Penktadienį, 13-ąją, pasaulio krepšinio čempionate – velnio tuzino magija

Penktadienį pasaulio krepšinio čempionate Kinijoje tapo aiškūs svarbiausių pirmenybių spektaklių dalyviai: pagrindiniuose vaidmenyse bus Argentinos ir Ispanijos krepšininkai, o antrojo plano aktoriais taps dėl bronzos kovosiantys australai su prancūzais.

Marcas Gasolis<br> Reuters/Scanpix.com nuotr.
Ispanijos ir Australijos rinktinės kovojo dėl vietos finale.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Ispanijos rinktinės gynėjas Ricky Rubio.<br>AFP/Reuters/Scanpix nuotr.
 Argentinos rinktinės lyderis F.Campazzo<br>AFP/Reuters/Scanpix nuotr.
Dėl vietos finale kovoja Argentinos ir Prancūzijos rinktinės.<br>AFP/Scanpix.com nuotr.
Argentinos rinktinė susitvarkė su Prancūzija pasaulio čempionato pusfinalyje ir žais finale<br>AFP/Scanpix.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (13)

Sep 13, 2019, 7:55 PM

Pusfinalis. 2019 metų pasaulio krepšinio čempionato finale žais komandos, kurios po vieną kartą jau buvo pasaulio čempionės. Sekmadienį Pekine svarbiausiame mūšyje dėl aukso medalių susigrums 1950 metų pasaulio čempionė Argentina ir 2006 metų pasaulio čempionė Ispanija.

Penktadienį pusfinalyje ispanai po dviejų pratęsimų palaužė australus 95:88, o argentiniečiai įtikinamai pranoko prancūzus 80:66. Pralaimėję Australijos ir Prancūzijos krepšininkai sekmadienį kovos dėl bronzos medalių.

Ispanijos rinktinė iki šiol pasaulio pirmenybių medalius laimėjo tik kartą. Argentiniečiai, kurie buvo pirmieji pasaulio čempionai, dar kartą ant garbės pakylos lipo 2002 metais, kai buvo apdovanoti sidabru.

Prancūzijos rinktinės kolekcijoje yra vienas bronzos medalių komplektas, iškovotas per praėjusį turnyrą 2014 metais. Australai šįmet pirmą sykį prasibrovė tarp keturių stipriausių planetos pirmenybių komandų.

Priešingybės. Pirmosiose pusfinalio rungtynėse susidūrė ugnis ir ledas. Australai stengiasi žaisti greitai ir pelno daug taškų, o ispanai lėtina žaidimą ir bando užmigdyti varžovus. Skirtingą braižą atspindėjo ir statistika: iki pusfinalio Australija pagal rezultatyvumą buvo trečia (atsiliko nuo Naujosios Zelandijos ir Serbijos), Ispanija – tik 15-ta.

Primesti savo braižą – abiem komandoms buvo pirmasis žingsnis pergalės link. Šį žingsnį daug tvirčiau žengė australai. Ispanijos komanda didžiąją pagrindinio laiko dalį ir puolė lėtai, ir gindamasi viską darė sulėtintai. Jei ispanai bandydavo padidinti tempą, pasipildavo klaidos, kuriomis australai nedelsdami pasinaudodavo.

Australijos rinktinė nuo 10-osios iki 40-osios minutės visą laiką pirmavo, o trečiojo kėlinio viduryje buvo įgijusi dviženklę persvarą.

Ispanų padėtis buvo be išeities? Ne, ilgi ieškojimai visgi padėjo rasti išeitį. Ketvirtajame kėlinyje Ispanijos komandai pagaliau pavyko ir žaisti greičiau, ir išvengti klaidų. Australai persiorientuoti nesugebėjo, todėl rezultatas tapo lygus.

Atomazga. Ispanijos rinktinė rezultatą persvėrė tik likus 9 sek. iki ketvirtojo kėlinio (71:70), kai du baudos metimus pataikė Marcas Gasolis.

Per likusias akimirkas išplėšti pergalę galėjo ir vieni, ir kiti, bet australas Patrickas Millsas likus 5 sek. pataikė tik vieną baudos metimą, o prieš pat sireną iš aikštės vidurio ispano Ricky Rubio mestas kamuolys atsitrenkė į lanką.

Pirmojo pratęsimo pabaigoje rezultatas labai ilgai buvo lygus 78:78. Tik likus 14 sek. australus į priekį išvedė du baudos metimus pataikęs P.Millsas, o likus 5 sek. tuo pačiu atsakė M.Gasolis.

Antrajame pratęsime pirmuosius taškus pelnė australai, tačiau ispanai surengė keturias iš eilės rezultatyvias atakas, per kurias du tritaškius pataikė Sergio Llullis ir po dvitaškį pridėjo Victoras Claveris bei M.Gasolis ir mačo baigtis buvo nulemta.

Įdomu, kad ispanai per du pirmuosius kėlinius pataikė tik 29,4 proc. metimų, per trečiąjį ir ketvirtąjį – 42,4 proc. metimų, per pratęsimus – 66,7 proc. metimų.

Dvikova. Šiame pasaulio čempionate abiejų komandų šviesuliai yra NBA klubų įžaidėjai Ricky Rubio (iki pusfinalio – 15,3 tšk. ir 5,5 rez.perd.) ir Patrickas Millsas (22,2 tšk. ir 4,5 rez.perd.). Jų dvikova ir penktadienį turėjo lemti labai daug.

Rungtynes geriau pradėjo ispanas. R.Rubio jau pirmoje atakoje pataikė tritaškį, o atsakomajame australų antpuolyje P.Millsas prarado kamuolį. Vis dėlto bloga pradžia buvusio NBA čempiono P.Millso iš vėžių neišmušė. Jis buvo „Boomers“ puolimo ašis ir pelnė net 34 taškus. Tiesa, likus 28 sek. iki ketvirtojo kėlinio sirenos 31-erių gynėjas vaikiškai prarado kamuolį, o likus 5 sek. nepataikė baudos metimo, kuriuo galėjo išplėšti pergalę.

R.Rubio trūko taiklumo (1/8 tritaškių), tačiau ispanų įžaidėjas aštriais prasiveržimais išardydavo varžovų gynybą ir po to rasdavo laisvus komandos draugus. Jis atliko 12 rezultatyvių perdavimų ir pelnė 19 taškų.

„Velnio tuzinas“. Penktadienį, 13-ąją, per pilnatį pasaulio čempionate žaidė tik vienas 13-asis numeris – ispanas Marcas Gasolis.

Šių metų NBA čempionui pasaulio pirmenybės iki pusfinalio trečiojo kėlinio buvo velniškai nesėkmingos. Tiesa, jis pelnydavo 11,3 taško, bet pataikė vos 40,7 proc. metimų.

Pusfinalio rungtynes M.Gasolis irgi pradėjo prastai – per du pirmuosius kėlinius nepataikė nė vieno iš 4 metimų žaidžiant ir pelnė tik 4 taškus baudos metimais.

Tačiau „savo dieną“ M.Gasolis tiesiog privalėjo įveikti blogą lemtį. Po pertraukos 34 metų 215 cm ūgio vidurio puolėjas atrišo varžovų krepšį: per trečiąjį ir ketvirtąjį kėlinius įmetė 18 taškų, per du pratęsimus – dar 11 taškų. Iš viso M.Gasolis surinko 33 taškus.

„Turistai“. Anksčiau lygia sudėtimi ir ilgu atsarginių suolu pasižymėjusi Ispanijos rinktinė šiame čempionate turi ir kelis krepšinio turistus. 30-metis Xavieras Rabaseda per visą turnyrą žaidė tik 16 min., 32-ejų Javieras Beiranas – irgi 16 min., 30-metis Quino Colomas – 26 min.

Trys Australijos rinktinės krepšininkai į aikštę irgi beveik neleidžiami. 29-erių Nathanas Sobey nuo čempionato pradžios žaidė 5 min., 30-metis Camas Gliddonas – 1 min., 35-erių Davidas Barlow – trumpiau nei 1 min.

Penktadienį šie šeši krepšininkai treneriams nebuvo reikalingi.

Minutės. Kadangi paspirties nuo atsarginių suolo tikėtis nevertėjo, abiejų komandų lyderiai turėjo plušėti išsijuosę. Australijos rinktinėje P.Millsas žaidė 45 min., J.Inglesas – 44 min., M.Dellavedova – 39,5 min. Penki pagrindiniai ispanų žaidėjai R.Rubio, S.Llullis, R.Fernandezas, V.Claveris ir M.Gasolis aikštėje praleido 35-39 min.

Beje, per kitas rungtynes, kurios truko ne 50, bet 40 minučių, dviem argentiniečių lyderiams irgi nebuvo kada atsikvėpti. 39-erių Luisas Scola ir Facundo Campazzo žaidė po 34 min.

Prisiminimai. Tarpusavio dvikovų statistika Ispanijos krepšininkams buvo labai palanki. Dabar jie yra laimėję net 16 iš 19 rungtynių su australais.

Oficialiose varžybose ispanai laimėjo 8 iš 10 tarpusavio rungtynių. Australai pergalėmis džiaugėsi tik per 1988 ir 2000 metų olimpines žaidynes. O šiame amžiuje ispanai nė sykio nenusileido australams nei oficialiuose turnyruose, nei draugiškuose mačuose.

Iki šio pasaulio čempionato „Boomers“ skaudžiausią nesėkmę patyrė 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, kuriose vieno taško skirtumu 88:89 pralaimėjo Ispanijos rinktinei rungtynes dėl trečiosios vietos.

Čempionai. Antrą kartą į pasaulio čempionato finalą patekusioje Ispanijos rinktinėje vis dar žaidžia du krepšininkai, prieš 13 metų iškovoję aukso medalius. Ilgamečiai bendražygiai yra bendraamžiai 34-erių Rudy Fernandezas ir Marcas Gasolis.

Beje, čempionės vardą gynusioje JAV rinktinėje žaidžia tik vienas 2014 metais aukso medalį laimėjęs krepšininkas – Masonas Plumlee. Iš 2010-ųjų amerikiečių auksinės sudėties komandoje nebeliko nieko.

Argentinos rinktinėje vis dar žaidžia 2002 metais pasaulio vicečempionu tapęs Luisas Scola.

Ispanija – Australija 95:88 (po 2 pratęsimų).

Isp: M.Gasolis 33, R.Rubio 19, 1/8 tritaškių, 12 rez.perd., S.Llullis 17, V.Claveris 9, J.Hernangomezas 8, P.Ribasas 7, R.Fernandezas 2, W.Hernangomezas 0, 0/5 metimų, P.Oriola 0.

Aus: P.Millsas 34, N.Kay 16, 11 atk.kam., A.Bogutas 12, A.Baynesas ir M.Dellavedova po 6, Ch.Gouldingas 5, J.Inglesas 4, 1/9 metimų, 10 atk.kam., J.Landale‘as 3, M.Creekas 2.

Rungtynių eiga: 5:0 (didžiausia ispanų persvara per pagrindinį laiką), 11:6, 11:12, 17:16, 19:21 (1 kėlinys); 19:27, 32:37 (2 kėlinys); 39:40, 39:50 (ilgiausias australų spurtas ir didžiausia persvara), 42:52, 51:55 (3 kėlinys); 58:67, 65:67, 65:70, 71:70 (ispanai persvėrė rezultatą pirmą kartą nuo pirmojo kėlinio), 71:71 (4 kėlinys); 76:71, 76:76, 80:80 (1 pratęsimas); 80:82, 90:82 (ilgiausias ispanų spurtas ir didžiausia persvara), 95:88 (pabaiga).

Drausmė. Argentinos krepšininkų drausmė ir sugebėjimas laikytis trenerio Sergio Hernandezo parengto žaidimo plano buvo per sudėtingas galvosūkis Prancūzijos rinktinei.

Prancūzai pelnė pirmuosius taškus, bet jau po kelių minučių atsiliko 2:10 ir nuo tada rezultatą persvėrė vos vieną kartą antrojo kėlinio pradžioje.

Tuo tarpu argentiniečiai viską darė labai darniai ir nuo trečiojo kėlinio vidurio beveik visą laiką pirmavo dviženkliu skirtumu. Savo komandos puolimui puikiai vadovavo Facundo Campazzo, kurio užburti Prancūzijos krepšininkai dažnai stovėdavo lyg sustingę.

Tai vienas, tai kitas argentinietis gaudavo kamuolį visiškai laisvas. Įmesti galėjo sutrukdyti nebent nuostaba dėl to, kad aplink nėra nė vieno mėlynus marškinėlius vilkinčio krepšininko.

Ketvirtajame kėlinyje prancūzai psichologiškai buvo taip sugniuždyti, kad pataikė vos 4 iš 12 baudų.

Aukštaūgiai. Argentinos rinktinės silpnoji vieta – galingų vidurio puolėjų trūkumas. Žinoma, „balti-žydri“ turi amžiną Luisą Scolą, tačiau net ir jis nėra labai aukštas (204 cm). Centimetrų trūksta ir kartu su L.Scola ilgiausiai aikštėje būnančiam Marcosui Deliai (206 cm), o kitų Argentinos aukštaūgių meistriškumas tiesiog nėra pakankamas dėl medalių kovojančiai komandai.

215 cm ūgio NBA žvaigždė Rudy Gobert‘as, regis, galėjo vienas užgožti visus varžovų aukštaūgius. Tačiau Argentinos rinktinės treneris S.Hernandezas taip sumaniai surikiavo gynybą, kad R.Gobert‘as buvo visai nematomas.

Prancūzas pirmajame kėlinyje netgi gavo bloką nuo gerokai žemesnio varžovo, pirmąjį tašką baudos metimu pelnė tik 17-ąją min., o vienintelį dvitaškį įdėjo 32-ąją min. R.Gobert‘as žaidė 29 min., bet pelnė vos 3 taškus.

Kaip turi žaisti tikras lyderis, vėl rodė L.Scola. Pirmojo kėlinio pradžioje jis, tarsi būtų F.Campazzo, dukart pats persivarė kamuolį per visą aikštę ir rezultatyviai pabaigė dvi greitas atakas. Per šias atakas 39-erių „krepšinio R.Federeris“ surinko 5 taškus – po pirmo taiklaus dvitaškio jis dar gavo teisę atlikti baudos metimą.

Staigmena. Prancūzų treneris Vincent‘as Collet varžovams pateikė staigmeną ir jau pirmajame kėlinyje į aikštę įleido 209 cm ūgio Louis Labeyrie, kuris iki pusfinalio žaidė vos 21 min. ir pelnė 4 taškus.

Netikėtumo veiksnys pasiteisino ir 27-erių puolėjas tapo „mėlynųjų“ atakų lyderiu. Jis iki pertraukos pelnė 8 taškus, bet argentiniečiai greitai prisitaikė ir po pertraukos K.Labeyrie komandai niekuo nebepadėjo.

Prisiminimai. Argentinos ir Prancūzijos rinktinės dar niekada nebuvo žaidusios tokio ar bent panašaus lygio tarpusavio rungtynių. O praėjusi oficiali jų dvikova įvyko 2012 metų Londono olimpinių žaidynių grupės varžybose. Tąkart nugalėjo prancūzai, bet galutinėje lentelėje aukštesnę vietą užėmė argentiniečiai.

Argentina – Prancūzija 80:66.

Arg: L.Scola 28, 13 atk.kam., G.Deckas 13, F.Campazzo 12, L.Vildoza 10, N.Laprovittola 7, M.Delia 6, T.Gallizzi ir N.Brussino po 2, P.Garino, M.Fjellerupas ir A.Caffaro po 0.

Pra: E.Fournier ir F.Ntilikina po 16, N.De Colo 11, L.Labeyrie 8, A.M‘Baye 4, R.Gobert‘as 3, 11 atk.kam., A.Albicy ir N.Batumas po 3, M.Lessort‘as 2, P.Lacombe‘as, V.Poirier ir A.Toupane‘as po 0.

Rungtynių eiga: 0:2, 10:2, 21:14, 21:18 (1 kėlinys); 23:24 (prancūzai antrą ir paskutinį kartą pirmavo), 31:24, 39:32 (2 kėlinys); 45:38, 52:38, 60:48 (3 kėlinys); 65:58, 76:60 (didžiausias skirtumas), 80:66 (pabaiga).

Penktadienio žaidėjas

Marcas Gasolis (Ispanija).

Penktadienio penketas

Facundo Campazzo (Argentina). Visur spėjęs 28-erių įžaidėjas per 34 min. pelnė 12 taškų (1/4 dvitaškių, 3/9 tritaškių, 1/2 baudų), atkovojo 7 kamuolius ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus. Jo vidurkiai čempionate – 13,6 taško, 4,6 atkovoto kamuolio ir 7,7 rezultatyvaus perdavimo.

Patrickas Millsas (Australija). Visą turnyrą komandą tempęs 31-erių gynėjas bandė ją išgelbėti ir pusfinalyje. Jis žaidė net 45 min. ir pelnė 34 taškus (7/14 dvitaškių, 4/11 tritaškių, 8/11 baudų), bet padarė 7 klaidas. P.Millsas pelno vidutiniškai 23,9 taško ir yra rezultatyviausias turnyro žaidėjas.

Ricky Rubio (Ispanija). 28-erių gynėjo ranka nebuvo tvirta, bet jo kūrybingumas padėjo komandos draugams. R.Rubio per 38 min. pelnė 19 taškų (5/11 dvitaškių, 1/8 tritaškių, 6/8 baudų), atliko 12 rezultatyvių perdavimų ir atkovojo 7 kamuolius. Jo vidurkiai yra 15,9 taško, 6,4 rezultatyvaus perdavimo ir 4,3 atkovoto kamuolio.

Luisas Scola (Argentina). 39-erių aukštaūgis vėl mokė krepšinio keliolika metų jaunesnius varžovus. Jis per 34 min. pelnė 28 taškus (5/13 dvitaškių, 3/4 tritaškių, 9/10 baudų) ir atkovojo 13 kamuolių. L.Scolos vidurkiai – 19,3 taško ir 8,1 atkovoto kamuolio.

Marcas Gasolis (Ispanija). Beveik dvi savaites tylėjęs 34-erių vidurio puolėjas tarė svarų žodį tada, kai labiausiai reikėjo. Jis per 39 min. įmetė 33 taškus (8/10 dvitaškių, 3/9 tritaškių, 8/8 baudų), atkovojo 6 kamuolius ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus. M.Gasolio vidurkiai – 14,4 taško ir 5,3 atkovoto kamuolio.