Pasaulio čempionato ketvirtfinaliai. Burtininkas F. Campazzo, R. Rubio veiksnys ir skambi ispanų kalba

Pasaulio krepšinio čempionate antradienį buvo kalbama ispaniškai: Ispanijos rinktinė įveikė barjerą, už kurio labai dažnai užkliūdavo per praėjusias pirmenybes, o Argentinos komanda privertė nuleisti galvas serbus, kurie dar niekada nebuvo pralaimėję ketvirtfinalio rungtynių.

Argentina įveikė Serbiją ir pateko į pusfinalį.<br>scanpix nuotr.
Lenkija pralaimėjo Ispanijos rinktinei.<br>Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (43)

2019-09-10 19:27, atnaujinta 2019-09-10 19:28

Ketvirtfinalis. Argentinos ir Ispanijos rinktinės pratęsė pergalingą žygį pasaulio čempionate. Antradienį turnyro ketvirtfinalyje Argentina nugalėjo Serbiją 97:87, Ispanija – Lenkiją 90:78.

Pusfinalyje argentiniečiai žais su JAV arba Prancūzija, ispanai – su Australija arba Čekija. Kitos dvejos ketvirtfinalio rungtynės vyks trečiadienį, pusfinalio mačai bus žaidžiami penktadienį, finalo – sekmadienį.

Ketvirtfinalyje pralaimėjusioms komandoms čempionatas irgi dar nesibaigė. Jos kovos dėl 5-8 vietų. Tiesa, šios varžybos bus svarbios tik tuo atveju, jei trečiadienį pergales švęs amerikiečiai ir australai. Jei šios dvi rinktinės pateks į pusfinalį, keturioms Europos komandoms reikės išsiaiškinti, kuriai iš jų atiteks antrasis Senajam žemynui skirtas kelialapis į Tokijo olimpines žaidynes (pirmąjį kelialapį gautų į pusfinalį patekusi Ispanija).

Pusfinalis. Argentinos rinktinė tarp keturių stipriausių pasaulio komandų pateko ketvirtą kartą. 1950 metais „balti-žydri“ buvo pirmieji pasaulio čempionai, 2002 metais laimėjo sidabro medalius, o 2006 metais užėmė ketvirtąją vietą.

Nors Ispanijos rinktinė šiame amžiuje dominavo Europos pirmenybėse, per pasaulio čempionatus jos rezultatai būdavo daug prastesni. Ispanai į pusfinalį pateko tik trečią kartą. 1982 metais ši komanda užėmė ketvirtąją vietą, 2006 metais tapo planetos čempione.

Ispanams buvo ypač svarbu įveikti ketvirtfinalio varžovus, nes per praėjusias penkerias pasaulio pirmenybes šiame etape buvo suklupta net keturis kartus (1998, 2002, 2010 ir 2014 metais). Ypač skaudi buvo 2014-ųjų nesėkmė, nes čempionatas vyko Ispanijoje. Šeimininkų viltis laimėti medalius tąkart ketvirtfinalyje sužlugdė prancūzai.

Nei Serbijos rinktinė, nei jos pirmtakė Serbijos ir Juodkalnijos rinktinė iki šių metų nebuvo pralaimėjusios ketvirtfinalyje – arba įveikdavo šį barjerą, arba iškrisdavo dar anksčiau. 2010 metais serbai užėmė ketvirtąją vietą, 2014 metais iškovojo sidabro medalius.

Lenkijos rinktinė tik antrą kartą žaidžia pasaulio čempionate ir bandys pakartoti 1967 metais pasiektą rezultatą. Tąkart lenkai finišavo penkti.

Išsikvėpė. Serbijos rinktinė šėlo žaisdama su krepšinio „trečiojo pasaulio“ komandomis. Tačiau atėjus laikui kovoti su stipriais varžovais, serbų galios neliko nė kvapo. Ketvirtfinalio rungtynės tik patvirtino, kad sekmadienį grupių etapo pabaigoje patirtas pralaimėjimas ispanams nebuvo atsitiktinumas.

Kovoti dėl aukso žadėjęs „erelių“ treneris Aleksandaras Džordževičius varžovams problemų sukūrė tik pirmosiomis minutėmis, kai jo komanda stengėsi panaudoti savo priekinės linijos galią ir priversti varžovų aukštaūgius rinktis pražangas.

Kai Luisas Scola jau pirmojo kėlinio viduryje prasižengė antrą kartą, o Tayavekas Gallizzi per porą minučių gavo tris pražangas, atrodė, jog argentiniečiams bus riesta. Tačiau jokių kitų netikėtumų A.Džordževičius varžovams nepateikė, o „balti-žydri“ įgyvendino kone visus savo trenerio Sergio Hernandezo sumanymus.

Antrajame kėlinyje puikiai pasiteisino gynėjų prasiveržimai, po kurių kamuolys būdavo atmetamas prie tritaškio linijos budintiems komandos draugams. Argentiniečiai iki pertraukos pataikė net 9 iš 15 tritaškių, o serbai tik skėsčiojo rankomis išsimesdami kamuolį iš užribio. Antroje mačo pusėje darbo ėmėsi L.Scola, kuris būdavo paliekamas žaisti vienas prieš vieną ir tiesiog šaipėsi iš serbų „žvaigždės“ Nikolos Jokičiaus ir jo partnerių.

Argentinos rinktinė pirmavo beveik visas rungtynes. Serbams keliskart pavyko persverti rezultatą, bet jie priekyje būdavo tik iki kitos varžovų atakos – europiečių pranašumas nė sykio nebuvo didesnis negu 2 taškai.

„Kinai“. Kinijos rinktinė iš čempionato jau pasitraukė, bet sirgaliai antradienį Donguanio arenoje pamatė du Kinijos lygoje žaidžiančius kitų šalių aukštaūgius. Pirmosiose ketvirtfinalio rungtynėse susigrūmė argentinietis Luisas Scola („Shanghai Sharks“) ir serbas Miroslavas Raduljica („Jiangsu Dragons“).

Kinijos lygoje „drakonas“ M.Raduljica (23,5 tšk., 9,6 atk.kam.) žaisdavo truputį rezultatyviau nei „ryklys“ L.Scola (19,8 tšk., 9,9 atk.kam.), bet rinktinėse daug svarbesnis žaidėjas yra 39-erių L.Scola.

Antradienį argentiniečių kapitonas vėl buvo puolimo priešakyje. L.Scola pelnė 20 taškų. Starto penkete žaidęs M.Raduljica į krepšį nepataikė nė karto.

Prisiminimai. Visos praėjusios Argentinos ir Serbijos (anksčiau Serbijos ir Juodkalnijos) dvikovos pasaulio pirmenybėse buvo labai atkaklios. Šios komandos susitiko 1998, 2002, 2006 bei 2006 metais ir visos ketverios praėjusios rungtynės baigėsi vienženkliu skirtumu (argentiniečiai laimėjo tik 2006 m.).

Aršiausias mūšis buvo užviręs 2002 metų pasaulio čempionato finale Indianapolyje, kur Jugoslavijos rinktinė nugalėjo tik po pratęsimo 84:77, o argentiniečiai siuto dėl teisėjų sprendimų svarbiausiuose mačo epizoduose.

Argentinos rinktinėje jau tada žaidęs L.Scola įsimintiname finale pelnė 11 taškų.

Argentina – Serbija 97:87

Argentina: L.Scola 20, F.Campazzo 18, 12 rez.perd., P.Garino 15, G.Deckas 13, L.Vildoza 11, N.Laprovittola 8, N.Brussino ir M.Delia po 4, M.Fjellerupas ir T.Gallizzi po 2, A.Caffaro 0.

Serbija: B.Bogdanovičius 21, N.Bjelica 18, N.Jokičius 16, 10 atk.kam., V.Lučičius 12, S.Jovičius 7, M.Guduričius ir V.Micičius po 5, M.Simonovičius 3, B.Marjanovičius, N.Milutinovas ir M.Raduljica po 0.

Rungtynių eiga: 5:0, 12:4, 16:16 (serbai pirmą kartą pavijo), 25:23 (1 kėlinys); 27:28, 36:28, 54:49 (2 kėlinys); 59:52, 59:57, 68:67 (3 kėlinys); 68:70 (serbai paskutinį kartą pirmavo), 82:73, 87:76 (skirtumas pirmą kartą tapo dviženklis), 91:80, 91:85, 97:85 (didžiausias skirtumas), 97:87 (pabaiga).

Ramybė. Labai panašiai vyko ir antrosios ketvirtfinalio rungtynės, kurių ritmą diktavo Ispanijos krepšininkai. Jie beveik visą mačą pirmavo, bet skirtumas ilgai buvo vienženklis ir šoktelėjo tik ketvirtajame kėlinyje.

Ispanų žaidimas išsiderindavo, kai treneris Sergio Scariolo ant suolo pasodindavo Ricky Rubio. Bet vos tik įžaidėjas grįždavo į aikštę, Ispanijos rinktinės sirgaliai galėdavo nusiraminti.

Čempionas. Visą pasaulio čempionatą labai silpnai žaidžia šių metų NBA čempionas Marcas Gasolis. Žiemą „Toronto Raptors“ klube Joną Valančiūną pakeitęs ispanas ir antradienį savo komandai padėjo mažiau nei tikimasi – nors pelnė 10 taškų ir atliko 7 rezultatyvius perdavimus, pataikė vos 3 iš 8 metimų ir atkovojo tik 2 kamuolius.

215 cm ūgio vidurio puolėjo vidurkiai yra 11,3 taško ir 5,2 atkovoto kamuolio. NBA lygoje atstovaudamas „Raptors“ jis pelnydavo 9,1 taško ir atkovodavo 6,6 kamuolio, o iki mainų vilkėdamas „Memphis Grizzlies“ aprangą įmesdavo 15,7 taško ir atkovodavo 8,6 kamuolio.

Legionieriai. Du Lenkijos rinktinės krepšininkai pragyvenimui užsidirba žaisdami Ispanijos klubuose. Tiesa, nei Adamas Waczynskis iš Malagos „Unicaja“, nei Aleksanderis Balcerowskis iš Las Palmaso „Gran Canaria“ savo komandose nėra svarbiausi žaidėjai.

A.Waczynskis tik kartais patenka į starto penketą ir praėjusį sezoną pelnydavo 6,3 taško, o 18-metis A.Balcerowskis daugiausia atstovavo „Gran Canaria“ dubleriams ir ACB lygoje kol kas žaidė vos 5 rungtynes, per kurias įmesdavo 2,6 taško.

Lenkijos rinktinė – visai kitas reikalas. Joje net ir A.Balcerowskiui, kuris yra jauniausias pasaulio čempionato krepšininkas, reikia žaisti daug. Vis dėlto antradienį gerai pasirodyti nepavyko – nors jaunasis vidurio puolėjas aikštėje praleido net 18 min., taškų nepelnė.

Tuo tarpu A.Waczynskis buvo vienas naudingiausių ir įmetė 15 taškų.

Serijos. Ispanijos ir Lenkijos rinktinės pasaulio čempionate susitiko pirmą kartą. Kituose didžiuosiuose turnyruose – olimpinėse žaidynėse ir Europos pirmenybėse – lenkai laimėjo 8 iš 15 rungtynių. Įdomu, kad nuo 1959 iki 1972 metų visas aštuonerias rungtynes laimėjo lenkai, bet 1985 metais prasidėjo nenutrūkstanti ispanų pergalių serija.

Ispanija – Lenkija 90:78

Ispanija: R.Rubio 19, W.Hernangomezas 18, R.Fernandezas 16, J.Hernangomezas 14, M.Gasolis 10, V.Claveris 6, S.Llullis 4, P.Oriola 2, P.Ribasas 1, X.Rabaseda, J.Beiranas ir Q.Colomas po 0.

Lenkija: A.J.Slaughteris 19, A.Waczynskis 15, M.Sokolowskis 11, D.Kuligas 10, M.Ponitka 9, 11 atk.kam., A.Hrycaniukas 8, A.Celis ir L.Koszarekas po 3, K.Laczynskis, D.Olejniczakas, K.Gruszeckis ir A.Balcerowskis po 0.

Rungtynių eiga: 2:0, 4:6 (lenkai paskutinį kartą pirmavo), 10:6, 18:12, 18:18 (paskutinį kartą buvo lygu), 22:18 (1 kėlinys); 29:28, 38:28 (skirtumas pirmą kartą buvo dviženklis), 39:37, 45:37, 46:41 (2 kėlinys); 48:44, 56:44 (skirtumas antrą kartą tapo dviženklis), 67:58 (3 kėlinys); 76:65, 76:72, 87:72 (po ilgiausio ispanų spurto), 90:74 (didžiausias skirtumas), 90:78 (pabaiga).

Antradienio žaidėjas

Facundo Campazzo (Argentina).

Antradienio penketas

Facundo Campazzo (Argentina). Vienas greičiausių pasaulio čempionato krepšininkų ne tik užtikrino, kad argentiniečių puolimas veiktų sklandžiai, bet ir lepino žiūrovus efektingais perdavimais.

Keletas jo metimų buvo ne mažiau efektingi ir buvo verti daugiau nei du ar trys taškai dėl stipraus psichologinio poveikio varžovams. 28-erių gynėjas antradienį žaidė 29,5 min., pelnė 18 taškų (4/6 dvitaškių, 3/6 tritaškių, 1/3 baudų), atkovojo 6 kamuolius ir atliko 12 rezultatyvių perdavimų. 179 cm ūgio argentiniečio vidurkiai čempionate – 13,8 taško, 4,2 atkovoto kamuolio ir 8 rezultatyvūs perdavimai.

Ricky Rubio (Ispanija). 28 metų įžaidėjas rūpinosi, kad Ispanijos komandos puolimas netaptų palaida bala. Jis ir pats taikliai atakavo, ir kūrė progas komandos draugams, kurie, tiesa, ne visada pataikydavo laisvi ir sutrukdė R.Rubio pagerinti rezultatyvių perdavimų statistiką.

Tačiau ir ši, ir kita statistika vis tiek buvo gera – ispanų lyderis per 29 min. pelnė 19 taškų (4/7 dvitaškių, 3/4 tritaškių, 2/3 baudų), atliko 9 rezultatyvius perdavimus ir atkovojo 5 kamuolius. Jo vidurkiai yra 15,3 taško, 5,5 rezultatyvaus perdavimo ir 3,8 atkovoto kamuolio.

A.J.Slaughteris (Lenkija). Natūralizuoto amerikiečio tritaškiai palaikė intrigą ir neleido ispanams atsipalaiduoti. 32 metų gynėjas žaidė 33 min., pelnė 19 taškų (3/8 dvitaškių, 4/6 tritaškių, 1/1 baudos) ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus. A.J.Slaughteris šiame čempionate pelno vidutiniškai 13,2 taško ir atlieka 3,8 rezultatyvaus perdavimo.

Bogdanas Bogdanovičius (Serbija). 27 metų serbo aktyvumas kartais atrodė lyg pasmerktojo pastangos, bet „Sacramento Kings“ žaidėjas privertė varžovus jaudintis. B.Bogdanovičius žaidė 29,5 min., pelnė 21 tašką (3/6 dvitaškių, 3/7 tritaškių, 6/8 baudų) ir atkovojo 4 kamuolius. Jo vidurkiai čempionate – 20,7 taško, 4,2 atkovoto kamuolio ir 4,3 rezultatyvaus perdavimo.

Luisas Scola (Argentina). Olimpinis čempionas darė tai, ką daro jau keliolika metų. Kartais pataikydavo iš toli, bet dar dažniau gaudavęs kamuolį baudos aikštelėje priversdavo varžovus galvoti, kad jie visai nemoka žaisti krepšinio, ir nuosekliai pildė „baltų-žydrų“ sąskaitą. 39-erių vidurio puolėjas žaidė 30,5 min., pelnė 20 taškų (5/8 dvitaškių, 2/5 tritaškių, 4/5 baudų) ir atkovojo 9 kamuolius. L.Scola turnyre pelno 17,8 taško ir atkovoja 7,3 kamuolio.