„Eurobasket 2017“ diena: serbų kerštas, vengrų amžiaus pergalė ir neįveikiami rusai

Ispanijos ir Kroatijos krepšininkai gali užsisakyti bilietus į Stambulą, o Rusijos komandai dar nereikia užsisakinėti bilietų namo. Šių trijų šalių rinktinės pirmadienį Europos čempionate iškovojo trečiąsias pergales ir užsitikrino kelialapius į atkrintamąsias varžybas. Ispanai, kroatai ir rusai prisidėjo prie slovėnų, kurie kelialapį į aštuntfinalį gavo dar pirmadienį.

Serbijos krepšinio rinktinė palaužė Turkiją<br> fiba.basketball.com
Daugiau nuotraukų (9)

Sep 5, 2017, 7:31 AM, atnaujinta Sep 5, 2017, 3:34 PM

Po tris pergales iškovojusios Ispanija ir Kroatija pirmauja C grupėje, kurios varžybos vyksta Kluže. Po vieną pergalę šioje grupėje turi Juodkalnija, Vengrija ir Čekija, nė vienos – šeimininkė Rumunija.

Rusija yra vienvaldė D grupės lyderė. Šioje grupėje po du kartus laimėjo Latvija ir Serbija, po vieną – Turkija ir Belgija, nė karto – Didžioji Britanija. D grupės komandos kovoja Stambule, ten pat vyks ir atkrintamosios varžybos.

Kerštas. Iš serbų atminties dar neišblėso prisiminimai apie Stambule vykusį 2010 metų pasaulio čempionatą, kurio pusfinalyje „Erelius“ dėl akivaizdžios teisėjo klaidos (paskutinėmis sekundėmis nepamatė ar nenorėjo pamatyti, kai Keremas Tunceri užmynė liniją) nugalėjo šeimininkė Turkijos komanda.

Po to serbai Europos čempionatuose dukart įveikė turkus, tačiau kerštas galėjo būti išties saldus tik tuo atveju, jei būtų pasiektas kovojant dėl medalių arba varžovų tvirtovėje.

Atkeršyti pavyko pirmadienį, kai „Ereliai“ nugalėjo „12 milžinų“ Stambulo „Fenerbahce“ arenoje.

Lūžis. Bogdanas Bogdanovičius pelnė 17 taškų ir buvo rezultatyviausias Serbijos rinktinės krepšininkas. Tačiau tris su puse kėlinio jo žaidimas „Erelių“ trenerį Aleksandarą Džordževičių vertė piktai raukytis – 35-ąją min. iki tol netaikliai atakavusio Eurolygos čempiono sąskaitoje buvo vos 7 taškai.

Viskas vos ne akimirksniu pasikeitė, kai turkai pirmą kartą nuo pirmojo kėlinio persvėrė rezultatą 59:57, paskui 61:60. Švieslentėje užsidegę nepalankūs skaičiai tarsi pakeitė Bog.Bogdanovičių ir jis per vieną ataką pataikė du tritaškius (serbai gavo teisę tęsti ataką, nes kamuoliui jau skriejant prasižengė dėl pozicijos po krepšiu kovojęs turkas Erkanas Veyseloglu).

Serbijos rinktinė susigrąžino pranašumą ir varžovams atsigauti nebeleido. A.Džordževičiaus auklėtiniai nugalėjo 80:74.

Švaistūnai. Sekmadienį Suomijos ir Izraelio krepšininkai sugebėjo išsikapstyti iš kone beviltiškos padėties. A ir B grupių šeimininkai ketvirtajame kėlinyje atsiliko dideliu skirtumu, bet nenuleido rankų ir privertė raudonuoti pergales paleidusias Lenkijos ir Vokietijos rinktines.

Atrodo, kitos komandos turėjo pasimokyti iš lenkų ir vokiečių klaidų, bet antradienį ant to paties grėblio vos neužlipo Latvijos krepšininkai.

Latviai trečiajame kėlinyje triuškino Didžiosios Britanijos komandą 29 taškų skirtumu 84:55, o prieš ketvirtąjį kėlinį vis dar turėjo daugiau nei solidų pranašumą 84:58. Tačiau trenerio Ainaro Bagatskio į aikštę įleistas antrasis penketas prarado iniciatyvą, o paskui įsibėgėjusių britų nebesustabdė ir Latvijos rinktinės lyderiai.

Paskutinę minutę iš persvaros liko vargani 5 taškeliai (95:90), bet latvių laimei, kėlinys buvo per trumpas ir varžovai pavyti nespėjo. Latvijos rinktinė nugalėjo 97:92.

Tritaškiai. Latvių gynėjas Davis Bertanas dėl nedidelės piršto traumos praleido antrąsias rungtynes, bet pirmadienį grįžo į aikštę ir patvirtino, kad trauma tikrai buvo nedidelė. 24 metų „San Antonio Spurs“ snaiperis pataikė net 7 iš 8 tritaškių ir pelnė 22 taškus (iš dviejų taškų zonos jis net nemetė).

Visa Latvijos komanda pataikė 17 iš 34 tritaškių ir pakartojo šio čempionato įmestų tritaškių rekordą (taip pat 17 tritaškių italai įmetė į ukrainiečių krepšį).

Pergalė. Vengrijos vyrų krepšinis gali pasigirti skambiomis pergalėmis. Šios šalies rinktinė netgi buvo Europos čempionė, per žemyno pirmenybes iškovojo sidabro ir bronzos medalius. Tačiau visi didžiausi laimėjimai pasiekti labai seniai – praėjusio amžiaus viduryje. Paskui parsidėjo ilgo nuosmūkio laikotarpis, o kelis pastaruosius dešimtmečius žemyno krepšinio visuomenė kalbėdavo nebent apie Vengrijos moterų pasiekimus.

Tuo tarpu Vengrijos vyrai Europos čempionate žaidžia pirmą kartą šiame amžiuje ir vos antrą kartą nuo 1969 metų.

Galima sakyti, kad vengrams smarkiai pasisekė. Europos čempionato šeimininkais tapę kaimynai rumunai savo partnere pasirinko Vengrijos krepšinio federaciją, tad Vengrijos rinktinė dar prieš traukiant burtus pateko į C grupę. O burtai į šią grupę atsiuntė dar dvi įveikiamas komandas – Čekijos ir Juodkalnijos rinktines.

Adamui Hangai ir jo tautiečiams atsirado pagrįsta viltis patekti į atkrintamąsias varžybas, ir pirmadienį vengrai žengė tvirtą žingsnį šio tikslo link – nugalėjo vieną iš pagrindinių varžovių Čekijos rinktinę 85:73.

Įdomu, kad vengrai pirmavo nuo pirmosios atakos, kurią dvitaškiu pabaigė Davidas Vojvoda, ir nė sykio neleido čekams persverti rezultato.

Aštuntfinalio duris pravėrusi Vengrijos komanda Europos čempionatuose iškovojo pirmąją pergalę nuo 1969 metų. 1999-aisiais, kai vengrai žaidė žemyno pirmenybėse praėjusį kartą, jiems laimėti nepavyko.

Sunkumai. Kroatijos rinktinė Europos čempionate kol kas skina pergales. Tačiau kroatų sirgaliai tikriausiai nėra patenkinti tuo, kaip tos pergalės skinamos – komandos sudėtis per stipri, kad ji Vengrijos ar Juodkalnijos rinktines palaužtų tik paskutinėmis minutėmis.

Tačiau pirmadienį kroatai žaisdami su gerokai silpnesniais laikomais varžovais juodkalniečiais vėl turėjo sėdėti lyg ant adatų vos ne iki finalo sirenos.

Favoritams nepadėjo net pribloškiantis startas – jau 3-ąją min. Kroatijos komanda buvo priekyje 15:0. Paskui atsigavusi Juodkalnijos rinktinė pradėjo minti ant kulnų ir paskutinę minutę sumažino atsilikimą iki vieno taško 72:73.

Vis dėlto išgąsčio akimirkas išgyvenusiems Kroatijos krepšininkams pavyko laimėti 76:72.

Duetas. Kroatų sirgaliai turėtų būti nepatenkinti ir tuo, kad kiti krepšininkai beveik nepadeda dviem lyderiams. Bojanas Bogdanovičius (vid. 22,3 tšk.) ir Dario Šaričius (vid. 13,3 tšk.) per tris turus pelnė beveik pusę komandos taškų (107 iš 217).

Neįveikiami. Rusijos rinktinė per du praėjusius Europos čempionatus iškovojo vos dvi pergales (prieš Turkija bei Bosniją ir Hercegoviną) ir abukart iš varžybų pasitraukė po pirmojo etapo.

Šiais metais rusai per trejas rungtynes jau laimėjo daugiau kartų nei per 10 rungtynių 2013 ir 2015 metais.

Pirmadienį Rusijos krepšininkai pratęsė pergalių seriją įveikdami Belgijos komandą 76:67.

Džiaugsmai. C grupės šeimininkė Rumunijos rinktinė tenkinasi mažais džiaugsmais. Pirmadienį rumunų sirgaliai šėlo vien dėl to, kad jų palaikoma komanda pirmojo kėlinio pabaigoje pirmavo prieš Europos čempionę Ispanijos ekipą 19:18 (beje, pirmavo pirmą ir paskutinį kartą).

Suprantama, buvo tik laiko klausimas, kada varžovai perjungs pavarą ir nuskuos į priekį. Ispanai tą padarė antrajame kėlinyje, o rungtynes laimėjo 41 taško skirtumu 91:50.

Ispanijos rinktinė sutriuškino trečius varžovus paeiliui. Per du pirmuosius turus juodkalniečiai buvo įveikti 39 taškais, čekai – 37 taškais.

C grupė

Vengrija – Čekija 85:73. A.Hanga 31, D.Vojvoda 18, Z.Perlas 12, R.Allenas 10/ T.Satoransky ir L.Palyza po 18, P.Auda 15, V.Hrubanas 12.

Kroatija – Juodkalnija 76:72. Boj.Bogdanovičius 23, D.Šaričius 14, R.L.Ukičius ir M.Tomasas po 9/ T.Rice‘as 22, B.Dubljevičius 17, 11 atk.kam., N.Vučevičius 12.

Ispanija – Rumunija 91:50. J.Hernangomezas 18, 12 atk.kam., P.Oriola ir M.Gasolis po 11, J.Sastre 10, W.Hernangomezas 9, 13 atk.kam./ V.Moldoveanu 15, B.Nicolescu ir O.Calota-Popa po 6.

D grupė

Latvija – Didžioji Britanija 97:92. K.Porzingis 28, Dav.Bertanas 22, J.Strėlniekas 13, J.Timma 11/ G.Olaseni 23, 10 atk.kam., K.Johnsonas 18, T.Okereaforas 12, D.Lawrence‘as 11, 10 rez.perd.

Rusija – Belgija 76:67. A.Švedas 20, T.Mozgovas 1, N.Kurbanovas ir D.Chvostovas po 10, ... A.Voroncevičius 5, 10 atk.kam./ M.De Zeeuwas 15, Q.Serronas 12, J.Mwema 11, J.Tabu 10.

Serbija – Turkija 80:74. Bog.Bogdanovičius 17, S.Jovičius 15, M.Mačvanas ir D.Milosavljevičius po 8/ M.Mahmutoglu 19, C.Osmanas 15, S.Erdenas 13, F.Korkmazas 11.