Iš dabartinių 18-kos krepšininkų, vietos galutiniame sąraše atsiras tik dvylikai. Į Europos čempionatą nevyksiantiems, planus apie nacionalinę komandą, bent jau kol kas, teks pamiršti.
Be jokios abejonės, Lietuvai Europos krepšinio čempionate atstovaujantys atletai kiekvieną kartą tampa visos šalies pasididžiavimu. Jiems negaila nei jėgų, nei laiko, o atstovauti savo šaliai po sunkių sezonų jie atvyksta iš įvairių pasaulio kampelių.
Rinktinę kiekvienais metais sudaro skirtingų šalių klubuose žaidžiantys atletai. Savo pirmuosius žingsnius ant parketo jie taip pat kadaise yra žengę skirtinguose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.
Kaunas jau daugybę metų vadinamas Lietuvos krepšinio sostine. Nenuostabu – Lietuvos komandą įvairiuose čempionatuose kiekvieną kartą atstovauja bent keletas iš šio miesto kilusių krepšininkų.
Tačiau tarp geriausių žaidėjų dažnai įsiterpia ir iš itin mažų Lietuvos vietovių kilę žaidėjai. Ankstesniuose čempionatuose, rinktinės atstovų gimtųjų miestų geografija buvo skirtinga, tačiau pakankamai plati. Panašu, kad šiais metais galutinėje rinktinės sudėtyje taip pat matysime oranžino kamuolio meistrus, kilusius iš mažiausiai keturių skirtingų vietovių.
Olimpiniai apdovanojimai – be vilniečių
Žvelgiant į pastarojo dešimtmečio aktualijas, darosi sunku įsivaizduoti nacionalinę komandą, kurioje nėra nė vieno iš Lietuvos sostinės kilusio krepšininko.
Tačiau, kuomet tris olimpinius krepšinio turnyrus iš eilės lietuviai dabinosi bronziniais apdovanojimais, tarp medalininkų nebuvo nė vieno tikro vilniečio.
2000-aisiais nacionalinės komandos sudėtyje buvo šešių skirtingų miestų atstovai (Kaunas, Klaipėda, Šilutė, Šakiai, Marijampolė, Kaišiadorys). 1996-aisiais geografija buvo šiek tiek siauresnė ir sudaryta iš penkių miestų (Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Alytus, Kretinga). 1992-aisias rinktinėje buvo vos keturių miestų atstovai (Kaunas, Klaipėda, Anykščiai, Kretinga).
Tačiau verta pabrėžti, kad kretingiškiai, kurie 1992-aisiais Barselonoje iškovojo olimpinius bronzos medalius sudarė net trečdalį rinktinės. Jų buvo keturi: Romanas Brazdauskis, Gintaras Einikis, Gintaras Krapikas, Alvydas Pazdrazdis.
Kiekvienais metais skirtingai
Vos per penkerius metus, nuo 2012-ųjų Londono olimpinių žaidynių, rinktinės veidas pasikeitė beveik nebeatpažįstamai. 2017-ųjų kandidatų sąraše jau nebėra net devynių krepšininkų, kurie rodos dar visai neseniai vedė Lietuvą į pergales.
Dabar, į rugsėjo mėnesį vyksiantį Europos čempionatą planuoja vykti vos trys 2012-aisiais metais Londone žaidę atletai: Jonas Valančiūnas, Mantas Kalnietis ir Jonas Mačiulis.
Penkerių metų laikotarpis nėra didelis, tačiau vien per juos didžiuosius Lietuvos miestus atstovaujančių krepšininkų skaičius kas kartą buvo skirtingas. 2012-aisiais penki krepšininkai buvo kilę iš Kauno, keturi – iš Vilniaus. 2013-aisiais ir 2014-aisiais skaičius išsilygino – abu didmiesčiai atitinkamai turėjo po keturis bei penkis atstovus. Tačiau 2015-aisiais skaičiai ženkliai pasikeitė, kai Kaune gimusių krepšininkų rinktinėje buvo penki, o iš Vilniaus kilę buvo tik du. 2016-aisiais situacija dar labiau pakrypo į laikinosios sostinės pusę. Kaune gimusių krepšininkų buvo net šeši, kai tuo tarpu Vilniuje ir vėl vos du.
Tarp Lietuvą atstovaujančių atletų gimtųjų miestų per penkerius metus iki dabar įsiterpė ir tokios vietovės kaip Šventoji, Marijampolė, Šilalė, Šiauliai, Alytus, Utena.
Mažesnių miestų atstovų yra kasmet
Iš nedidelių Lietuvos miestų kilusių atletų, nepaisant to, kad dažniausiai vyrauja didmiesčiai, rinktinėje galima išvysti kiekvienais metais.
Štai pavyzdžiui, keletą metų iš eilės tarp gimtųjų miestų buvo įsiterpusi Šventoji, kadangi nacionalinę komandą atstovavo iš ten kilęs Renaldas Seibutis. 2016-aisiais po ilgesnės pertraukos atsirado ir Alytus, kadangi rinktinėje žaidė šiame mieste gimęs Vaidas Kariniauskas.
Rinktinės žaidėjų gimtinių geografijoje įsitvirtino Utena, kurioje savo pirmuosius žingsnius krepšnio aikštėje žengė pagrindinis nacionalinės komandos vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas. Buvo ir Šilalė bei Marijampolė, kai į Lietuvos komandos žaidėjų sudėtį buvo įtrauktas šilališkis Lukas Lekavičius bei Suvalkijos sostinėje gimęs Darius Songaila.
Įvairovės yra ir šiais metais
Iš atuoniolikos pretendentų atstovauti Lietuvą 2017-ųjų Europos krepšinio čempionate, net aštuoni atletai yra kilę iš Kauno (Mantas Kalnietis, Adas Juškevičius, Marius Grigonis, Artūras Milaknis, Jonas Mačiulis, Edgaras Ulanovas, Donatas Motiejūnas).
Keturi kilę iš Klaipėdos (Mindaugas Girdžiūnas, Deividas Gailius, Artūras Gudaitis, Eimantas Bendžius), du – iš Vilniaus (Martynas Gecevičius, Mindaugas Kuzminskas).
Vienu krepšininku, jau šešti metai iš eilės džiaugiasi Utena (Jonas Valančiūnas). Kandidatų sąraše taip pat yra Šilalės (Lukas Lekavičius), Tauragės (Rokas Giedraitis) bei Kelmės (Martynas Sajus) ir Šventosios (Evaldas Kairys) atstovai.
Kai šiuo metu atrodo abejotina, kad galutinėje žaidėjų sudėtyje vietos atsiras žaidėjams gimusiems Šventojoje bei Kelmėje, tai apie Kauną daug galvoti nereikia, kadangi pajėgių žaidėjų gimusių šiame mieste gausu. Vis mažiau abejojama ir dėl to, kad į rinktinę pateks klaipėdietis A.Gudaitis, realius šansus patekti turi ir Šilalės atstovas Lukas Lekavičius, o nacionalinės komandos neįmanoma įsivaizduoti be vilniečio M.Kuzminsko bei uteniškio J.Valančiūno.
Atsižvelgus į visus krepšininkus ir žinant jų galimybes bei svarbą rinktinei galima manyti, kad savo atstovais nacionalinėje komandoje šiemet galės ir vėl džiaugtis bent keturios Lietuvos vietovės.