„Rusija eina iš proto dėl olimpiados. 1972-ųjų olimpiados“, – konstatavo „Associated Press“ naujienų agentūra, kuriai filmas „3 sekundės“ sukėlė nemažai klausimų. Tiesa, Rusijoje šis filmas vadinasi „Judėjimas aukštyn“.
Kad filmas propagandinis, portalui lrytas.lt sakė ir Rytų Europos studijų centro direktoriaus pavaduotojas Vytautas Keršanskas.
Filme „3 sekundės“ pasakojama apie 1972 metų olimpiados krepšinio kovą tarp JAV ir sovietų komandų.
Filme vaidino Žilvinas Tratas, įkūnijęs M.Paulauską, kuris kartu su sovietų rinktine džiaugėsi auksu.
1972 metais Sovietų Sąjungos rinktinė tapo pirmąja komanda, kuri krepšinio istorijoje olimpiadoje nugalėjo JAV.
Istorija naudinga Rusijai
Jau po pirmojo savaitgalio „3 sekundės“ tapo daugiausia pelno šalyje surinkusiu Rusijos filmu. Buvo skaičiuojama, kad kine žmonės išleido 32,5 milijono JAV dolerių (1,84 milijardo rublių). Tokią statistiką pateikė Rusijos valdžios prižiūrimas Statistikos departamentas.
Savotišku himnu sovietų krepšinio šlovei tapęs filmas pasakoja istoriją, kai olimpinį auksą nulėmė teisėjai. Tiesa, filme viskas atrodo kitaip.
Maskvoje filmas buvo sutiktas su didžiulėmis ovacijomis. Kino teatruose žmonės atsistoję plojo, kai stebėjo Aleksandro Belovo pergalingą metimą į krepšį. SSRS rinktinė laimėjo 51:50.
„Verkiau džiaugsmo ašaromis“, – „Associated Press“ sakė viena iš į kiną patraukusių žiūrovių Nina Paršikova.
„3 sekundės“ tapo savotišku išsigelbėjimu ir atpirkimu milijonams rusų, kurie įsitikinę, kad jų šalis dėl dopingo skandalo baudžiama neteisėtai.
„Dabar politika turi didesnę reikšmę. Tada tai buvo tik sportas“, – sakė žiūrovas Igoris Družininas.
Amerikiečiai prisimena kaip vagystę
Aktorius Kuzma Saprykinas vaidino Ivaną Jedešką, kuris atliko tą „auksinį“ perdavimą, leidusį pataikyti pergalingą metimą.
„Nemaniau, kad tai bus šitokia sėkmė. Stebino, kai žmonės siuntė man vaizdo įrašus. Per kiekvieną seansą jie plojo ir jautėsi pabudęs patriotizmas, stipri dvasia“, – sakė K.Saprykinas.
Bet JAV 1972 metų olimpiados finalą pamena visiškai kitaip. „Kaip vagystę“, – patikslino „Associated Press“.
Trys paskutinės rungtynių sekundės buvo kartojamos dukart, kai sovietų rinktinė protestavo, nes signalas minutės pertraukėlei buvo ignoruojamas. JAV krepšininkai dukart šventė pergalę, tačiau ir vėl išgirdo paliepimą žaisti dar kartą.
Per trečiąjį ir jau galutinį trijų sekundžių kartojimą sovietų krepšininkas I.Jedeška per visą aikštę metė perdavimą A.Belovui, kuris paskutinę sekundę pataikė iš po krepšio.
Melas apie JAV rinktinę
Po sovietų rinktinės triumfo abi šalys, Tarptautinė krepšinio federacija ir teisėjai tiesiog susikibo. Bet šis itin karštas, tačiau nemalonus faktas nepateko į „3 sekundžių filmą“. Kaip ir JAV rinktinės sprendimas nepriimti sidabro medalių.
Pastarieji ir toliau priklauso Tarptautiniam olimpiniam komitetui (IOC).
„3 sekundžių“ filme pasakojama apie Sovietų Sąjungos rinktinės kovą su JAV profesionalais, nors iš tikrųjų amerikiečiai žaidynėse turėjo universitetų krepšininkus. Dalis jų – Dougas Collinsas, Tomas McMillenas – vėliau tapo NBA žvaigždėmis, tačiau olimpinėje aikštėje tai buvo tik perspektyvūs jauni vaikinai.
Pagal tuometines olimpinių žaidynių taisykles Sovietų Sąjungos rinktinė buvo laikoma mėgėjų komanda, nors joje žaidė jau keletą metų profesionaliai rungtyniaujantys ir už amerikiečius vyresni žaidėjai.
„3 sekundžių“ filme aiškiai jaučiasi Šaltojo karo laikų dvasia, o rusai JAV komandą bei sirgalius piešia išties spalvingai – pernelyg pasipūtusius, pervertinančius save, laužančius taisykles.
Našlė išspaudė karčias ašaras
Filme taip pat skiriama dėmesio Sovietų Sąjungos sveikatos sistemai ir tautų skirtumams. Pats I.Jedeška teigė, kad filmas pateikia „teisingą ir nuoširdų“ vaizdą.
Bet nemažai tą laikotarpį pamenančių ir šalia įvykių buvusių žmonių liko nustebę. Pergalingą metimą pataikęs A.Belovas filmo istorijoje stengiasi atrasti balansą tarp krepšinio, meilės ir žinios dėl sunkios ligos.
Bet jo našlė Rusijos leidiniui „Meduza“ sakė, kad tikrasis A.Belovas, miręs 1978 metais, kai buvo 26-erių, per olimpiadą buvo visiškai sveikas ir neturėjo merginos.
„Visi verkia, koks geras filmas. Mes irgi verkiame. Bet ne todėl, kad filmas nuoširdus, o todėl, kad per mus tiesiog perlipo ir nuėjo tolyn“, – pasakojo A.Belovo našlė.
Užčiuopė būdą įkvėpti
„3 sekundžių“ pasisekimas Rusijai aiškiai nubrėžė ir ateities gaires. 2018 metais Rusijoje vyks pasaulio futbolo čempionatas, o rusai jau planuoja kino teatruose pristatyti dar vieną skambią istoriją.
Šįkart centre – legendinis sovietų vartininkas Levas Jašinas.
Plačiau apie filmą ir propagandinį „3 sekundžių“ aspektą galite skaityti lrytas.lt portale publikuotame tekste „Himne sovietų sportui – ir gluminančios klastotės apie Modestą Paulauską.“