Europos čempionato finale – Prancūzijos ir Serbijos krepšininkės

Ispanijos moterų krepšinio rinktinė sekmadienį praras Europos čempionės vardą. Lemiamose žemyno pirmenybių rungtynėse dėl aukso medalių ir teisės žemyno viršūnėje pakeisti ispanes Budapešte susigrums Prancūzijos ir Serbijos komandos.   Pergalingą Ispanijos krepšininkių žygį penktadienį pusfinalyje sustabdė Prancūzijos rinktinė.

Serbės žais finale.<br>AFP/Scanpix nuotr.

Rolandas V. Eidvilas

Jun 26, 2015, 10:45 PM, atnaujinta Oct 29, 2017, 4:52 AM

Ji įveikė praėjusio čempionato nugalėtojas 63:58. Kitose pusfinalio rungtynėse Serbijos komanda nugalėjo Baltarusijos ekipą 74:72. Abejos pusfinalio rungtynės vyko labai atkakliai. Skirtumas jose nė sykio nebuvo dviženklis.

Prancūzės. 7:0. Taip rungtynes su Europos čempionėmis pradėjo prancūzės. Ir iškart pagalvojo, kad rungtynių baigtį gali nulemti jau pirmajame kėlinyje. Tačiau Prancūzijos krepšininkės buvo visiškai neteisios. Jos pradėjo skubėti dar labiau didinti persvarą, bet pasiekė priešingą rezultatą – skirtumas ne tik neaugo, tačiau ispanėms sustabdžius varžovių antpuolius ir nusiraminus, pradėjo tirpti, kol galiausiai visai ištirpo. Vis dėlto tvirčiau aikštėje jautėsi Prancūzijos komanda.

Žaidimo gijas savo rankose tvirtai laikė mažylė Celine Dumerc, po krepšiais savo tvarką įvedė Sandrine Gruda. Antrajame kėlinyje ispanių lyderei Albai Torrens bei jos komandos draugėms dar pavyko išlaikyti lygsvarą, bet po didžiosios pertraukos beveik visą laiką nedideliu skirtumu pirmavo prancūzės. Tiesa, skirtumas nė karto nebuvo didesnis negu 7 taškai, bet Prancūzijos komandai pavyko išvengti nervingų paskutiniųjų sekundžių. Prancūzijos komanda į finalą pateko septintą kartą. Iki šiol „mėlynosios“ dvi lemiamas dvikovas laimėjo, po kitų keturių buvo apdovanotos sidabru.

Ispanės. Ispanijos rinktinė Europos pirmenybėse suklupo po 17 pergalių iš eilės. Ispanės laimėjo visas 9 rungtynes 2013 metų čempionate Prancūzijoje, o Vengrijos arenose iki pusfinalio pasiekė dar 8 pergales. Praėjusį kartą ispanės buvo nuliūdintos lygiai prieš ketverius metus. 2011 metų birželio 26 dieną Ispanijos rinktinę įveikė Kroatijos krepšininkės.

Serbės. Jei Prancūzijos komanda finale žaidė jau ne sykį, tai Serbijos rinktinė teisę žaisti paskutines Europos čempionato rungtynes iškovojo pirmą kartą. Serbijos krepšininkės audringai pradėjo rungtynes ir pribloškė varžoves joms būdingu greitu žaidimu.

Baltarusės net nespėdavo susivokti, kurią krepšininkę dengti, o kamuolį jau reikėdavo išsimesti iš už galinės linijos. Vis dėlto pirmasis šokas buvo trumpas – Baltarusijos komanda greitai apsiprato, o jai padėjo ir Serbijos rinktinė.

Serbės darė tai, ką čempionato pradžioje dažnai darydavo lietuvės – susikurdavo geras progas, bet neįmesdavo iš po krepšio arba laisvos iš tritaškio zonos. Ir žaidimas, ir rezultatas greitai išsilygino, ir didelio pranašumo neįgijo nė viena komanda. Serbės daugiausia pirmavo 6 taškais (pirmajame kėlinyje), baltarusės – 7 taškais (trečiojo kėlinio viduryje). Kai baltarusėms būdavo sunku, jos siūlydavo problemas spręsti Jelenai Levčankai. Kamuolys būdavo atiduodamas lyderei, o ji dažniausiai pranokdavo serbių aukštaūges (pelnė 22 taškus ir atkovojo 11 kamuolių).

Serbių puolimas buvo įvairesnis, bet svarbiausias rungtynėse buvo epizodas, kuriame Serbijos komanda pademonstravo puikią gynybą. Likus truputį daugiau nei dviem minutėms serbės dukart iš eilės neleido varžovėms persivaryti kamuolio per vidurio liniją, atkovojo kamuolį po netaiklaus metimo ir komandos labai ilgai užtruko Baltarusijos aikštės pusėje.

Gal ir dėl to žaidimui persikėlus į kitą pusę, J.Levčanka neįmetė nė vienos iš dviejų baudų. O tuo metu kiekvienas taškas buvo jei ne aukso, tai sidabro vertės. Baltarusės visgi turėjo galimybę išlyginti rezultatą – jos atsilikdamos 72:74 rengė paskutinę ataką. Mūsų kaimynės lyg ir viską darė teisingai, bet Serbijos gynyba keliolika paskutiniųjų sekundžių buvo verta krepšinio vadovėlio.

Dėl kelialapio. Dėl paskutiniojo kelialapio į olimpinį atrankos turnyrą su Turkijos rinktine kovos Rusijos krepšininkės. Jos paguodos pusfinalyje (dėl 5-8 vietų) nugalėjo Juodkalnijos komandą 73:65. Rusės, atrodo, buvo labiau supykusios dėl pralaimėjimo ketvirtfinalyje ir rungtynes pradėjo labai galingai: pirmojo kėlinio viduryje pirmavo 8:2, antrojo kėlinio pradžioje – 30:12. Juodkalnietės atkuto tik po didžiosios pertraukos. Jos sumažino atsilikimą iki 3 taškų, bet pakartoti dukart iš 18 taškų duobės išlipusios Lietuvos rinktinės žygdarbio nesugebėjo.

Pusfinalis Serbija – Baltarusija 74:72. A.Dabovič 21, S.Petrovič 14, J.Milovanovič 14, M.Dabovič 12/ J.Levčanka 22, 11 atk.kam., K.Snycina 11, T.Lichtarovič 11, L.Harding 10. Mačo eiga: 5:0, 13:7 (didžiausia serbių persvara), 13:12, 15:16, 18:18 (1 kėl.), 24:25, 30:25, 30:34, 36:38 (2 kėl.), 38:44, 44:51 (didžiausia baltarusių persvara) 47:53, 53:53, 59:57 (3 kėl.), 65:59, 69:64, 69:69, 74:72.

Prancūzija – Ispanija 63:58. S.Gruda 16, 12 atk.kam., C.Dumerc 10/ A.Torrens 13, M.Xargay 10. Mačo eiga: 7:0 (didžiausias skirtumas), 15:9, 15:13 (1 kėl.), 18:21 (didžiausias skirtumas antrajame kėlinyje), 29:31 (2 kėl.), 33:35 (ispanės paskutinį kartą pirmavo), 39:39, 46:39, 51:46 (3 kėl.), 61:54, 63:58.

Paguodos pusfinalis (dėl 5-8 vietų) Rusija – Juodkalnija 73:65. M.Vadejeva 16, 10 atk.kam., I.Osipova 12/A.Robinson 27, I.Perovanovič 12. Mačo eiga: 0:2 (juodkalnietės vienintelį kartą pirmavo), 8:2, 20:12, 26:12 (1 kėl.), 30:12 (didžiausias skirtumas), 38:22, 43:30 (2 kėl.), 51:39, 53:47 (3 kėl.), 64:61 (mažiausias skirtumas nuo 3-osios min.), 73:65.