Sekmadienio apžvalga. Himnas nenugalėtojams, rusų slaptas ginklas ir vienos krypties mačas

Europos čempionato aštuntfinalis padovanojo nedaug įsimintinų akimirkų. Sirgaliai iki paskutiniųjų akimirkų lyg ant adatų sėdėjo tik per vienerias šeštadienį vykusias rungtynes.

Sekmadienio aštuntfinalio akimirkos.<br> AFP nuotr.
Daugiau nuotraukų (30)

Sep 11, 2017, 10:10 AM, atnaujinta Sep 11, 2017, 12:57 PM

Tuo tarpu sekmadienį buvo žaidžiama viena kryptimi ir net trys iš keturių mačų baigėsi dviženkliu skirtumu: Latvija sutriuškino Juodkalniją 100:68, Rusija pranoko Kroatiją 101:78, Ispanija įveikė Turkiją 73:56, Serbija nugalėjo Vengriją 86:78.

Ketvirtfinalio rungtynės vyks antradienį ir trečiadienį. Antradienį kovos Ispanija – Vokietija ir Slovėnija – Latvija, trečiadienį žais Graikija – Rusija ir Serbija – Italija.

Šeimininkai. Žiūrovų skaičius Europos čempionato rengėjų nedžiugina, o paskutinę turnyro savaitę padėtis gali dar pablogėti, nes jau aštuntfinalyje pralaimėjo atkrintamųjų varžybų šeimininkė Turkijos rinktinė.

Nė karto nepirmavę „12 milžinų“ pripažino Europos čempionės Ispanijos komandos pranašumą 56:73.

Galutinis rezultatas neatspindėjo mačo eigos. Nors ispanai visą laiką pirmavo, turkai ilgai atsiliko vienženkliu skirtumu ir neprarado vilties pavyti. Turkijos krepšininkai puikiai gynėsi, bet savoje aikštės pusėje paliko per daug jėgų, todėl jų puoilmas strigo.

Šeimininkai dažnai nepataikydavo net tada, kai susikurdavo geresnes progas negu varžovai. O ketvirtajame kėlinyje lemiamą žodį tarė ispanas Ricky Rubio. Jo tolimas dvitaškis ir du tritaškiai (gynėjas visus tris kartus metė laisvas) užklupo turkus nepasiruošusius ir užtikrino ispanų pergalę.

R.Rubio pelnė 15 taškų ir buvo rezultatyviausias nugalėtojų žaidėjas. „Utah Jazz“ naujokas net 12 taškų įmetė per ketvirtąjį kėlinį.

Nusivylimai. Geriausias Turkijos rinktinės žaidėjas pirmajame etape buvo „Cleveland Cavaliers“ naujokas Cedi Osmanas. Tačiau aštuntfinalio įtampa 22 metų puolėjui buvo per didelis iššūkis. Jis darė daug klaidų, nepataikė tokių metimų, kuriuos, regis, galėtų įmesti užsimerkęs ir pelnė tik 8 taškus (pataikė 2 iš 8 dvitaškių ir tritaškių).

Pirmajame etape šio žaidėjo vidurkis buvo 17,6 taško.

Nuvylė ir labiausiai patyręs Turkijos rinktinės krepšininkas Sinanas Guleras. Kapitonas pataikė 1 iš 5 metimų ir pelnė 2 taškus.

Ispanai. Ispanijos rinktinė tarp aštuonių stipriausių komandų pateko jau 20-ajame iš eilės Europos čempionate.

Pastarąjį kartą ispanai žemiau buvo nusileidę 1977 metais, kai užėmė devintąją vietą. Paskui varžybų sistema daug kartų keitėsi, keliuose čempionatuose apskritai žaidė tik aštuonios komandos, bet viena nesikeitė – ispanai būdavo tarp geriausių.

Maža to, nuo 1999 metų Ispanijos rinktinė Europos čempionatuose laimėjo visas devynerias ketvirtfinalio rungtynes. Pastaroji komanda šiame etape įveikusi ispanus buvo Rusijos rinktinė, kuri 1997 metais laimėjo 70:67.

Himnas. Kai kuriuose komandiniuose žaidimuose (pavyzdžiui, ledo ritulyje) po rungtynių atliekamas nugalėtojų šalies himnas. Vengrijos krepšininkai Europos čempionato aštuntfinalyje nenugalėjo, bet himną išgirdo ir pelnytai galėjo jaustis nugalėtojais.

Kai krepšininkai po rungtynių aikštės viduryje išsirikiavo paskutinei nuotraukai, giedoti himną pradėjo nedidelis būrelis, gal apie dvi dešimtis, į Stambulą atvykusių Vengrijos sirgalių.

Intriga. Vengrijos krepšininkai galėjo didžiuotis tuo, ką nuveikė per pastaruosius porą metų. Jie į Europos čempionatą pateko po 18 metų pertraukos, o baigiamajame turnyre laimėjo pirmą kartą nuo 1969 metų.

Aštuntfinalyje vengrų laukė neįvykdoma misija, bet jie nepabūgo Serbijos rinktinės ir privertė varžovus jaudintis iki paskutiniųjų minučių.

Serbijos komanda beveik visą laiką pirmavo (vengrai rezultatą persvėrė vos vieną kartą – 2-ąją min.), bet laimėjo tik 86:78. Dėl to, kad intriga neišblėso, serbai galėjo kaltinti tik save. Jie rungtynes pradėjo nesusikaupę ir už tai brangiai mokėjo, o ketvirtajame kėlinyje, vis negalėdami nutolti, taip sutriko, kad pažėrė visą virtinę jų lygio krepšininkams nebūdingų klaidų.

Lyderis. Dar nežinia, kaip viskas būtų baigęsi, jeigu žaisti visa jėga būtų galėjęs Vengrijos rinktinės lyderis Adamas Hanga. Ne tiek su varžovais, kiek su traumomis kovojantis gynėjas sekmadienį nepataikė nė vieno iš 7 dvitaškių ir tritaškių. Jis pelnė tik 1 tašką.

Serbai. Serbijos krepšininkai ketvirtfinalyje žais penktą kartą iš eilės. Per praėjusius keturis čempionatus serbai ketvirtfinalyje dukart laimėjo (2009 ir 2015 m.) ir dukart pralaimėjo (2011 ir 2013 m.).

Užpernai „Erelių“ užduotis nebuvo labai sudėtinga – jie į pusfinalį žengė po pergalės prieš Čekijos komandą.

Kaimynai. Geriausią istorijoje rezultatą pasiekusi ir pirmą kartą į Europos čempionato antrąjį etapą patekusi Juodkalnijos rinktinė nebuvo rimta varžovė Latvijos krepšininkams. Net 15 iš 25 tritaškių pataikę latviai jau pirmajame kėlinyje įgijo dviženklę persvarą ir sutriuškino varžovus 100:68.

Latvijos rinktinė po Nepriklausomybės atkūrimo žaidžia 11-ajame Europos čempionate, o į ketvirtfinalį pateko tik trečiąjį kartą. 2001-aisiais latviai ketvirtfinalyje pralaimėjo Jugoslavijos rinktinei, 2015-aisiais – Prancūzijos ekipai.

Paspirtis. Kroatijos ir Rusijos rinktinės yra labai panašios viena savybe – abi komandas tempia du ryškūs lyderiai.

Kroatai Bojanas Bogdanovičius ir Dario Šaričius bei rusai Aleksejus Švedas ir Timofejus Mozgovas savo darbą padaro, bet jei prie jų prisideda dar kas nors, papildoma rankų pora gali tapti lemiamu veiksniu.

Sekmadienį lemiamu veiksniu tapo Vitalijus Fridzonas, kurio taiklūs metimai padėjo Rusijos rinktinei pabėgti nuo varžovų trečiajame kėlinyje. Po dviejų kėlinių rusai pirmavo tik 46:42, o trečiajame ketvirtyje V.Fridzonas pelnė 8 taškus ir jo komanda susikrovė solidžią persvarą 72:57.

Šis skirtumas tapo nuosprendžiu Kroatijos rinktinei. Kroatai pralaimėjo 78:101 ir antrame iš eilės Europos čempionate liko už ketvirtfinalio borto.

Rusai. Po SSRS subyrėjimo Rusijos rinktinė net dešimtyje iš eilės Europos čempionatų (nuo 1993 iki 2011 m.) pateko į ketvirtfinalį. Tačiau 2013 ir 2015 metais rusai varžybas baigė jau pirmajame etape.

Aštuntfinalis

Latvija – Juodkalnija 100:68. J.Timma 21, K.Porzingis 19, J.Strėlniekas 12, J.Blūmas 10/ B.Dubljevičius 21, N.Vučevičius 16.

Serbija – Vengrija 86:78. O.Kuzmičius 17, 10 atk.kam., Bog.Bogdanovičius 17, M.Mačvanas ir B.Marjanovičius po 14, V.Lučičius 11/ Z.Perlas 22, Cs.Ferenczas 15, D.Vojvoda 11.

Ispanija – Turkija 73:56. R.Rubio 15, P.Gasolis ir S.Rodriguezas po 11, M.Gasolis 10/ F.Korkmazas 20, M.Mahmutoglu 10, ... S.Erdenas 6, 10 atk.kam.

Rusija – Kroatija 101:78. A.Švedas 27, 12 rez.perd., A.Zubkovas ir D.Kulaginas po 14, V.Fridzonas 13, T.Mozgovas 10/ Boj.Bogdanovičius 28, D.Šaričius 13, L.Žoričius 11.