Rygoje – nervingas, bet pergalingas Lietuvos rinktinės startas

Lietuvos krepšinio rinktinė negražiai ir sudėtingai pradėjo Europos krepšinio čempionato batalijas. Šeštadienį Jono Kazlausko auklėtiniams netikėtai iššūkį metė ir ketvirtajame kėlinyje iki pabaigos nervus tampė Ukrainos krepšininkai. Likus 4 sekundėms lietuviai turėjo vos vieno taško pranašumą, o ukrainiečiai – kamuolį, tačiau devynių tūkstančių Rygoje susirinkusių sirgalių palaikoma Lietuva sugebėjo apsisaugoti – 69:68 (19:12, 14:14, 17:19, 19:23)

Rungtynių akimirka.<br>G.Šiupario nuotr.
Apšilimo akimirka.<br>G.Šiupario nuotr.
Lietuvos rinktinės sirgaliai prieš mačą su Ukraina.<br>G.Šiupario nuotr.
G.Šiupario nuotr.
Daugiau nuotraukų (94)

Sep 5, 2015, 9:05 PM, atnaujinta Oct 17, 2017, 8:04 AM

Sienos. Nors rungtynės vyko Latvijoje, arenoje skambiai aidėjo Lietuvos himnas. 9 tūkstančiai Lietuvos sirgalių savo krepšininkams leido jaustis tarytum namuose. Socialiniuose tinkluose sirgaliai dalijosi įspūdžiais ir pabrėžė, kad kūnu bėgo širpuliukai.

Vertinimas. Teksto apačioje portalas lrytas.lt kviečia įvertinti Lietuvos rinktinės žaidėjus už pasirodymą mače su Ukraina.

Sekmadienis. Lietuvos rinktinė antrąją Europos čempionato dieną susitiks su šeimininke Latvija. Mačas vyks 18 val. 30 min.

Statistika.

Lietuva: P.Jankūnas 22, J.Valančiūnas (11 atk. kam.) 19, J.Mačiulis 11, R.Seibutis 8, L.Lekavičius ir M. Kalnietis (7 rez. perd.) po 3, R.Javtokas 2, M.Kuzminskas 1.

Ukraina: K.Fesenko (11 atk. kam., 5 pražangos) 19, O.Mišula 13, J.Randle'as 12, M.Kornijenko 8, I.Zaicevas 7, M.Pustozvonovas 5, D.Lukašovas ir S.Timofejenko po 2.

Lietuva – Ukraina

Dvitaškiai: 17/51 (33,3 proc.) – 27/47 (57,4 proc.)

Tritaškiai: 5/13 (38,5 proc.) – 4/15 (26,7 proc.)

Baudų metimai: 20/25 (80 proc.) – 2/3 (66,7 proc.)

Atkovoti kamuoliai (puolime): 39 (16) – 33 (7)

Rezultatyvūs perdavimai: 17 – 18

Klaidos: 11 – 14

Perimti kamuoliai: 8 – 7

Svarstyklės. Lėtai rungtynes pradėjusi Lietuvos rinktinė iškart stengėsi pateisinti favoritės vardą. Nors didesnį pranašumą lietuviai įgavo jau antrojoje kėlinio pusėje, Ukrainos rinktinė strigo lietuvių gynyboje. Puikiai į žaidimą įsiliejęs L.Lekavičius leido ekipai išsiveržti 19:10, o antrajame kėlinyje komanda pratęsė spurtą. Po poros minučių J.Kazlausko komanda pirmavo 23:12.

Tačiau staiga žaidimo kreivė krito žemyn, o Ukraina netgi išsiveržė 26:25. Po varžovų dušo lietuviai atsigavo ir antrąjį kėlinį baigė pirmaudami 33:26.Po P.Jankūno tritaškio trečiajame kėlinyje lietuviai pirmavo 40:28, bet ir vėl pateko į duobę. Ukrainos komanda buvo priartėjusi net 43:46 ir intriga nusikėlė į ketvirtąjį kėlinį.

Jame J.Valančiūnas pradėjo užtikrintai, bet greitai skirtumas tirpo iki 56:60, o galiausiai ukrainiečiai pirmavo 63:62. Lietuvos rinktinė dar spėjo išsiveržti ir sirgaliai sulaikę kvapą stebėjo paskutinę ukrainiečių ataką, kuri baigėsi nevaisingai.

Rungtynės

Ketvirtasis kėlinys 69:68 (19:12, 14:14, 17:19, 19:23)

10 min.

P.Jankūnui nepavyko užbaigti atakos. Lietuva pirmavo 69:68. Galiausiai lietuviai apsigynė ir neskubėjo. P.Jankūnas paskutinėmis sekundėmis metė tritaškį, bet kamuolys nelietė lanko. Ukrainos rinktinei dar buvo likusios keturios sekundės. Prieš I.Zaicevo metimą prasižengė M.Kalnietis. Ukrainiečiams liko sekundė. Paskutiniam metimui sutrukdė R.Javtokas.

8 min. P.Jankūnas pataikė tritaškį, bet J.Randle'as pridėjo du taškus ir Ukraina pirmavo 68:67. J.Mačiulis pataikė du baudų metimus – 69:68.

7 min. I.Zaicevas nepataikė tritaškio, bet M.Kornijenko pataisė metimą ir Ukraina išsiveržė 63:62.

6 min. J.Valančiūnas išprovokavo K.Fesenko ir šiam teko palikti aikštę. J.Valančiūnas nepajudėjo paskui I.Zaicevą ir šis pataikė tritaškį – 59:62.

5 min. R.Seibutis pataikė labai svarbų dvitaškį – 62:56.

4 min. O.Mišula pataikė tritaškį – 52:60. Netrukus jis skirtumą mažino iki 56:60.

3 min. Po P.Jankūno baudų metimų lietuviai pirmavo 60:49.

2 min. J.Valančiūnas galingai krovė į krepšį. K.Fesenko atsakė dvitaškiu, bet tada J.Valančiūnas pelnė du taškus su pražanga. Po jo taiklaus baudos metimo Lietuvos rinktinė pirmavo 58:47.

1 min. P.Jankūnas kėlinį pradėjo tritaškiu – 53:45.

Trečias kėlinys. Lietuva – Ukraina 50:45 (19:12, 14:14, 17:19)

10 min.

Ukrainos rinktinė priartėjo 45:48. Trečiasis kėlinys baigėsi lietuviams pirmaujant 50:45.

9 min. K.Fesenko pelnė du taškus su R.Javtoko pražanga. Jis pataikė baudos metimą – 43:46. A.Milaknio metimas kitoje atakoje taiklus nebuvo, bet J.Valančiūnas jį pataisė – 48:43.

8 min. M.Pustozvonovas  pataikė vieną baudos metimą iš dviejų – 40:46. A.Milaknis metė tritaškį ir pataikė, bet taškai įskaityti nebuvo. R.Javtokui teisėjai užfiksavo pražangą puolime.

7 min. Ukrainos komanda po septynių netaiklių tolimų metimų įsirašė pirmąjį tritaškį – 37:44. Lietuvos rinktinė atsakė dvitaškiu – 46:37.

6 min. J.Mačiulis gavo gražų perdavimą iš M.Kuzminsko ir ataką baigė taškais – 44:34.

4 min. J.Randle'as primynė tritaškio liniją – 30:40. Kitoje atakoje ukrainiečiai taisė netaiklų metimą – 32:40.

3 min. P.Jankūnas šovė tritaškį – 40:28. J.Randle'o metimas buvo netaiklus, bet J.Mačiulis irgi metė pro šalį.

2 min. Ukrainos ataka užstrigo ir baigėsi laikas, bet J.Valančiūnas pernelyg greitai sužaidė ir nepataikė. Varžovai irgi metė pro šalį, o tada R.Seibutis greitą ataką baigė lengvais taškais – 37:28.

1 min. K.Fesenko kėlinį pradėjo taškais. J.Valančiūnas atsakė taškais, žaisdamas vienas prieš vieną – 35:28.

Antrasis kėlinys. Lietuva – Ukraina 33:26 (19:12, 14:14)

10 min.

M.Kalnietis metė iš po R.Javtoko užtvaros, bet buvo netaiklus. Bet R.Javtokas atkovojo kamuolį puolime ir pelnė dvitaškį – 31:26. Skirtumą dar baudų metimais didino P.Jankūnas – 33:26. Lietuvos rinktinei dar pavyko apsiginti – A.Milaknis privertė varžovą užminti šoninę liniją. Taškų pelnyti kitoje atakoje nepavyko.

8 min. Ukrainos rinktinė išsiveržė į priekį 26:25. Netrukus J.Valančiūnas pataikė baudų metimus, o tada J.Mačiulis po greitos atakos leido lietuviams pirmauti 29:26.

7 min. J.Randle'as prarado kamuolį, kai L.Lekavičiui gintis padėjo J.Mačiulis. L.Lekavičius mėgino atakuoti iš vidutinio nuotolio, bet buvo netaiklus. Ukrainiečiai atsakė taškais – 24:25.

6 min. J.Valančiūnas atkovojo kamuolį puolime, bet per ilgai sukosi po krepšiu ir jį prarado. Po kelių atakų J.Randle'as privertė J.Kazlauską prašyti minutės pertraukėlės. Lietuva pirmavo 25:22.

5 min. Po ukrainiečių krepšiu kilo sumaištis, per kurią D.Sabonis atsikovojo kamuolį puolime, bet taškų pelnyti jam nepavyko. Ataką lietuviai kartojo ir vėl D.Sabonis atkovojo kamuolį puolime. Bet M.Kalniečiui pataikyti nepavyko, o tada M.Kalnietis baudė J.Randle'ą „stogu“. D.Lukašovas savo pirmuosius taškus pelnė gražiai perskrosdamas lietuvių gynybą – 18:25.

4 min. R.Seibutis ir vėl metė iš po užtvaros ir išprovokavo pražangą. Jis pataikė abu baudų metimus – 25:14.

3 min. R.Seibutis netaikliai metė iš vidutinio nuotolio. Ir J.Randle'as už tai lietuvius baudė dvitaškiu – 14:23.

2 min. P.Jankūnas suspindėjo gynyboje, privertęs varžovą prasižengti puolime. Bet J.Kazlauskui nepatiko puolimas, tad jis paprašė minutės pertraukėlės. O tada M.Kalnietis iš po R.Javtoko užtvarkos pataikė tritaškį – 22:12. M.Kuzminsko metimą ir vėl blokavo K.Fesenko, bet lietuvis nepasidavė. Kamuolys atšoko jam ir M.Kuzminskas šoko krepšio link, privertęs prasižengti varžovą. Jis pataikė vieną metimą – 23:12.

1 min. Lietuvos rinktinė netaikliu metimu pradėjo antrąjį kėlinį. Per ukrainiečių ataką M.Kuzminskas iškrapštė kamuolį, pasileido į priekį ir privertė prasižengti varžovą. Galiausiai kamuolio laukdamas M.Kuzminskas ir vėl išprovokavo pražangą. Bet ataka buvo nevaisinga – R.Seibutis metė pro šalį.

Pirmasis kėlinys. Lietuva – Ukraina 19:12

10 min.

M.Kuzminskas veržėsi po krepšiu, bet jo metimas buvo blokuotas. Kamuolys jam vėl atšoko patogiai, bet atakos laikas ėjo į pabaigą, tad jis atliko neparuoštą metimą. Kamuolį varžovas jam ir vėl išmušė. Galiausiai K.Fesenko išmaudė R.Javtoką ir įkrovė į krepšį – 12:19.

9 min. L.Lekavičius pataikė vieną iš dviejų baudos metimų – 19:10.

8 min. Į J.Valančiūno dvitaškį ukrainiečiai atsakė tuo pačiu. Lietuvos rinktinė pirmavo 16:10. Netrukus I.Zaicevas sužingsniavo, o tada L.Lekavičius pelnė savo pirmuosius taškus Europos krepšinio čempionate – 18:10.

7 min. Kol J.Valančiūnas vienas prieš vieną žaidė po krepšiu, P.Jankūnas išprovokavo pražangą. J.Valančiūnas nepataikė ir Paulius stojo mesti baudų. P.Jankūnas pataikė tik pirmąjį metimą, bet antrąjį pataisė J.Valančiūnas. Lietuvos rinktinė pirmavo 12:8. Ukrainos rinktinė puolime klydo, o tada į priekį pasileido L.Lekavičius. Šis atliko perdavimą P.Jankūnui, kuris nuo antrojo ūselio lengvai pelnė du taškus – 14:8.

6 min. Sirgalius sušukti privertė J.Mačiulis, kuris pataikė pirmąjį Lietuvos rinktinės tolimąjį metimą – 9:6. Apsiginti Lietuvos komandai nepavyko, o tada M.Kalnietis norėjo pataikyti tritaškį, bet jo metimas net nepasiekė lanko. J.Kazlauskas pakeitė L.Lekavičių.

5 min. Lietuvos rinktinės žaidimas nebuvo toks ugningas, kokio sirgaliai tikėjosi. Galiausia ukrainiečiai išlygino – 6:6.

4 min. J.Valančiūnas pakartojo R.Seibučio metimą ir suplojo delnais. J.Kazlausko komanda pirmavo 6:2, tačiau tada J.Randle'as atidarė savo sąskaitą.

3 min. R.Seibutis greitą Lietuvos rinktinė ataką baigė taškais – 4:2. Ukrainos komandai atakuoti sėkmingai nepavyko ir tada J.Mačiulis turėjo progą, bet jis nepataikė.

2 min. Pirmoji minutė taškų nepateikė. Pirmieji sąskaitą atidarė ukrainiečiai – dvitaškį pataikė K.Fesenko – 2:0. P.Jankūnas atsakė agresyviu reidu ir stojo prie baudų metimo linijos. P.Jankūnas pataikė abu metimus – 2:2.

1 min. Ukrainiečiai rengė pirmąją ataką, bet K.Fesenko metimas buvo netaiklus. Kamuolį gynyboje atkovojo J.Valančiūnas, bet puolime jam pataikyti nepavyko.

***

Starto penketai.

Lietuva: M.Kalnietis, R.Seibutis, J.Mačiulis, P.Jankūnas, J.Valančiūnas.

Ukraina: J.Randle'as, M.Pustozvonovas, K.Fesenko, O.Lypovijus, M.Mornijenko.

***

Dvikovos. Lietuvos ir Ukrainos rinktinės tarpusavyje yra žaidusios penkis oficialius mačus. Lietuviai pergalę šventė triskart. Paskutinysis ekipų susitikimas įvyko 2013 metų Europos čempionato antrajame etape. Lietuva Ukrainą nugalėjo 70:63.

Treneris. Ukrainos rinktinė šiemet turi naują treneri J.Murziną. Buvęs rinktinės žaidėjas, dalyvavęs 1997 metų Europos čempionate, pakeitė amerikietį M.Fratello. J.Murzinas yra ir Ivano Frankivsko „Goverla“ klubo treneris.

Amžius. Ukrainos rinktinėje nėra nė vieno vyresnio nei 30 metų krepšininko. Vyriausiam žaidėjui K.Fesenko tik šių metų gruodį sukaks 29-eri. Tačiau labai jaunų žaidėjų komandoje taip pat nėra. Trims jauniausiems A.Pustovyj, P.Krutousui ir O.Mišulai – 23-eji.

Pasirodė. Ukrainiečiai laimėjo 3 iš 8 draugiškų rungtynių. Jų rezultatai: Makedonija 51:81, Izraelis 88:83, Prancūzija 57:90 ir 63:95, Slovėnija 60:66, Italija 77:75, Suomija 75:70 ir 68:88.