Baltijos lygos realybė: prieš kaimynus dominuoja net LKL vidutiniokai

Nors Baltijos krepšinio lygoje jau kelis sezonus nežaidžia stipriausi Lietuvos klubai, mūsų šalies garbę regioniniame turnyre sėkmingai gina LKL vidutiniokai. Šiais metais BBL finalas dar sykį bus lietuviškas – lemiamoje dvikovoje susirems Prienų-Birštono „Vytautas“ ir Pasvalio „Pieno žvaigždės“.

„Pieno žvaigždės“ ir „Vytautas“ žengė į finalą.<br>M.Patašiaus nuotr.

Rolandas V.Eidvilas

Mar 23, 2017, 7:12 PM, atnaujinta Apr 7, 2017, 9:10 AM

Pusfinalyje šios dvi Lietuvos komandos pranoko stipriausias Estijos ekipas. Trečiadienį atsakomosiose rungtynėse „Vytautas“ namie įveikė Talino „Kalev-Cramo“ 88:77 (pirmosios rungtynės 88:94), ketvirtadienį „Pieno Žvaigždės“ per pratęsimą palaužė „Tartu Ulikool“ 82:75 (pagrindinis laikas 66:66, pirmosios rungtynės 88:88).

Pusfinaliai. „Vytautui“ panaikinti iš Talino parsivežtą 6 taškų deficitą pavyko tik paskutiniame kėlinyje. Prieniškiai atsakomųjų rungtynių antrajame ketvirtyje patys buvo atsilikę net 14 taškų skirtumu, o rezultatą persvėrė tik po pertraukos, kai varžovus tritaškiais užmėtė Tomas Delininkaitis ir Darius Gvezdauskas.

Rezultatyviausiai Prienų komandoje žaidė Regimantas Miniotas (21 taškas), Vytenis Lipkevičius (17) ir D.Gvezdauskas (16).

Pirmąsias rungtynes išvykoje lygiosiomis baigusių „Pieno Žvaigždžių“ užduotis atrodė lengvesnė, bet namie ilgai pirmavę pasvaliečiai ketvirtojo kėlinio pabaigoje (atsiliko 60:65) ir per pratęsimą (atsiliko 68:73) patys buvo priversti gelbėtis nuo pralaimėjimo. Vis dėlto lemiamu metu Pasvalio krepšininkų nervai buvo tvirtesni ir jie pateko į finalą.

Pasvalio ekipos lyderiai per antrąsias rungtynes buvo Justas Tamulis (19 taškų), Egidijus Dimša ir Nikita Balašovas (po 14).

Praeitis. Šis Baltijos lygos sezonas yra 13-asis. Pirmaisiais turnyro metais jame aiškiai dominavo Lietuvos krepšinio lyderiai Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Lietuvos rytas“.

„Žalgiris“ čempionu tapo penkis kartus (2005, 2008, 2010, 2011 ir 2012 m.), „Lietuvos rytas“ – tris (2006, 2007 ir 2009 m.). Net septynis kartus šiedu klubai susitiko finale, ir tik 2011 metais vilniečius išstūmė vicečempionais tapę Rygos VEF krepšininkai.

„Žalgiriui“ ir „Lietuvos rytui“ pasitraukus iš Baltijos lygos, proga pasinaudojo „Ventspils“. Jis tapo 2013 metų BBL čempionu, ir iki šiol yra vienintelis auksą iškovojęs ne Lietuvos klubas.

Tris praėjusius sezonus (2014, 2015 ir 2016 m.) regioninio turnyro nugalėtojų taurė buvo įteikta „Šiauliams“, kurie finale paeiliui nugalėjo „Prienus“, „Ventspils“ ir Tartu „Rock“ (dabar „Tartu Ulikool“) klubus.

Negausiai. Šį sezoną Baltijos lygoje žaidė tik trys Lietuvos klubai. Be visą kelią nuėjusių „Vytauto“ ir „Pieno žvaigždžių“, jėgas išbandė Kėdainių „Nevėžis“, kurį ketvirtfinalyje sustabdė „Tartu Ulikool“.

Praėjusių metų čempionai „Šiauliai“ atsisakė žaisti Baltijos lygoje. Sezono pradžioje Šiaulių ekipa kovojo FIBA Europos taurės turnyre, bet, iš jo iškritusi, turėjo galimybę per atkrintamąsias varžybas prisidėti prie BBL. Vis dėlto didelių finansinių sunkumų turinčių „Šiaulių“ vadovai nusprendė šia galimybe nepasinaudoti.

Priešingai pasielgė „Vytautas“, kuris nežaidė BBL pirmajame etape ir tik po to, kai iškrito iš FIBA Europos taurės, startavo Baltijos lygos atkrintamosiose varžybose. Taip pat tik per atkrintamąsias varžybas kovas Baltijos lygoje pradėjo trys Estijos klubai „Tartu Ulikool“, „Kalev-Cramo“ ir Talino „TLU-Kalev“.

Prisidėjus šiai trijulei, Baltijos lygoje žaidė visos stipriausios Estijos komandos. Tuo tarpu Latvija, kaip ir Lietuva, visų pajėgiausių ekipų nedelegavo. Regioninis turnyras nesudomino nei „Ventspils“, nei Rygos VEF.

Užtat tarp BBL dalyvių buvo du ne Baltijos šalių klubai: Atyrau „Barsy“ iš Kazachstano ir Mahiliovo „Barisfen“ iš Baltarusijos.