Antradienio apžvalga. Pamoka kylančiai žvaigždei, nervingi ispanai ir rami „Vilkų gauja“

Europos krepšinio čempionate jau paaiškėjo 14 komandų, kurios kovos atkrintamosiose varžybose.

Europos čempionate netrūksta įnirtingų kovų ir staigmenų.<br> fiba.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

Sep 6, 2017, 9:37 AM, atnaujinta Sep 6, 2017, 12:52 PM

Pirmąjį tikslą pasiekė Slovėnija, Suomija, Prancūzija (A grupė), Lietuva, Vokietija, Italija (B grupė), Ispanija, Kroatija, Juodkalnija, Vengrija (C grupė), Serbija, Latvija, Rusija ir Turkija (D grupė).

Galimybes patekti į aštuntfinalį prarado Islandija (A grupė), Izraelis (B grupė), Čekija, Rumunija (C grupė), Belgija ir Didžioji Britanija (D grupė).
Dėl paskutiniųjų dviejų kelialapių kovos Lenkija ir Graikija (A grupė), Gruzija ir Ukraina (B grupė).

Dubleris. Kristapas Porzingis per pirmuosius tris turus buvo vos ne pusė Latvijos rinktinės. Tačiau antradienį kylančią latvių žvaigždę ant žemės nuleido buvęs NBA čempionas Timofejus Mozgovas. 31-erių rusas jau 18-ąją min. privertė neatidžiai žaidusį 22-ejų latvį prasižengti ketvirtąjį kartą, o pats vien per antrąjį kėlinį pelnė 11 taškų. Po dviejų kėlinių T.Mozgovo sąskaitoje buvo 15 taškų, K.Porzingio – 5, o Rusijos rinktinės atsargoje – 10 taškų persvara 44:34.

Latvijos rinktinės treneriui Ainarui Bagatskiui reikėjo ieškoti kitų kelių į pergalę. Kitas kelias buvo pasodinti K.Porzingį ant suolo ir pasikliauti iki tol mažai žaidusiu vidurio puolėju Martiniu Meieriu.

26-erių M.Meieris puikiai atliko visas užduotis: visiškai nutildė T.Mozgovą (jis po pertraukos tepelnė 2 taškus) ir pats surinko 10 taškų (per pirmuosius tris turus buvo pelnęs vos 5 taškus).

Rusijos rinktinė be T.Mozgovo indėlio tapo bedantė, o Latvijos komandos puolimą atgaivino ne tik M.Meieris, bet ir snaiperis Janis Timma. Antroje pusėje sąlygas diktavę A.Bagatskio auklėtiniai pasiekė pergalę 84:69.

Skirtumas. Latvijos rinktinei buvo svarbu ne šiaip laimėti, bet ir laimėti kuo didesniu skirtumu. Latviai tikslą pasiekė, ir jei paskutiniajame ture nugalės Turkijos rinktinę, atkrintamųjų varžybų pirmajame etape tikrai nesusitiks su ispanais ar kroatais.

Jei latviai būtų įveikę rusus mažu skirtumu, mūsų kaimynams nebūtų padėjusi net triuškinama pergalė prieš turkus.

Kopija. Prancūzijos ir Lenkijos krepšininkai padarė Latvijos ir Rusijos komandų dvikovos kopiją. Helsinkyje, kaip ir Stambule, favoritai pasigedo lyderių indėlio, labai ilgai atsiliko, bet rungtynių pabaigoje sugebėjo perimti iniciatyvą. Prancūzai įveikė lenkus 78:75.

Prancūzijos ekipoje labai prastai žaidė abu lyderiai. Evanas Fournier pelnė tik 4 taškus (2/7 metimų), Nando De Colo – 8 taškus (3/9 metimų). Iki šio turo ir E.Fournier, ir N.De Colo vidurkis buvo 17,7 taško.

Užtat „mėlynųjų“ gretose spindėjo kitas gynėjas Thomas Heurtelis, perėmęs estafetę iš lyderių ir įmetęs 23 taškus (8/8 dvitaškių). Net 15 taškų Th.Heurtelis pelnė per ketvirtąjį kėlinį.

Pamatęs, kad ne visi komandos draugai atlieka savo užduotis, svarų žodį tarė ir prancūzų kapitonas Boris Diaw. 35 metų puolėjas, žaidžiantis aštuntajame Europos čempionate, pelnė 13 taškų (po trejų rungtynių jo sąskaitoje buvo 14 taškų).

Išeivis. Prancūzijos ir Lenkijos komandų rungtynės buvo ypatingos Aaronui Celiui. Jis gimė ir užaugo Prancūzijoje išeivių iš Lenkijos šeimoje, žaidė Prancūzijos jaunimo rinktinėse (beje, kartu su N.De Colo), bet paskui gavo leidimą rungtyniauti Lenkijos vyrų rinktinėje.

Antradienį A.Celis net nustelbė prancūzų žvaigždę N.De Colo. 30-metis puolėjas sužaidė geriausias rungtynes Lenkijos rinktinėje ir įmetė 14 taškų.

Ramybė. Antradienį per Suomijos rinktinės rungtynes Helsinkio arenoje buvo neįprastai ramu. Suomiai jau buvo įpratinę sirgalius, kad jų mačuose nugalėtojai paaiškėja tik paskutinėmis akimirkomis, bet per rungtynes su Graikijos komanda didžiąsias aistras užgesino daug anksčiau.

Trečiajame kėlinyje netgi atrodė, kad graikams gresia sutriuškinimas – „Vilkų gauja“ pirmavo 20 taškų skirtumu. Vis dėlto svečiai aptirpdė atsilikimą ir Suomijos rinktinė nugalėjo 89:77.

Drausmė. Ketvirtajame kėlinyje graikai sparčiai vijosi šeimininkus ir buvo sumažinę skirtumą iki 4 taškų. Tačiau pietiečiams labai trūko drausmės ir šalto proto. Graikijos krepšininkus atgal dukart nubloškę nesportinės pražangos, o ypač kvailai likus 1 min. 9 sek. (rezultatas buvo 74:80) pasielgė Thanasis Antetokounmpo, griebęs už kelnaičių nuo jo pabėgusiam Lauri Markkanenui.

Komandos draugas Kostas Papanikolaou jau buvo pasiruošęs pasitikti L.Markkaneną baudos aikštelėje, todėl nigeriečių kilmės puolėjui visai nebuvo prasmės kišti nagus.

Pratęsimas. A grupės šeimininkė Suomijos rinktinė pratęsimus žaidė jau dvejose rungtynėse. O antradienį pratęsimo reikėjo ir per B grupės šeimininkės Izraelio komandos mačą su Gruzijos komanda.

Šis mačas buvo kone atkakliausias Europos čempionate. Per 40 minučių nė vienai komandai nepavyko nutolti didesniu nei 10 taškų skirtumu, bet šeimininkai beveik visą laiką lenkė varžovus keliais nedideliais žingsneliais.

Vis dėlto pabaigoje Gruzijos rinktinė rado resursų pagerinti žaidimą, o iš tikrųjų pratęsimo net neturėjo būti. Ketvirtojo kėlinio pabaigoje gruzinai puikiai surengė paskutinę ataką ir perdavė kamuolį į baudos aikštelę Zazai Pačulijai. Atrodė, kad du taškai neišvengiami, bet ant NBA čempiono rankų pakibo du Izraelio rinktinės krepšininkai. Akivaizdžią pražangą matė turbūt visa Europa, tačiau teisėjai nusprendė tą akimirką nusisukti.

Teisybė buvo sugrąžinta per pratęsimą, per kurį supykę gruzinai iš varžovų nepaliko nė šlapios vietos. Kaukaziečiai šventė pergalę 104:91.

Turkai nugalėjo belgus 78:65, bet pergalė buvo labai sunki. „12 milžinų“ vis nutoldavo, bet „Belgijos liūtai“ vis pavydavo, ir 36-ąją min. rezultatas dar buvo lygus 60:60. Tačiau tada Turkijos komanda pelnė net 13 taškų be atsako ir sirgaliai Stambulo arenos tribūnose galėjo lengviau atsikvėpti.

Kova. Ispanijos rinktinė trejas rungtynes smaginosi triuškindama keliomis galvomis silpnesnius varžovus. Gali būti, „Raudonoji siaubūnė“ spėjo patikėti, jog yra aiškiai pranašesnė už visas Europos komandas, ir antradienį neatsižvelgė, kad kitoje aikštės pusėje išsirikiavo ne Juodkalnijos, Čekijos ar Rumunijos, o gerokai pajėgesni ir per pirmuosius tirs turus irgi pralaimėjimų nepatyrę Kroatijos krepšininkai.

Kol ispanai susivokė, varžovai surengė spurtą ir pabėgo į priekį 10:1. Vis dėlto gera pradžia kroatams nebuvo pusė darbo. Ispanijos rinktinė dar pirmajame kėlinyje persvėrė rezultatą, paskui beveik visą laiką pirmavo ir nugalėjo 79:73.

Nervai. Priešpaskutinę ketvirtojo kėlinio minutę Ispanijos rinktinė jau jautė pergalės alsavimą. Tačiau iki sirenos likus 1 min. 32 sek. ir ispanams pirmaujant 68:63 šansą varžovams padovanojo ryškiausia komandos žvaigždė Pau Gasolis ir treneris Sergio Scariolo.

Prie baudos metimų linijos stojęs kroatas Dario Šaričius keturis kartus iš eilės pasiuntė kamuolį į krepšį ir iš ispanų persvaros beliko vienas taškas. Vis dėlto persverti rezultato Kroatijos komandai nepavyko ir ji patyrė pirmąjį pralaimėjimą.

Permaina. Atrodo, po ilgos pertraukos į Kroatijos rinktinę grįžusiam Marko Popovičiui trūko rimto iššūkio. Per pirmąsias trejas rungtynes buvęs Kauno „Žalgirio“ gynėjas nebuvo aktyvus ir sulaukė kritinių pastabų.

Tačiau per rungtynes su Ispanijos rinktine ilgai Ispanijos lygoje žaidęs M.Popovičius pasikeitė į gerąją pusę. Jis buvo vienas naudingiausių Kroatijos ekipos krepšininkų ir pelnė 11 taškų.

Dvikova. Vokietijos ir Italijos rinktinės turi itin ryškius lyderius. Vokiečių rezultatus labiausiai lemia Dennisas Schroderis, italų – Marco Belinelli.

Antradienį buvo laukiama įdomios šių žvaigždžių dvikovos, bet žvaigždės statusą, ir tai ne visai, patvirtino tik 23-ejų D.Schroderis. Jis pelnė 17 taškų ir padėjo Vokietijos rinktinei iškovoti pergalę 61:55.

D.Schroderis atakavo gana netaikliai (pataikė 5 iš 12 metimų), bet dar prastesnis buvo 31-erių M.Belinelli taiklumas. Italų lyderis pataikė vos 4 iš 18 metimų (po 2 iš 9 dvitaškių ir tritaškių) ir pelnė 12 taškų.

Beje, Italijos rinktinė, kuri per rungtynes su ukrainiečiais pasiekė šio čempionato tritaškių rekordą (pataikė 17 iš 31 tolimo metimo), antradienį įmetė tik 7 iš 29 tritaškių.

Nuosmūkis. Čekijos rinktinė užpernai nustebino Europos krepšinio visuomenę ir, žemyno pirmenybėse užėmusi septintąją vietą, iškovojo kelialapį į olimpinį atrankos turnyrą.

Tačiau šiais metais čekai į Europos čempionatą atvyko be dviejų iš trijų banginių – Jano Vesely ir natūralizuoto amerikiečio Blake‘o Schilbo, o ir trečiasis buvęs vedlys Tomašas Satoransky per sezoną, kurį praleido ant „Washington Wizards“ suolo, prarado krepšinio pojūtį.

Nepaisant visų pokyčių, į labai silpną C grupę patekusi Čekijos rinktinė turėjo vilčių iškovoti kelialapį į aštuntfinalį. Tačiau visos viltys žlugo per dvi dienas – pirmadienį ir antradienį čekai nusileido abiem pagrindinėms varžovėms Vengrijos ir Juodkalnijos rinktinėms. Nusileido beviltiškai – per šias dvejas rungtynes Čekijos rinktinė nė karto nebuvo išsiveržusi į priekį.

Blogiausi. Europos čempionate pergalių dar neiškovojo trys komandos. Visiems varžovams nusileido Rumunijos, Didžiosios Britanijos ir Islandijos krepšininkai.

Vis dėlto rumunai ir britai kaunasi iš paskutiniųjų ir nesileidžia triuškinami. Tuo tarpu Islandijos krepšininkų žaidimas yra visiškai beviltiškas.

Islandijos rinktinė šiame turnyre pralaimėjo 29, 30, 36 ir 27 taškų skirtumu (vid. 30,5 tšk.).

Triuškintojai. Antradienį Lietuvos rinktinė prisidėjo prie komandų, kurios šiame Europos čempionate laimėjo 30 ar didesniu taškų skirtumu. Lietuvos krepšininkai nugalėjo ukrainiečius 94:62 (32 taškais).

30 ar didesniu taškų skirtumu taip pat yra laimėjusios Ispanija (prieš Juodkalniją, Čekiją ir Rumuniją), Lenkija (prieš Islandiją) ir Prancūzija (prieš Islandiją).

Slovėnija – Islandija 102:75. G.Dragičius 21, J.Blažičius 15, K.Prepeličius 14, L.Dončičius 13, E.Muričius 11/ M.Hermanssonas 18, H.Baringssonas ir H.Palssonas po 14.

Prancūzija – Lenkija 78:75. Th.Heurtelis 23, B.Diaw 13, ... J.Lauvergne‘is 6, 11 atk.kam./ A.Waczynski 15, A.Celis 14, M.Ponitka 12, L.Koszarekas 10.

Suomija – Graikija 89:77. P.Koponenas 24, L.Markkanenas 17, T.Rannikko 14/ T.Antetokounmpo 17, K.Sloukas 12, D.Agravanis 9.

B grupė

Lietuva – Ukraina 94:62. J.Valančiūnas 22, 14 atk.kam., M.Kuzminskas 17, M.Gecevičius 11, M.Kalnietis 10, 11 rez.perd./ A.Pustovyj 29, M.Pustozvonovas ir V.Bobrovas po 5.

Vokietija – Italija 61:55. D.Schroderis 17, J.Voigtmannas 12, D.Theisas 11/ A.Filloy 15, M.Belinelli 12.

Gruzija – Izraelis 104:91 (po pratęsimo). T.Šengelija 25, 19 atk.kam., Z.Pačulija 19, 11 atk.kam., M.Dixonas 18, D.Sanadzė 17, M.Markoišvilis 11/ G.Mekelis 23, R.Howellas 19, O.Casspi 16, L.Eliyahu 14.

C grupė

Juodkalnija – Čekija 88:75. N.Vučevičius 17, 14 atk.kam., N.Ivanovičius 17, N.Pavličevičius 13, S.Šehovičius 12/ P.Auda 14, T.Satoransky 13, 11 rez.perd., L.Palyza, M.Peterka ir J.Bohačikas po 11.

Ispanija – Kroatija 79:73. R.Rubio 13, F.San Emeterio ir S.Rodriguezas po 12, P.Gasolis 11, 10 atk.kam./ D.Šaričius 18, 13 atk.kam., Boj.Bogdanovičius 15, M.Popovičius 11, M.Tomasas 10.

Vengrija – Rumunija 80:71. D.Vojvoda 26, A.Hanga 25, R.Allenas 10/ A.Mandache 24, C.Baciu 12, O.Calota-Popa 11.

D grupė

Latvija – Rusija 84:69. J.Timma 22, R.Šmitas ir K.Porzingis po 11, M.Meieris 10/ A.Švedas 21, T.Mozgovas 16, A.Zubkovas 7.

Serbija – Didžioji Britanija 82:68. Bog.Bogdanovičius 18, V.Štimacas ir S.Jovičius po 11, M.Mačvanas 10/ T.Okereaforas 17, K.Johnsonas 13, L.Nelsonas 11, ... G.Olaseni 6, 13 atk.kam.

Turkija – Belgija 78:65. F.Korkmazas 14, S.Erdenas ir M.Mahmutoglu po 12, C.Osmanas 10/ S.Van Rossomas 13, P.A.Gillet 10.