.

Rezultatyviau už V.Kuktienę žaidė tik 18 taškų įmetusi G.Petronytė. Vidutiniškai 16,2 taško renkanti G.Petronytė yra rezultatyviausia Lietuvos rinktinės krepšininkė.

Per rungtynes su kroatėmis laisvadienį pasiėmė Kamilė Nacickaitė. Ji pataikė tik 2 iš 14 metimų ir pelnė 7 taškus.

Iva Borovič, kuri buvo rezultatyviausia Kroatijos rinktinės žaidėja pirmajame etape, šįkart nepataikė nė vieno iš 8 metimų ir taškų nepelnė. Nors kroatai žadėjo, kad pirmąją čempionato minutę susižeidusi komandos kapitonė Jelena Ivezič galės žaisti antrajame etape, ji per rungtynes su Lietuvos rinktine nepakilo nuo atsarginių suolo.

Aritmetika. Pergalė priartino Lietuvos rinktinę prie ketvirtfinalio, bet viską lems pirmadienį vyksiančios paskutiniojo turo rungtynės.

Šiuo metu F grupėje tris kelialapius į ketvirtfinalį užsitikrino Ispanija (4 pergalės), Rusija (3) ir Serbija (2), o dėl ketvirtojo varžosi Lietuva (2) ir Slovakija (1).

Paskutiniajame ture Lietuva kovos su Serbija. Šios komandos ant Dėro arenos parketo įbėgs paskutinės. Prieš tai žais Slovakija – Kroatija ir Ispanija – Rusija.

Jei slovakės pralaimėtų autsaiderėms kroatėms, mūsų šalies rinktinė kelialapį užsitikrintų dar prieš savo dvikovą. Slovakijos krepšininkių pergalės atveju lietuvėms būtinai reikėtų laimėti.

Lietuvos rinktinė gali pakilti net į antrą vietą. Taip atsitiktų, jei mūsiškės įveiktų serbes, o rusės pralaimėtų ispanėms.

Varžovės. Paskutinė lietuvių varžovė antrajame etape Serbijos rinktinė šeštadienį lygiai kovojo su Europos čempionės vardą ginančia Ispanijos komanda. Serbės tik rungtynių pabaigoje atsiliko ir pralaimėjo 80:91.

Serbijos rinktinė neturi tokių ryškių žvaigždžių kaip pagrindinės čempionato favoritės, bet pasižymi itin darniu komandiniu žaidimu. Vis dėlto Ispanijos ekipos lyderių Albos Torrens ir Lauros Nichols individualus meistriškumas ketvirto kėlinio antroje pusėje tapo svarbesniu veiksniu.

36-ą minutę serbės atsiliko tik 78:80, tačiau tada ispanių lyderės truktelėjo savo komandą ir Serbijos rinktinės trenerei Marinai Maljkovič teko pasveikinti kolegą Lucasą Mondelo su pergale.

Dvi ispanės pelnė beveik pusę komandos taškų: A.Torrens – 25, L.Nicholls – 20. Ispanijos rinktinė Europos čempionate iškovojo jau šeštąją pergalę ir yra vienintelė nepralaimėjusi komanda.

Atsitiesė. Praėjusiame ture lietuvių nuliūdinta Rusijos komanda atsitiesė žaisdama su Slovakijos rinktine. Rusės nugalėjo 75:61.

Pirmoje rungtynių pusėje vyko lygi kova, bet trečiajame kėlinyje rusės užrišo savo krepšį, nutolo 48:38 ir nuo tada beveik visą laiką pirmavo dviženkliu skirtumu.

Slovakijos komandai labai trūko lyderių indėlio. Kristi Toliver ir Zuzana Žirkova, iki šios dienos pelniusios daugiau nei du penktadalius komandos taškų (42,5 proc.), į rusių krepšį kartu įmetė vos 6 taškus. Jos pataikė 3 iš 18 metimų (K.Toliver – 2 iš 10 metimų ir 4 taškai, Z.Žirkova – 1 iš 8 metimų ir 2 taškai).

Tarp rusių spindėjo jauniausia čempionato žaidėja Marija Vadejeva. Vidurio puolėja, kuriai kitą mėnesį sukaks 17 metų, per 19 min. pelnė 22 taškus. Ji ir per rungtynes su lietuvėmis rinko daugiau nei po tašką per minutę, bet tada žaidė trumpiau – per 7 min. įmetė 10 taškų.

Šimtas. Lietuvos rinktinė per Europos ir pasaulio pirmenybes niekada nėra įmetusi 100 taškų. Ši riba buvo pasiekta tik atrankos turnyruose. Pastarąjį kartą – visai neseniai. Pernai lietuvės dukart sutriuškino makedones 108:66 ir 101:59.

Europos pirmenybėse nė viena komanda nepasiekė triženklės ribos nuo 2003 metų, kai į baigiamąjį turnyrą kažkokiu būdu prasibrovė Izraelio rinktinė.

Čekijos ir Jugoslavijos krepšininkės sutriuškino izraelietes vienodu rezultatu 104:67, Ukrainos rinktinė rungtynėse dėl priešpaskutinės vietos nugalėjo azijietes 107:87. Šio čempionato rezultatyvumo rekordas yra 95 taškai. Užvakar ispanės įveikė kroates 95:52.

Skaičius 5 Tiek komandų likus vienam turui iki antrojo etapo pabaigos užsitikrino kelialapius į ketvirtfinalį. Tai – Turkija, Prancūzija (E grupė), Ispanija, Rusija ir Serbija (F grupė). Dėl likusių trijų kelialapių E grupėje sekmadienį varžysis Baltarusija, Juodkalnija, Čekija ir Graikija, F grupėje pirmadienį – Lietuva ir Slovakija.

Antrojo etapo 2-asis turas F grupė

Lietuva – Kroatija 83:64. G.Petronytė 18, V.Kuktienė 14, G.Gutkauskaitė 13, S.Linkevičienė 10, 10 atk.kam., M.Solopova 8, K.Nacickaitė 7, M.Grigalauskytė 5, E.Šikšniūtė 4, S.Okockytė 2, N.Skadaitė 2, I.Visgaudaitė 0/ I.Sliškovič 17, M.Mazič 13. Mačo eiga: 5:0, 15:2, 26:4, 30:12 (1 kėl.), 34:18, 37:23, 48:28 (2 kėl.), 55:36, 62:36, 65:38 (didžiausias skirtumas), 65:47 (3 kėl.), 65:49 (mažiausias skirtumas antroje pusėje), 81:59, 83:64.

Rusija – Slovakija 75:61. M.Vadejeva 22, J.Beliakova 17, E.Prince 11/ Z.Hruščakova 15, B.Balintova 15, M.Kiššova 11. Mačo eiga: 4:8, 11:15, 17:15, 23:23 (1 kėl.), 31:25, 32:34 (slovakės paskutinį kartą pirmavo), 41:36 (2 kėl.), 48:38, 52:44, 60:44, 64:48 (3 kėl.; didžiausias skirtumas), 66:54, 75:61.

Serbija – Ispanija 80:91. S.Petrovič 17, J.Milovanovič 13, N.Jovanovič 12/ A.Torrens 25, L.Nicholls 20, A.Ndour 15, 12 atk.kam., A.Cruz 15. Mačo eiga: 6:6, 6:12, 14:14, 27:24 (1 kėl.), 30:24, 30:33, 34:43, 40:46 (2 kėl.), 42:50, 50:52, 56:54, 62:61 (3 kėl.), 78:80, 78:89 (didžiausias skirtumas), 80:91. Lentelė: 4 – Ispanija, 3 – Rusija, 2 – Lietuva, Serbija, 1 – Slovakija, 0 – Kroatija.