Lietuvos jaunimas pradeda kovą dėl aukso: viskas, ką turite žinoti apie pasaulio čempionatą

Šią vasarą įvairių amžiaus grupių pasaulio ar Europos pirmenybėse kovos keturios Lietuvos vaikinų krepšinio rinktinės. Pirmoji egzaminą laikys Rimanto Grigo treniruojama 19-mečių komanda, kuri dalyvaus liepos 1-9 d. Kaire rengiamame pasaulio čempionate.

Lietuvos jaunimas pradeda kovas pasaulio čempionate.<br> LKF nuotr.
 T.Sedekerskis turėtų vesti į priekį Lietuvos jaunimo rinktinę.<br> G.Bitvinsko nuotr.

Jul 1, 2017, 10:57 AM, atnaujinta Jul 1, 2017, 12:24 PM

Turnyras

Pasaulio čempionate varžysis 16 komandų. Jos pirmajame etape suskirstytos į keturias grupes. Lietuvos vaikinų varžovai B grupėje bus Vokietijos, Egipto ir Puerto Riko krepšininkai.

A grupėje rungtyniaus Prancūzija, Argentina, Naujoji Zelandija ir Korėja, C grupėje – Ispanija, Kanada, Japonija ir Malis, D grupėje – JAV, Italija, Angola ir Iranas.

Į atkrintamąsias varžybas pateks visos 16 komandų, o pirmasis etapas nulems tik jų išsidėstymą atkrintamųjų varžybų lentelėje.

Nežais

Pernai vykusiame Amerikos 18-mečių čempionate kelialapį į pasaulio pirmenybes iškovojo Brazilijos jauniai. Tačiau FIBA sustabdė Brazilijos narystę, todėl šios komandos vietą užėmė Argentina.

Į šios amžiaus grupės pasaulio čempionatą pirmą kartą nepateko Australijos rinktinė. Pernai australai Okeanijos čempionato finale nelauktai pralaimėjo Naujosios Zelandijos bendraamžiams 51:57.

Žemyno čempionate gana netikėtą nesėkmę patyrė Kinijos rinktinė. Ji praėjusių metų Azijos pirmenybėse pralaimėjo tik vienerias rungtynes, bet suklupo svarbiausiu metu – per ketvirtfinalio dvikovą su Irano vaikinais.

Europos pirmenybėse žemas vietas užėmė ir kelialapių į pasaulio čempionatą neiškovojo Serbijos, Kroatijos ir Graikijos komandos, kurios jaunimo turnyruose paprastai būna tarp lyderių. Pernai Europos čempionate šių trijų šalių krepšininkai net nepateko į ketvirtfinalį.

Kelialapis

Lietuvos vaikinų rinktinė kelialapį į pasaulio pirmenybes iškovojo praėjusių metų gruodį Samsune vykusiame Europos 18-mečių čempionate. Šis turnyras turėjo būti surengtas dar vasarą, tačiau buvo nukeltas į metų pabaigą dėl Turkiją sukrėtusių politinių neramumų.

Lietuvos krepšininkai Samsune iškovojo sidabro medalius. Lietuviai keliskart buvo per plauką nuo nesėkmės, tačiau išsikapstė iš sunkios padėties tiek grupės varžybose (lemiamose paskutinėse rungtynėse tik per pratęsimą palaužė Izraelį 94:88), tiek ketvirtfinalyje (likus 3 sek. atsiliko 4 taškais, bet po varžovų nesportinės pražangos Arnoldui Kulbokai įmetus dvi baudas bei Arnui Veličkai pataikius tritaškį nugalėjo Rusiją 82:81).
Pusfinalyje mūsų šalies vaikinai nugalėjo Vokietiją 69:62, bet finale nusileido visas rungtynes laimėjusiai ir aukso medalius iškovojusiai Prancūzijai 68:75.

Bronzos medalius laimėjo Italija, o be trijų prizininkių kelialapius į pasaulio pirmenybes taip pat gavo Vokietija ir Ispanija.

Permainos

Pernai Lietuvos rinktinė laikėsi ant keturių lyderių pečių. A.Kulboka pelnydavo 15,7 taško, Gytis Masiulis įmesdavo 15,2 taško ir atkovodavo 10 kamuolių, į turnyro geriausių žaidėjų penketą išrinktas Tadas Sedekerskis pelnydavo 14,5 taško ir atkovodavo 10,2 taško, A.Velička rinkdavo 11 taškų ir atlikdavo 5,7 rezultatyvaus perdavimo.

Į 19-mečių pasaulio pirmenybes išvyko ne visas didysis ketvertas. Lietuvos krepšinio federacija nusprendė, kad 1999 metais gimęs A.Velička šią vasarą turėtų žaisti 18-mečių rinktinėje.

Praeitis

Šios amžiaus grupės pasaulio pirmenybės rengiamos 13-ąjį kartą. Iš praėjusių 12 turnyrų lygiai pusę laimėjo JAV krepšininkai, iškovoję šešis aukso medalių komplektus.

Po vieną kartą čempionėmis tapo Lietuvos, Serbijos, Graikijos, Ispanijos, Australijos ir Jugoslavijos rinktinės.

Lietuviai

Lietuvos rinktinė į 19-mečių pasaulio čempionatą pateko septintąjį kartą. Iki šiol mūsų šalies vaikinai iškovojo tris medalių komplektus.
2003 metais Lietuvos krepšininkai buvo apdovanoti sidabru, 2011 metais – auksu, 2013 metais – bronza.

2003 metais Salonikuose vykusio čempionato finale Raimundo Kairio treniruojami lietuviai nusileido australams 92:126. Tos Lietuvos rinktinės lyderis buvo Linas Kleiza (vid. 29,1 tšk.), o kartu su juo ant garbės pakylos lipo Paulius Jankūnas, Darius Šilinskis, Marius Prekevičius, Steponas Babrauskas, Artūras Jomantas, Jonas Mačiulis ir kiti geriausi 1984-1985 metais gimę krepšininkai.

2011 metais Rygoje lietuvius į pergalę vedė Jonas Valančiūnas (vid. 23 tšk.), o tarp jo talkininkų Kazio Maksvyčio treniruojamoje komandoje buvo Vytenis Čižauskas, Dovydas Redikas, Edgaras Ulanovas, Žygimantas Skučas, Rokas Giedraitis, Tautvydas Sabonis ir kiti 1992 metais gimę žaidėjai. Jie finale 85:67 nugalėjo Serbijos komandą.

2013 metais Prahoje lietuvių viltis tapti čempionais sudaužė JAV jaunimas, pusfinalyje sutriuškinęs mūsų šalies vaikinus net 100:60. Tačiau paskui Tomo Masiulio treniruojama Lietuvos rinktinė laimėjo dramatiškas mažojo finalo rungtynes prieš australus 106:100 (po pratęsimo) ir iškovojo bronzą. 1994-aisiais metais gimusių krepšininkų rinktinėje nebuvo tokio aiškaus lyderio, kaip L.Kleiza ar J.Valančiūnas, o geriausiai žaidė Marius Grigonis, Tomas Dimša, Lukas Lekavičius ir Justas Tamulis.

Legendos

Pasaulio jaunių čempionato medalius yra laimėję ir Lietuvos krepšinio legendos Arvydas Sabonis bei Šarūnas Marčiulionis. Jiedu 1983 metais atstovavo antrąją vietą užėmusiai SSRS rinktinei.

SSRS krepšininkai Maljorkos Palmoje vykusio čempionato finale nusileido JAV komandai 78:82 (A.Sabonis finale pelnė net 29 taškus).
Beje, nors iki SSRS žlugimo buvo surengti keturi 19-mečių pasaulio čempionatai, šios šalies rinktinė medalius laimėjo tik kartą.