EUROLYGA 2023

Nevaikiškos krepšinio aistros Vilniuje: SKM vadovas atskleidė sostinės valdininkų ketinimus sužlugdyti mokyklą

Nuo vasaros vyksta rimti prieštaravimai tarp Vilniaus savivaldybės vadovų ir privačių sporto mokyklų. Pradžioje norėję suteikti savivaldybės įsteigtoms sporto mokykloms pirmenybę pasirenkant sales treniruotėms, po Vilniaus Tarybos priimto sprendimo šie norai buvo anuliuoti. Tačiau aistros tarp Sostinės krepšinio moklyklos (SKM) ir Savivaldybės vadovų sprendimų dar labiau įsiplieskė rugsėjo pabaigoje, kai sostinės vicemerui ir savivaldybės direktoriui buvo mesti įtarimai, jog bandoma susidoroti su SKM. 

Sostinės krepšinio mokyklos steigėjas Andrius Jančiauskas oficialiai kreipėsi į Vilniaus miesto merą<br> skm.lt nuotr.
Sostinės krepšinio mokyklos steigėjas Andrius Jančiauskas oficialiai kreipėsi į Vilniaus miesto merą<br> skm.lt nuotr.
SKM jaučia Vilniaus savivaldybės spaudimą.<br>SKM.lt nuotr.
SKM jaučia Vilniaus savivaldybės spaudimą.<br>SKM.lt nuotr.
SKM jaučia Vilniaus savivaldybės spaudimą.<br>S.Čirbos/SKM nuotr.
SKM jaučia Vilniaus savivaldybės spaudimą.<br>S.Čirbos/SKM nuotr.
SKM jaučia Vilniaus savivaldybės spaudimą.
SKM jaučia Vilniaus savivaldybės spaudimą.
SKM jaučia Vilniaus savivaldybės spaudimą.<br>S.Čirbos/SKM nuotr.
SKM jaučia Vilniaus savivaldybės spaudimą.<br>S.Čirbos/SKM nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Oct 5, 2020, 10:15 AM, atnaujinta Oct 5, 2020, 10:16 AM

VŠĮ Sostinės krepšinio mokyklos steigėjas Andrius Jančiauskas oficialiai kreipėsi į Vilniaus miesto merą.

***

Mere Remigijus Šimašius, ką nuspręsite Jūs?

Mes, SKM, pirmose linijose kaunamės su Vilniaus vicemeru Valdas Benkunskas ir administracijos direktoriaus pavaduotoju Adomu Bužinsku. Bet kas jiems už nugaros? Nebetikime, kad čia karas prieš konservatorius, savivaldybę ar tą pačią Vilniaus krepšinio mokyklą (VKM).

Čia slypi daug gilesnės šaknys, kokios? Mere, tikrai matote, kas vyksta. Suprantu, kad turite šimtus svarbesnių reikalų ir nespėjate gilintis.

Kiek reikia turėti politinio svorio ar drąsos prisiimti asmeninę atsakomybę, kad pasipriešinti koalicijos partneriams, buldozeriu stumiantiems Active Vilnius – neskaidrią, neišgvildentą iniciatyvą, kuri paviršiuje graži, viduje – skylėta, o gilumoje – klastinga.

Žinoma, jei neleisite kažkur laimėti konservatoriams, ateityje ir jie gali nepalaikyti. O kaip tada formuoti valdančią koaliciją Seime? Tenka kažką aukoti. Bet mes nenorime būti paaukoti!

1 mūšis: Savivaldybės įstaigos > Privačios iniciatyvos

Garsiai šaukdami ir susivieniję atstovėjome Benkunsko ir Bužinsko bandymą suteikti prioritetą savivaldybės mokykloms ir pasiekėme lygybę.

2020 metais vienoje jaukiausių Europos sąjungos sostinių Vilniuje, lygybė tarp valstybinių ir privačių įstaigų yra pergalė. Argumentas, kad privačiose iniciatyvose 3X daugiau vaikų ir pinigai panaudojami 4X efektyviau suveikė? Ne.

Administracijos direktorius Povilas Poderskis, girdėdamas tūkstančius nepatenkintų balsų, nesutiko dėti parašo ir nešti asmeninės atsakomybės už Benkunsko ir Bužinsko planelį bei griežtai paragino pastarąjį atsisakyti prioriteto idėjos. Žingsnis 1: Active Vilnius sistemos dėka padidinti VKM perimant SKM sales, trenerius ir vaikus, o tada pakišti VKM po RYTU – nesuveikė.

2 mūšis: Maži klubai > Didžiulės ilgametės organizacijos

Benkunskas su Bužinsku lengvai nepasiduoda: netekę prioriteto jie sukūrė rinką iškreipiančią formulę, pagal kurią supaprastinus gaunasi taip: savo klube viso turi 3000 mokinių, iš jų konkrečioje mokykloje, tarkime Mažvydo progimnazijoje Pilaitėje, mokinasi 30 vaikų. Koeficientas pretenduojant į Mažvydo salę bus 30/3000 = 0,01. Mažas klubas turi 30 vaikų, iš jų 3 Mažvydo progimnazijoje, koeficientas – 3/30 = 0,1.

Mažo klubo koeficientas 10 kartų didesnis nei didelio klubo, kuris turi 100 kartų daugiau vaikų ir 10 kartų daugiau progimnazijos moksleivių.

Nereikia būti didžiu matematiku, kad suvoktum formulės neadekvatumą, kuria aklai vadovaujantis SKM, VKM, Tauras ir Vilniaus sporto centras neišvengiamai turėjo prarasti daugumą salių, nes daug mažų klubų ruošėsi persikraustyti iš mažųjų salyčių bei aktų salių į didžiąsias.

Tai vėl reiškė, kad dauguma vaikų pralaimės prieš mažumą. Pagal šį skaičiavimą, dayvaujant konkurse SKM turėjo prarasti 70% sporto salių laiko. Mere, ką daryti su vaikais, darbuotojais? Paleisti? Perleisti VKM?

Benkunskas su Bužinsku džiaugėsi, kad prioritetą pakeitė į pranašumą: tarpusavo dvikovoje, turint tą patį vaikų skaičių konkrečioje mokykloje SKM koeficientas būtų 1/3500, kai VKM ar Tauro 1/1000, kas reiškia, kad jų pranašumas prieš mus = 3,5 karto.

Be abejo eilinį kartą naiviai ėjome į savivaldybę ir bandėme paaiškinti, kad formulę reikia keisti. Kaip manot, koks atsakymas, kai formulė sukurta, tave diskriminuoti? Nustokite verkti ir pradėkite dirbti, formulės nekeisime! Ėjome dirbti.

Per mėnesį išleidome dešimtis tūkstančių pinigų, šimtus valandų ir toną streso. Energiją švaistėme teisininkų, buhalterių ir mokesčių specialistų konsultacijoms, kad sėkmingiausia sporto organizacija Lietuvoje, kurios metinis biudžetas 1,5 mln eurų, o administracinis aparatas per metus kainavo apie 250 tūk. eurų, būtų reoorganizuota į sporto klubų tinklą su nauja teisine baze ir gremėzdišku administraciniu aparatu.

Per tą laiką ruošėsi kovai ir konkurentai. Ryto sporto klubas įsteigė savo mažą krepšinio akademiją, kurią pavadino VŠĮ Baltijos sporto akademija. Kad nereikėtų startuoti nuo 0, atskiru ministro potvarkiu projektas gavo 220 tūk. eurų injekciją.

Sporto rėmimo komisija nerekomendavo Švietimo ministerijai skirti rėmimo šviežutėliam klubui. Tame pačiame konkurse varžęsi ilgamečiai sporto organizatoriai negavo nei cento. Situacija buvo aprašoma spaudoje, bet straipsniai paskendo Koronos naujienų sraute.

Mažas Ryto sporto klubas, remiamas mokesčių mokėtojų pinigais ir didelis VKM, išlaikomas tais pačiais mokesčių mokėtojų pinigais, rugsėjį pradėjo dempingo kompaniją – nemokamos treniruotės vaikams. Skleidžiama melaginga informacija, kad galima bus sportuoti salėse, kur šiuo metu sportuoja SKM’as. Konkurentams norint laimėti konkursą, reikėjo žūtbūt privilioti vaikų į sąrašus.

Mūšio rezultatas – vietoje to, kad bankrutuotume, arba sumažėtume 3 kartus, laimėjome tiek pat salių, kiek turėjome pernai metais, plius dvi atsidariusias naujas. Formulę kūrę herojai B ir B šaukia: „SKM sukčiai, apgavo sistemą ir toliau ketina dirbti su tais pačiais vaikais, tose pačiose salėse kaip dirbo metai iš metų“.

Tiesos vardan tenka pripažinti, kad ne tik apsigynėme, bet ir užpuolėme – perėmėme kelias sales, kuriose prieš tai dirbo VKM, patys praradome vieną Taurui, kitą – mažesniems klubams.

Žingsnis 2: nemokamomis treniruotėmis perviliokime vaikus į Ryto akademijos ir VKM sąrašus ir taip perimkime sales ir vaikus, o paskui trenerius iš SKM, o tada apjunkime akademijas į vieną ir pakiškime jas po Rytu – nesuveikė.

3 mūšis: Rytas > SKM

Prasideda 03:00 paskutinės 4-to kėlinio minutės. Benkunskas ir Bužinskas rėkia ir kaltina SKM sukčiavimu. Bando supriešinti sporto bendruomenę su SKM, siekdami padaryti mus atpirkimo ožiais ir nukreipti dėmesį nuo savo nevykusio (o gal vykusio (čia jau 4-tas mūšis)) bandymo paleisti Active Vilnius sistemą. Akivaizdu, kad apkarpyti ir perimti SKM nepavyko. Kyla desperatiška mintis – gal įmanoma būtų įtikinti merą ir administracijos direktorių, kad reorganizuodami įmonę ir prisitaikydami prie iškreiptų žaidimo taisyklių SKM sukčiavo?

Konkurso sukelta įtampa milžiniška – tūkstančiai šeimų, vaikų, šimtai trenerių ir klubų pakibę nežinomybėje. Visi šaukia ir ieško kur nukreipti savo pyktį. Herojai B ir B siūlo mus. Yra tiesos, jei išmestų mūsų sporto klubų susivienijimą, atsirastų virš 30 laisvų salių ir gal pakaktų visiems nukentėjusiems nuo Benkunsko ir Bužinsko sistemos.

Jeigu tiek daug nepatenkintų, kodėl konkursas apskritai įvyko tokiomis sąlygomis? Kodėl savivaldybė taip ir nesugebėjo inicijuoti apvaliojo stalo diskusijos neformalaus ugdymo organizatoriams, kuriems savivaldybės įstaigų nuomojamos patalpos yra gyvybiškai svarbus klausimas? Kodėl nebuvo klausoma neformalaus švietimo įstaigų asociacijos nuomonės?

Sklinda gandas, kad B ir B pavyko įtikinti administracijos direktorių Povilą Poderskį išleisti šantažuojantį įsakymą, kad mokyklų direktoriai neleistų mums sportuoti konkurso būdu laimėtose salėse ir reikalautų mūsų sporto klubų per 1 darbo dieną surinkti ir pateikti visą reikalingą dokumentaciją. Garantuotai įsakymą užtruko parašyti ilgiau.

Prasideda raganų medžioklė su tikslu atrasti priežastį pašalinti mus iš konkurso. Kodėl tik mus? Kodėl netikrinti visų klubų? Kodėl netikrinama Ryto akademija?

Yra klubų, kurie patys pripažįsta pateikę sąrašus vaikų, kurie tiesiog užpildė Google drive formą, o iš mūsų norima sutarčių. Tikiu, kad mūsų treneriai dirba geriau nei kiti, bet ar pateikdami sąrašus jie nepadarė nei vienos klaidos? Koks procentas klaidų yra žmogiškas, jei ieškai su tikslu prisikabinti?

Teisiškai, mes ramūs. Emociškai ne. Blogiausiu atveju mums teks nutraukti veiklą ir dalyvauti varginančiame teismų maratone, kur B ir B pralaimėję švaistys mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigus, bet savo tikslą bus pasiekę – SKM veikla sustos. Gerbiamas Povilai Poderski ir Remigijau Šimašiau, ar jūs padėsitie jiems tai padaryti?

Naujasis sporto skyriaus vedėjas Eimontas užkulisiuose pripažįsta, kad sprendimas prijungti VKM prie Ryto jau padarytas. Kas prieš metus atrodė lyg sąmokslo teorija, apie kurią mus įspėjo buvę Ryto darbuotojai, virto realybe.

Padidintas VKM biudžetas, įkurta Ryto akademija, tik SKM perimti niekaip nepavyksta. Mes priešinamės ir neketiname pasiduoti. Kodėl?

Juk Rytas vienas iš dviejų žinomiausių Lietuvos klubų, kurio dalimi svajoja tapti dažnas vilnietis, nesvarbu, kalbėtume apie, vaikus trenerius ar tėvelius.

Svajojome ir mes, kol nesusidūrėme su didžiuoju Ryto dalininku Darius Gudelis, kuris mums susitikus labai aiškiai įvardino: „mūsų kartos skiriasi, aš iš tos, kur reikia išpjauti visus aplinkinius ir likti vienam, o jūs pripratę dirbti komandoje“.

Viena ilgo malonaus pokalbio citata, kurios net neprisimintum, jei ne tolesnė įvykių eiga. Be abejo, jis atskleidė ir žmones, per kuriuos galėtų padėti susitvarkyti nesklandumus savivaldybėje, turbūt nenustebote, kad tai buvo B ir B. Gudelis teisus. Mes iš esmės skiriamės. Esame visuma, komanda, bendruomenė.

O Ryte – 5 žmonių administracijoje, galvos pjaunamos be sustojimo – Purlys, Serapinas, Guoga, Ginelevičienė, Kleiza, Jarutis. Žmogus lyg daiktas: paėmiau – panaudojau, nebereikia – išmečiau. Nebereikia naujoje sistemoje ir VKM vadovo Tupčiausko, kurio laikas artėja į pabaigą. Lieka Gudelis, Benkunskas, Bužinskas, Kvedaravičius ir lengvai keičiami pėstininkai.

Kodėl SKM administracija ir treneriai juodai aria, kad išsaugotų SKM’ą ir netektų prisijungti prie Ryto? Kodėl jie bijo dirbti sociopatų valdomose sistemose, kur žmonės keičiami lyg kojinės, o varžovai naikinami samdomų politikų rankomis? Paklauskite kaimynų gudų, jie klausimą išmano savo kailiu.

Ar klubas geriausiose rankose? Nepažįstu žmogaus, kuris atsakytų taip. Gal stringu savo socialiniame burbule. Maniškiai mano, gal visgi ne SKM reikia prijungti prie VKM, o VKM prie SKM? Gal visgi ne SKM reikia prijungti prie Ryto, o Rytą prie SKM? SKM moka į savivaldybės biudžetą, SKM kiekvienais metais auga, SKM įveikia Koroną ir savivaldybės trukdymą dirbti savo darbą. Ką nuveikė Rytas ir VKM, be to, kad išleido savivaldos milijonus?

3 žingsnis – Apkaltinti SKM sukčiavimu, įtikinti merą ir administracijos direktorių pašalinti SKM iš Active Vilniaus konkurso. Blogiausiu atveju keliauti į teismą, dengti nuostolius savivaldybės pinigais, bet pristabdyti SKM veiklą. Perimti SKM sales, vaikus ir galiausiai trenerius. Viską pakišti po Rytu. Suformuoti savivaldos biudžeto maitinamą Ryto sistemą, parduoti ją ir užsidirbti. Dar nesuveikė, bet kabo ant plauko – ką nuspręs Poderskis ir Šimašius?

4 mūšis. Žalieji > Konservatoriai + Laisvės partija

Seimo rinkimų išvakarėse Vilniaus miesto valdančioji dauguma išdrįsta imtis neišdiskutuotos ir neaiškios reformos, kuri paviršiuje atrodo lyg nekaltas sporto salių nuomos sistemos patobulinimas.

Sistema sugriauna dešimtmečius besiformavusią tradiciją, pagal kurią gyveno tūkstančiai Vilniaus šeimų – dienomis sportavo vaikai, vakarais – šeimos vyrai. Nepatenkinti potencialūs rinkėjai pyksta – kaip Laisvės partija ir konservatoriai nesugebėjo pasirūpinti jų gerove ir įnešė tiek daug chaoso perdėm chaotiškais laikais.

Mieste, kuris Seimo rinkimų prasme yra pats svarbiausias tiek Laisvės partijai, tiek konservatoriams, susprogdinama bombioškė, padegta jaunųjų konservatorių Benkunsko ir Bužinsko rankomis, inspiruota pilkojo kardinolo Dariaus Gudelio.

Negi gudrusis strategas ir vėl rado būdą kaip žaisti rinkėjų emocijomis sau reikalinga kryptimi, negi čia dar vieni rinkimai, kai jis dirba Žaliųjų pusėje?

Gal tik sutapimas. Kodėl savo kėdės koją pjauna jaunieji konservatoriai B ir B? Vyresnieji kolegos sako, kad su jais seniai susikalbėti neįmanoma, bet kodėl jie vis dar partijos dalis? Kodėl jie užima tokias aukštas pareigas Vilniaus miesto savivaldybės administracijoje?

Visame šios istorijos kontekste geriausiai skamba Laisvės partijos šūkiai – „ne drausti, o leisti, ne įtarinėti, o padėti, grąžinkime pasitikėjimą kuriantiems darbo vietas sau ir kitiems, maksimaliai padėkime dirbantiems; valstybės institucijos turi konsultuoti, o ne bausti“.

Už ką balsuoti mūsų bendruomenei, spręsite jūs, gerbiami Poderski ir Šimašiau, gal jūs iš tikrųjų pasiruošę mums padėti. Gal esate pasiruošę išgirsti, ką mes pusę metų jums bandome pasakyti – Active Vilnius sistema yra įrankis, kuriuo bandoma susidoroti su Sėkmingiausia sporto įstaiga jūsų mieste, kurios vaikų ir alumnių gretose 10 000 Vilniaus jaunuolių. Negi jūs neįgalūs mūsų apginti nuo 2 jums pavaldžių valdininkų?

Taip norisi patikėti, kad dabar, kai tiek daug nepatenkintų žmonių šaukia, jūs matote, kaip įvyko Active Vilnius projektas. Aiškiai žinote, kas už šį chaosą atsakingi ir esate pasiruošę pakviesti B ir B prisiimti asmeninę atsakomybę. Jei taip, mes irgi pasiruošę tęsti ilgalaikę draugystę, tikėdami, kad šis pusmetis buvo tik trumpas aplaidumas lengvai pateisinamas virtuoziško kolegų klastingumo ir problematiško periodo, kuriame visi turėjome mažiau vidinės erdvės pasirūpinti vieni kitais.

4 žingsnis. Palaikyti savo palaikytojus. Dar sprendžiama.

Didžiuojamės SKM, nes iki šios akimirkos padarėme viską, kas mūsų rankose ir lieka tik įsitikinti, ar gerai pasirinkome savo teisėjus, kurie nuspręs – pergalė, pratęsimas ar pralaimėjimas. Mokinkimės rimtai ir atsakingai juos rinktis, nes akimirkomis, tūkstančiai mūsų likimų kabo jų rankose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.